Przekwalifikowanie pracowników - jak do tego podejść?

blog.strefakursow.pl 1 rok temu

Mówienie o rynku pracownika w wielu branżach nie jest mocno przesadzone. Pracodawcy rzeczywiście zmagają się z problemem znalezienia i utrzymania specjalistów. Co ważne, nie zawsze kwestia wynagrodzenia jest tą sporną i decydującą. Może się bowiem zdarzyć, iż kandydat idealny nie istnieje, a przecież firma musi działać i się rozwijać - nawet, jeżeli doskwiera jej chwilowy brak w kadrach. Przekwalifikowanie pracowników w wielu przypadkach jest rozwiązaniem najlepszym, ale jak do niego podejść?


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team

Dowiedz się więcej


Przekwalifikować czy zatrudnić nowego pracownika?

Z pozoru prostszym rozwiązaniem jest to drugie, czyli zatrudnienie nowego pracownika o takich kwalifikacjach, jakich akurat w zespole brakuje. W rzeczywistości, piętrzy się w tym przypadku o wiele więcej problemów, niż na pierwszy rzut oka można dostrzec.

Po pierwsze, w wielu branżach panuje wysoki niedobór specjalistów. Trafienie na osobę o adekwatnych kwalifikacjach, umiejętnościach i oczekiwaniach zbieżnych z oferowanymi warunkami bywa bardzo trudne. Zadanie to staje się tym trudniejsze, gdy brakuje możliwości na wykonywanie obowiązków w trybie home office.


Po drugie, nowa osoba w organizacji rzadko staje się pełnowartościowym pracownikiem od pierwszego dnia pracy. Samo wdrożenie może zająć kilka tygodni, a biegłe poruszanie się w strukturach firmy nabywa się w ciągu kilku miesięcy.

Po trzecie, nowy pracownik zawsze jest inwestycją ryzykowną. Nie ma pewności, na jak długo pozostanie w firmie. Nie ma też żadnej gwarancji, iż organizacja zyska lojalnego, zaangażowanego członka zespołu. jeżeli wypadki tak się potoczą, iż kooperacja zostanie przerwana - firma traci ogrom cennego czasu.

Wniosek? jeżeli jest taka możliwość, pomóż pracownikowi w przekwalifikowaniu się, to Ci się bardziej opłaci.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team

Dowiedz się więcej


Przekwalifikowanie - jak mogłoby wyglądać?

Scenariusz skutecznego przekwalifikowania pracownika może wyglądać wielorako. Wiele zależy od przyczyn, dla jakich rozważasz takie działania i celu, który chcesz osiągnąć. Przykładowy zarys krok po kroku może wyglądać następująco:

  • Wyznacz sobie cele - zastanów się, z jakiego powodu i w jakim celu potrzebujesz przekwalifikowania pracownika lub pracowników.

  • Wyznacz odpowiedni dział lub osoby - która komórka lub który konkretny pracownik będzie obiektem przekwalifikowania?

  • Wykonaj audyt - sprawdź, na jakim poziomie znajdują się aktualna wiedza lub umiejętności w zakresie, który planujesz rozwijać. Możesz przygotować w tym celu własne formularze lub skorzystać z gotowych egzaminów, dostępnych na platformach e-learningowych.

  • Przeprowadź wywiad - operacja nie może się obyć bez rozmowy z pracownikami. Zbierz ich opinie, najlepiej w indywidualnych rozmowach. Zapytaj przy okazji o ich plany zawodowe, aspiracje, ocenę obecnego stanowiska. Być może na tym etapie uda Ci się wytypować pracowników, którzy nie są zadowoleni z aktualnych obowiązków, za to z chęcią skorzystają z możliwości przekwalifikowania.

  • Dobierz metody nauki - w zależności od branży i specjalizacji do wyboru masz szeroki wachlarz metod nauczania. Tradycyjne to oczywiście studia podyplomowe lub zaoczne, a ponadto również kursy i szkolenia online lub stacjonarne. jeżeli masz ku temu możliwość, zaplanuj szkolenia wewnętrzne.

  • Zweryfikuj - jeżeli zdecydowałeś się na naukę z pomocą zewnętrznych metod, sprawdź, czy w wyznaczonym czasie pracownik uzyskał stosowny certyfikat. Możesz również przeprowadzić sprawdzian wiedzy wracając do egzaminów lub arkuszy, które posłużył do analizy potrzeb.


Przekwalifikowanie pracowników jako proces

Powyższy schemat można zastosować w sytuacji, gdy potrzeba pozyskania osoby o odpowiednich kwalifikacjach zachodzi niemalże tu i teraz. Jednak bardziej rozsądnie jest spojrzeć na to zagadnienie jako na proces i wpleść go w kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa.

Bez cienia wątpliwości już dziś możemy stwierdzić, iż w ciągu kolejnych kilku lat wiele metodyk, technologii, schematów straci na aktualności. Aby dotrzymać kroku konkurencji lub ją przeganiać, musisz utrzymać kompetencje zespołu na najwyższym poziomie. Zamiast więc działać doraźnie, staraj się wyprzedzać fakty i przygotuj firmę na zmiany.

Podnoszenie kwalifikacji i roszady na stanowiskach to doskonały sposób na to, aby firma nie stała się przestarzała. Są też inne korzyści, o których przeczytasz za chwilę.


Well-being i employer branding

Nie tylko Tobie zależy na tym, aby organizacja nadążała za dynamiką na rynku. Te same potrzeby mają pracownicy, którzy zdają sobie sprawę z szans i zagrożeń, jakie rodzi szybki jak błyskawica postęp. Obawy o zachowanie miejsca pracy jeszcze nigdy nie były tak intensywne. Jednocześnie, powstaje wiele stanowisk, na których nie ma kogo obsadzić, bo za wcześnie na specjalizację w tej dziedzinie.


Szkolenia online dla Twojego zespołu bez limitu użytkowników

Zwiększ motywację i zadbaj o rozwój kompetencji swojej kadry ze strefakursów.pl © Team

Dowiedz się więcej

Zapewnij pracownikom możliwość rozwoju, daj im sygnał, iż wyznajesz politykę “przekwalifikować, nie zmienić” i zyskasz na tym podwójnie. Wizerunkowo, w myśl tak popularnego od niedawna employer brandingu. Równocześnie, przyczynisz się do złagodzenia obaw, poprawisz nastroje i wzruszysz nowe pokłady zaangażowania.

Idź do oryginalnego materiału