Pracował na 80 etatach w IT. Nigdzie nic nie robił, zarabiał krocie

instalki.pl 1 tydzień temu

Jak zarobić i się nie narobić? Praktycznie cały świat mówi dziś o pewnym Hindusie, który pracował na 80 etatach branży w IT, pobierał wynagrodzenie, ale zdaniem krytykujących go pracodawców tak naprawdę… nic nie robił. Soham Parekh, indyjski informatyk, żył przez cztery lata zatrudniając się w kilku firmach na raz. Jego efektywność pracy była podobno mierna, a niektórzy twierdzą, iż tylko udawał, iż pracuje. Nie przeszkadzało mu to w wystawianiu faktur na naprawdę spore pieniądze. Dopiero niedawno firmy zorientowały się w jego wyjątkowo sprytnym sposobie na życie.

Soham Parekh, czyli jak zarobić i się nie narobić?

O przedsiębiorczym Hindusie zrobiło się głośno za sprawą Duhaila Doshiego, CEO startupu Playground AI, który we wtorek przestrzegał innych przed tajemniczym pracownikiem pracującym w 3-4 firmach na raz. Soham Parekh został przez niego zwolniony po tygodniu, gdy tylko Doshi zorientował się, iż pracownik jest zwykłym oszustem.

PSA: there’s a guy named Soham Parekh (in India) who works at 3-4 startups at the same time. He’s been preying on YC companies and more. Beware.

I fired this guy in his first week and told him to stop lying / scamming people. He hasn’t stopped a year later. No more excuses.

— Suhail (@Suhail) July 2, 2025

Błyskawicznie okazało się, iż Doshi i Playground AI to nie jedyni poszkodowani. Po tym jak post w serwisie X wyświetlono 20 milionów razy, błyskawicznie znaleźli się inni pracodawcy Parekha. Flo Crivell, CEO Lindy, napisał, iż zatrudnił go kilka tygodni temu, ale natychmiast zwolnił po przeczytaniu tweeta.

Holy shit. We hired this guy a week ago. Fired this morning. He did so incredibly well in interviews, must have a lot of training. Careful out there. https://t.co/XP33febCYs

— Flo Crivello (@Altimor) July 2, 2025

Pośród dzielących się swoimi historiami nie brakowało tych, którzy z Sohamem mieli do czynienia już kilka lat temu. Matt Parkhurst z Antimetal stwierdził, iż w 2022 roku doskonale mu się z nim pracowało – do czasu, gdy na jaw wyszło, iż Hindus pracuje dla innych firm. Łąćznie na przestrzeni trzech lat pracował na 80 etatach.

Funnily enough, Soham was our first engineering hire in 2022

Really smart and likable; enjoyed working with him

We realized pretty quickly that he was working at multiple companies and let him go

I can’t imagine the amount of equity he’s left on the table https://t.co/vXGlHxF1QH

— Matt Parkhurst (@mprkhrst) July 2, 2025

Parekh zarabiał fortunę

Haz Hubble, współzałożyciel narzędzia do planowania postów w mediach społecznościowych Pally, ujawnił, iż oferował Parekhowi rolę głównego inżyniera. Ledwie tydzień temu otrzymał on propozycję wynagrodzenia na poziomie 250 tysięcy dolarów rocznie (niecały milion złotych rocznie). Ofertę wycofano, gdy ten odmówił zamieszkania w San Francisco.

W wywiadzie udzielonym w czwartek w programie technologicznym TBPN Parekh przyznał, iż rzeczywiście pracował równocześnie dla kilku startupów i nie jest dumny ze swojego postępowania. „Nikt tak naprawdę nie lubi pracować 140 godzin tygodniowo, ale musiałem to robić z konieczności” – powiedział w programie. „Byłem w skrajnie trudnej sytuacji finansowej”. Przyznał się, iż praktykował pracę dla wielu podmiotów jednocześnie od 2022 roku.

Pomogła sztuczna inteligencja

Z czasem wyszło na jaw, iż Parekh wiele informacji na temat siebie i swojego doświadczenia zmyślił. W pozorowaniu pracy pomagała mu sztuczna inteligencja, odwalająca za niego kawał roboty w początkowych etapach pracy, co pomagało mu dotrwać do pierwszego przelewu.

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób pracuje tak, jak Soham Parekh. Oczywiście dzieląc czas pomiędzy kilku pracodawców trudno jest być tak efektywnym, jak pracując dla jednego. W świetle prawa nie jest to nielegalne, o ile nie podpisuje się umowy na wyłączność.

Windows Classic Remastered. Oto koncept systemu marzeń
pracaPraca w ITpraca zdalnaprogramowanie
Idź do oryginalnego materiału