Pracownicy zdalni pracują mniej, więcej śpią i częściej grają w gry. Czy to faktycznie prawda?

geek.justjoin.it 2 lat temu

Pandemia COVID-19 dramatycznie zmieniła sposób pracy – także w Polsce. Nowe dane z American Time Use Survey pokazują ciekawą tendencję wśród mieszkańców USA. Okazuje się, iż pracownicy zdalni na terenie Stanów Zjednoczonych dzięki oszczędności czasu przy pracy zdalnej częściej śpią, grają w gry czy też poświęcają mniej czasu w wykonywanie swoich obowiązków.

Od wielu miesięcy w sieci pojawiają się interesujące badania dotyczące zmian w zachowaniu amerykańskich pracowników – w szczególności tych, którzy rozpoczęli pracę zdalną w dobie pandemii COVID-19. Najnowsze dane wskazują, jak dokładnie pracownicy zdalni wykorzystują swój czas, który oszczędzają między innymi na dojazdach do pracy.

Wnioski z samego raportu wyglądają bardzo ciekawie.

Wszystko, o czym za mało mówi się w branży IT.

Prosto na Twoją skrzynkę.

Oświadczam, że zapoznałem/am się z Polityką Prywatności oraz akceptuję jej treść.
Leave this field empty if you’re human:

Praca zdalna równa się mniejsza produktywność?

Największe zmiany w zachowaniu pracowników zdalnych w przypadku rynku amerykańskiego różnią się w zależności od grupy wiekowej. Młodzi Amerykanie wykorzystują czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy na zajęcia rekreacyjne – takie, jak m.in jedzenie poza domem czy też udział w imprezach towarzyskich. Elastyczność pracy ma także przekładać się w tym wypadku na zmniejszenie produktywności oraz wykorzystywanie czasu w domu na… drzemki.

Oprócz tego, dane z ATUS pokazują, iż pracownicy na rynku amerykańskim skłaniają się do generalnego skrócenia czasu pracy i zwiększenia ilości godzin snu oraz aktywności, które można śmiało wrzucić do pudełka z napisem “relaks”.

Istnieje również inny, nowy trend, który zaczyna powoli pojawiać się w Polsce (a który został stworzony przez coraz większą dostępność pracy zdalnej). To praca na dwa etaty jednocześnie. Coraz większa liczba osób zaczyna pracować na dwa etaty, ukrywając ten fakt przed swoimi pracodawcami. Firma programistyczna Canopy zdradziła, iż musiała zwolnić dwóch ze swoich inżynierów po odkryciu, iż pracują oni na pełen etat również w innej firmie. W tym przypadku nie chodzi jednak o dorabianie po godzinach, ale o dwa, pełnoetatowe synchroniczne miejsca pracy.

Trend podejmowania drugich prac w trybie zdalnym rozprzestrzenia się pod pojęciem “overemployment”.

Idź do oryginalnego materiału