Raport HP Wolf Security – co piąta firma doświadczyła ataków na łańcuchy dostaw sprzętu komputerowego

itreseller.com.pl 1 miesiąc temu

Firma HP opublikowała wyniki międzynarodowego badania, potwierdzające, iż wśród przedsiębiorstw rosną obawy przed atakami na łańcuchy dostaw i integralność sprzętu oraz systemu układowego urządzeń. Badanie przeprowadzone wśród 800 decydentów ds. IT i bezpieczeństwa (ITSDM) pokazuje, iż firmy powinny skupić się na integralności sprzętu i firmware’u urządzeń, ponieważ tego typu ataki mogą się nasilać.

Bezpieczeństwo systemowe polega na zachowaniu wzmożonej czujności w całym łańcuchu dostaw, począwszy od zapewnienia, iż urządzenia są zbudowane z odpowiednich komponentów i nie zostały zmodyfikowane podczas transportu. jeżeli cyberprzestępca włamie się do urządzenia na poziomie systemu układowego lub sprzętowego, uzyska wgląd i kontrolę nad wszystkim, do czego sprzęt jest wykorzystywany. Wyobraźmy sobie, jakie konsekwencje mogłoby to mieć w przypadku ataku na np. laptopa dyrektora generalnego – komentuje Alex Holland, Principal Threat Researcher w HP Security Lab. – Tego rodzaju ataki są niezwykle trudne do wykrycia, ponieważ większość narzędzi bezpieczeństwa znajduje się w systemie operacyjnym. Co więcej są bardzo trudne do usunięcia i naprawienia, co stanowi dodatkowe wyzwanie dla zespołów ds. bezpieczeństwa IT.

Biorąc pod uwagę skalę wyzwania, nic dziwnego, iż 78% specjalistów ITSDM twierdzi, iż ich czujność w zakresie bezpieczeństwa systemu i sprzętu w łańcuchu dostaw wzrośnie, ponieważ istnieje uzasadniona obawa, iż cyberprzestępcy mogą próbować zainfekować urządzenia w transporcie.

Organizacje obawiają się, iż mogą być niedostatecznie przygotowane do minimalizowania zagrożeń związanych z łańcuchem dostaw. Ponad połowa (51%) specjalistów ITSDM niepokoi się, iż może nie być w stanie odpowiednio zweryfikować, czy komputery, laptopy lub sprzęt i oprogramowanie sprzętowe drukarek zostały naruszone podczas transportu. Kolejne 77% twierdzi, iż potrzebuje sposobu na weryfikację integralności sprzętu, aby zmniejszyć ryzyko manipulacji urządzeniami.

Zarządzanie bezpieczeństwem w rozproszonym, hybrydowym środowisku pracy powinno zaczynać się od sprawdzenia, czy urządzenia nie zostały naruszone na niższym poziomie. Właśnie dlatego HP koncentruje się na dostarczaniu komputerów i drukarek z wiodącymi w branży zabezpieczeniami sprzętu i systemu układowego, zaprojektowanymi, by umożliwić organizacjom zarządzanie, monitorowanie i korygowanie zabezpieczeń podczas całego okresu eksploatacji urządzeń – komentuje Boris Balacheff, Chief Technologist for Security Research and Innovation w HP Inc. Security Lab.

Badanie zostało przeprowadzone przez Censuswide na zlecenie firmy HP w dniach 22 lutego – 5 marca 2024 roku. Opiera się ono na ankiecie przeprowadzonej wśród 803 decydentów IT i bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Japonii, Niemczech i Francji. Badanie zostało przeprowadzone online.

Idź do oryginalnego materiału