RAPORT “RESKILLING PRACOWNIKÓW” – przekwalifikowanie zawodowe.
Reskilling, upskilling, outplacement to główne trendy rynku pracy na najbliższe lata. Jakim wyzwaniom muszą sprostać firmy oraz pracownicy, aby utrzymać się na rynku? Kierunki i odpowiedzi w kontekście rozwoju zawodowego oraz stabilności zatrudnienia wskaże „Wielki reset umiejętności” czyli raport nt. reskillingu pracowników autorstwa Future Collars i ICAN Institute. Raport zaprezentowany został 31 stycznia 2023 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
PREMIERA RAPORTU
Publikacja jest pierwszym kompleksowym ujęciem zagadnień dotyczących wypełnienia luki kompetencyjnej firm, a także podsumowaniem dyskusji wokół kluczowych dla Polski wyzwań związanych z brakiem specjalistów IT na polskim rynku pracy.
– Głównym celem naszego opracowania jest edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Zależy nam, by wyjaśnić skomplikowane zagadnienia dotyczące reskillingu, przybliżyć je możliwie najszerszemu gronu w sposób przystępny, ale też nie nadmiernie uproszczony. Innymi słowy, chcemy omówić i zdiagnozować największe wyzwania rynku pracy, rewolucji technologicznej oraz zaproponować najlepsze rozwiązania, jak się z nimi uporać – wyjaśnia Beata Jarosz, CEO Future Collars
Premiera raportu wpisuje się w kierunek nadany przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która ogłosiła rok 2023 „Europejskim Rokiem Umiejętności”. Co będzie oznaczać, iż pojawią się na rynku możliwości i inicjatywy, które przełożą się na osiągnięcia celów określonych w dekadzie cyfrowej: 80 % Europejczyków z podstawowymi umiejętnościami cyfrowymi i 20 mln Specjaliści ICT do 2030 roku .
Autorzy raportu, Future Collars we współpracy z ICAN Institute – mają na celu, aby publikacja stała się jednym, z najważniejszych dokumentów budujących świadomość transformacji technologicznej. Publikacja skierowana jest nie tylko dla kadry zarządzającej czy działów HR, ale dla wszystkich, komu zależy na rozwoju zawodowym i osobistym oraz zagwarantowaniu stabilnej pozycji na rynku pracy przyszłości.
Konferencja prasowa 31.01.2023
Na konferencji prasowej wypowiedziały się m.in.:
Barbara Socha, wiceminister MRiPS:
– Znam Future Collars od lat i podziwiam Panie szczególnie w zakresie wspierania edukacji kobiet. Kobiety w Polsce konsekwentnie walczą o prawa. Jesteśmy w czołówce, nie musimy nikogo gonić. Np pod względem- luki płacowej- top 5 państw z najmniejszą. Udział kobiet w zarządach: niezadawalający: kierowniczek >42 %, top w Europie. Młode Polki = >52% z wyższym wykształceniem (tylko 1/3 mężczyzn). Reskilling, jeden ze sposobów nadążania za rynkiem i zmianami w gospodarkach. Zmiany: dynamiczne i nieprzewidywalne. Jestem matką maturzysty. Nie wiem jaki zawód bym mu doradziła. Reskilling daje poczucie wolności. jeżeli po kilku latach poczuję impuls do zmiany, dzięki takim możliwościom jestem w stanie coś zmienić. To dobra informacja dla ludzi, którzy chcą coś zmienić. Polityka UE= long-life learning. My chcemy doszkalać i to nie tylko kobiety.
Izabela Olszewska, członek zarządu GPW:
– Cieszymy się, iż raport o reskillingu w IT prezentowany jest w naszych murach. GPW jest spółką publiczną i tworzy platformę obrotu dla tysięcy spółek aktywnych na rynku głównym i New Connect. Chcemy poruszać ważne tematy: zmiany na rynku pracowniczym, ze względu na Covid i nowe wyzwania. Praca zdalna, hybrydowa stała się must have oczekiwanym przez pracowników. Pokolenie Z. Automatyzacja i digitalizacja procesów. Sprawy pracownicze odzwierciedla S w ESG. Jako giełda promujemy ESG stąd ważne są dla nas sprawy pracownicze. Działając w ramach GPW Tech i Blockchain mierzymy się z wyzwaniami na rynku pracy. Mamy duże zapotrzebowanie na specjalistów IT w odpowiednich językach, którzy nie są dostępni. Wykorzystujemy roboty które zastępują pracowników na powtarzalnych odcinkach. Brak specjalistów z jednej strony z drugiej roboty. Dlatego istotny jest reskilling. My mamy program talentów dla najlepszych klientów, platformę e-learningową dla upskillingu. Reskilling i upskilling będzie budował przewagę konkurencyjną firmy jako pracodawcy. Reskilling i upskilling podstawą do budowania marki. Obniżą koszty rekrutacji. Nie mogę doczekać się wniosków z raportu.
Beata Jarosz, prezes Future Collars:
Od 6 lat jako Future Collars obserwujemy rynek pracy i oferujemy szkolenia. Wysłuchujemy debat ekspertów w Davos i widzimy dynamiczne zmiany na rynku pracy. Chcemy przygotować kadry, przedsiębiorstwa do nieprzewidywalnej rzeczywistości. Teraz firmy konkurują o pracowników z firmami ze wszystkich branż (nie tylko ze swojej). Mamy partnerów, którzy już wprowadzili te programy i chcą je rozszerzać. Zachęcam inne przedsiębiorstwa do tego samego. Bo do 2025 co 2 pracownik będzie przekwalifikowany. Warto brać przykład z firm w awangardzie.
Mariusz Smoliński, Dyrektor ICAN Research:
– 300 wywiadów, ankiety z Dyrektorami i Managerami HR. Zadbaliśmy o reprezentatywną próbę (firmy pow. 100 pracowników). Reskilling zawodowy ważny, ale kompetencyjny również. Firmy szukają kompetencji przyszłości. Coraz więcej wyzwań przed nami, tym większa potrzeba odwagi i miękkich kompetencji. Na co dzień badam trendy w zarządzaniu. Biznes zawsze najpierw delikatnie obserwuje a potem agresywnie atakuje. HR czuje wagę reskillingu, ale nie działa jeszcze z pełną premedytacją. Jeszcze nie ma budżetów, żeby się tym zająć. Zachęcam do lektury raportu.
dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK:
– Raport jest początkiem. Spodziewamy się, iż to trend w Polsce i Europie, żeby nas przenieść w przyszłość. THINKTANK stara się mediom i decydentom podpowiadać jakie są najważniejsze trendy i pomóc im przenieść się do XXI wieku. Wymaga to łapania nowej wiedzy i umiejętności każdego z nas w każdym wieku. Dziś mówimy o life balance, a work jest tylko jego częścią. Trzeba znaleźć równowagę i reskilling nam to umożliwia poprzez dokładanie nowych umiejętności i kompetencji. Reskilling to nie tylko technologie, iż można zrobić coś innego w nowy sposób. Zachęcam do włączenia się w prace Instytutu Reskillingu, który będziemy prowadzić.
EKSPERCKI WKŁAD
Raport wzbogacony został opiniami, komentarzami, a także przykładami dobrych praktyk takich ekspertów jak: Ignacy Święcicki (Kierownik zespołu gospodarki Cyfrowej, Polski Instytut Ekonomiczny); dr Małgorzata Bonikowska (prezes THINKTANK i Centrum Stosunków Międzynarodowych); Agnieszka Kulikowska (Starsza Partnerka w Page Executive i Członki Zarządu Michael Page); Małgorzata Lelińska (Dyrektorka Departamentu Funduszy Unijnych i Edukacji Cyfrowej, Konfederacja Lewiatan); Ewa Małyszko (Prezes PFR TFI); Tina Sobocińska (HR4future Founder & HR Strategic Advisor, edukatorka i mentorka); Paulina Król (Chief People and Operations Officer w No Fluff Jobs); Paweł Kubisiak (redaktor naczelny MIT Sloan Management Review Polska); Tammy Thieman (globalny kierownik programu Career Choice, Amazon); Magdalena Nowicka (wiceprezeska zarządu BNP Paribas Bank Polska); Ewa Krupa (Culture & Development Director, Orange).
Tak szerokie grono zaangażowanych pozwoliło nie tylko uchwycić trendy i spojrzeć na reskilling z makro i mikro perspektywy, ale również ustalić priorytety na nadchodzące lata, takie jak min. transformacja technologiczna, uporządkowanie rynku pracy w branży IT, pokazanie korzyści programów Reskillingowych etc.
– Po raz pierwszy prezentujemy raport “Reskiling pracowników” wszystkim zainteresowanym przebranżowieniem w każdym sektorze gospodarki. Jest to pierwszy tego typu raport, który pojawi się w przestrzeni publicznej. Odbiorcy znajdą w nim opracowania, opisy, trendy, oceny i kierunki na najbliższe lata w kontekście zmieniającego się rynku pracy – komentuje Joanna Pruszyńska-Witkowska, CEO Future Collars
Raport osadzony jest na stronie internetowej www.reskilling.pl dostępny bezpłatnie i bez rejestracji dla wszystkich w całym kraju.
A możecie go ściągnąć także tutaj