Brzmi niewiarygodnie? W pierwszej połowie 2022 roku nasi klienci otrzymali ponad 2500 aplikacji poleconych kandydatów, a aż 59% z nich zostało zatrudnionych. Program poleceń pracowniczych to bez wątpienia najbardziej efektywne źródło pozyskania pracowników. Dowiedz się, jak je wdrożyć!
Czym jest program poleceń pracowniczych?
Najprościej: dajesz możliwość innym polecenia Ci nowego pracownika na stanowiska, na które prowadzisz rekrutację. Dzięki temu otwierasz kolejną drogę do znalezienia trafionych kandydatów i przyspieszenia procesu rekrutacyjnego.
Programy rekomendacji dają Twojemu zespołowi bezpośredni wpływ na rekrutację. Gdy są odpowiednio zaprojektowane, dają korzyści wszystkim zaangażowanym stronom: Ty zamykasz rekrutację na dane stanowisko, nowo zatrudniona osoba trafia w miejsce, gdzie łatwiej jest jej się wdrożyć i jest bardziej dopasowana do teamu, a osoba polecająca zwykle jest wynagradzana.
Typy programu poleceń pracowniczych
Z grubsza, możemy podzielić rekomendacje pracowników na dwa typy: wewnętrzny i zewnętrzny.
W wewnętrznym programie poleceń pracowniczych polegasz tylko na rekomendacjach współpracowników, a nikt spoza organizacji nie może ubiegać się o nagrodę za znalezienie nowego pracownika.
Zewnętrzne rekomendacje pracowników dopuszczają udział osób, które nie są zatrudnione w firmie. To rozwiązanie w Polsce jest stosunkowo nowe, chociaż coraz więcej osób informuje na swoich mediach społecznościowych o rekrutacjach i prosi o polecenie pracownika, szczególnie w trudniejszych branżach. System zewnętrznych rekomendacji nadaje temu ramy i organizuje cały proces.
Co odpowiada za jego skuteczność?
Wewnętrzne programy poleceń pracowniczych opierają się na zadowoleniu ludzi już zatrudnionych w Twojej firmie. Obecni pracownicy zdecydują się polecić kandydata tylko wtedy, kiedy rzeczywiście podoba im się sposób pracy i warunki panujące w firmie.
Dodatkowo, wchodzi tu element zaufania. Kiedy ktoś bliski zaczyna nową pracę, zwykle dowiadujemy się dużo o jego opinii o firmie. jeżeli po pewnym czasie zdecyduje się ją polecić, zainteresowanie ofertą jest dużo większe – bo wiemy, iż to sprawdzony pracodawca.
Jeśli chcesz sprawdzić zadowolenie Twoich pracowników, poczytaj o badaniach eNPS!
Z drugiej strony, Twoi pracownicy biorą pewnego rodzaju odpowiedzialność za polecenie fajnych ludzi – takich, którzy odnajdą się w zespole i wypełnią dobrze obowiązki. To wielka pomoc w procesie rekrutacji i takie “pierwsze sito”, również pod kątem dopasowania kulturowego.
Dodatkowo, taka osoba przechodzi pewne wdrożenie do firmy jeszcze przed aplikacją, więc łatwiej jej się odnaleźć na początku. Nie oznacza to, iż można pominąć onboarding, ale zwykle proces wejścia w firmę przechodzi sprawniej.
Wdrażając zewnętrzny system poleceń pracowniczych, nastawiasz się na inne zyski. Możesz dotrzeć do dużo szerszej grupy kandydatów. Rynek pracy jest zdominowany przez kandydatów pasywnych, więc szeroki zasięg dotarcia i osobista relacja jest na wagę złota. Rekomendacja firmy przez znajomego jest zupełnie inaczej odebrana niż choćby najlepsza wiadomość na LinkedIn.
Rozwijasz też swoją bazę talentów. choćby jeżeli kandydaci z poleceń nie będą odpowiadać Twoim wymaganiom, możesz zostać z nimi w kontakcie. Dzięki temu przy kolejnych rekrutacjach na podobne stanowisko mogą okazać się adekwatnym wyborem.
Jak wdrożyć program poleceń pracowników?
Wprowadzenie systemu poleceń pracowników wymaga od Ciebie podjęcia kilku ważnych decyzji. Weź pod uwagę swój dotychczasowy proces rekrutacji i rzeczywistość organizacji – choćby najlepszy program poleceń na papierze nie spełni swojej roli, jeżeli nie obejmie tych ograniczeń.
Przemyśl sposób doceniania
Pierwsza zasada: zawsze doceniaj (w jakiś sposób) polecenia, które dostajesz. Procentuje to na przyszłość – wtedy zewnętrzne osoby i pracownicy chętniej podeślą Ci prawdziwe talenty na Twoje kolejne procesy rekrutacyjne.
Nie zawsze chodzi o nagrodę finansową. Warto zastanowić się nad fajnymi nagrodami rzeczowymi lub np. dodatkowymi dniami urlopu dla pracowników. Najważniejsze, żeby docenić zaangażowanie w Twój proces rekrutacji i znalezienie odpowiednich kandydatów.
Ustal proces polecania pracowników
Kilka kroków, które pomogą Ci zdefiniować Twój program poleceń.
- Określ efekt. W ramach programu poleceń pracowniczych możesz nagrodzić osobę polecającą za pracownika po upłynięciu okresu próbnego, po zatrudnieniu, lub – jeżeli rekrutacja jest szczególnie trudna – za polecenie kandydata który przejdzie kilka etapów rekrutacji.
- Opisz sposób zbierania rekomendacji. Skąd chcesz wiedzieć, iż nowa aplikacja jest efektem programu poleceń? Zadbaj o to, żeby proces wymagał minimum formalności i wysiłku ze strony kandydatów i polecających. Dobrym przykładem przy rekomendacjach wewnętrznych jest formularz, w którym kandydaci mogą podać imię polecającego pracownika. Możesz skorzystać z platformy do polecania pracowników zintegrowanej z systemem ATS – to rozwiązanie sprawdza się przy obu typach poleceń.
- Kilka poleceń tej samej osoby? jeżeli szukasz kogoś z wąskiej specjalizacji, kilka osób może zgłosić tę samą polecaną osobę. Zastanów się nad sposobem wynagradzania polecających w takiej sytuacji.
- Co jeżeli kandydat poleci sam siebie? W przypadku poleceń zewnętrznych możesz spotkać się z taką sytuacją. jeżeli chcesz jej uniknąć, warto to komunikować w zasadach programu.
Zaplanuj komunikację
Publikacja ogłoszenia nie wystarczy – daj znać swoim pracownikom lub zewnętrznym kontaktom, iż mogą już polecać znajomego kandydata. Mogą to być wiadomości na Waszych kanałach lub platforma, gdzie dajesz dostęp pracownikom do ofert pracy, na które mogą polecić swoich znajomych.
Przemyśl też komunikację w czasie rekrutacji. To szczególnie istotne, gdy decydujesz się na program rekomendacji zewnętrznych i nie masz tak dobrego kontaktu, jak z pracownikiem w organizacji. jeżeli nie chcesz manualnie dbać o komunikację z polecającym, huntoo rozwiąże to za Ciebie z automatycznym powiadamianiem polecającej osoby o wyniku rekrutacji znajomego.
Oceniaj skuteczność poleceń pracowniczych
Polecenia pracownicze, tak jak każde inne źródło, należy regularnie oceniać pod kątem efektywności. Możesz policzyć:
- jak często zatrudniasz kogoś z polecenia,
- o ile obniżają Ci koszty zatrudnienia (przez niższe wydatki na pozostałe źródła i krótsze procesy rekrutacyjne),
- jaki udział w źródłach mają polecenia pracownicze,
- ile w nie inwestujesz (np. na nagrody),
- w przypadku zatrudnienia – jak długo poleceni pracownicy zostają w firmie.
Oceniasz tak skuteczność pod kątem nakładów (czasu i pieniędzy) oraz dopasowania pracownika.
Możesz też oceniać program poleceń pracowniczych pod kątem zaangażowania osób w firmie. jeżeli program działa, świadczy to o zadowoleniu pracowników z firmy i warunków programu, oraz o dobrym przekazaniu opisu idealnego kandydata.
Jak to robimy w TRAFFIT?
Otwierając każdą nową rekrutację, informujemy najpierw o tym naszych pracowników, których jednocześnie prosimy o polecenie oferty, jeżeli znają odpowiednią osobę na dane stanowisko. Za każde skuteczne zatrudnienie (czyli kiedy pracownik skończy 3 miesiące próbne i wspólnie zdecydujemy się na dalszą współpracę) osoba polecająca otrzymuje 3 tys. brutto.
W 2021 roku program miał rekordową skuteczność – w ciągu trzech kwartałów 2021 roku otrzymaliśmy ponad 300% więcej rekomendacji, niż za cały poprzedni rok! Prawie ⅓ firmy zdecydowała się polecić nas znajomym szukającym pracy. W tym roku zatrudniliśmy cztery osoby i dwie z nich przyszły z polecenia.