Rok przełomu? Na ten cel rząd przeznaczy 300 mln zł

angora24.pl 3 godzin temu

Pracujemy nad specjalnym 300 milionowym funduszem deep tech, który będzie inwestował m.in. w bezpieczeństwo cybernetyczne, technologie kosmiczne, satelity, sztuczną inteligencję oraz w tzw. technologie podwójnego zastosowania – przekazał minister finansów Andrzej Domański podczas konferencji Polska. Rok przełomu.

Minister finansów zapowiedział, iż rząd we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju zamierza przyspieszyć finansowanie kluczowych sektorów, aby umożliwić rozwój innowacyjnych technologii w Polsce. Jak podkreślał, polski rząd będzie wspierać fundusze wspierające transfer technologii, które mają na celu ułatwienie przekształcania wyników badań naukowych w konkretne projekty i usługi rynkowe.

Technologiczny wyścig

Żyjemy w czasie rewolucji technologicznej. Nowe technologie, zwłaszcza sztuczna inteligencja, zdecydują o konkurencyjności Polskiej gospodarki w globalnym wyścigu. Usługi teleinformatyczne to jedna z najszybciej rosnących gałęzi polskiej gospodarki, generująca prawie 50 mld euro przychodu, ale sztuczna inteligencja będzie prowadziła do zmian także w innych sektorach – tłumaczył minister.

Domański zwrócił uwagę, iż Polska jest jednym z głównych źródeł talentów IT w Europie, z około 400 tysiącami specjalistów. Dzięki temu kraj ma potencjał do budowy solidnych podstaw, które pozwolą polskim firmom konkurować na arenie technologicznej. W związku z tym, rząd planuje intensywnie rozwijać sztuczną inteligencję oraz technologie kwantowe, które mają swoje korzenie w pracach polskich fizyków. Zajmą się również zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury i programów edukacyjnych, które umożliwią pełne wykorzystanie potencjału AI.

Miliony na rozwój

Minister finansów przypomniał, iż rząd przeznaczył 140 milionów złotych na rozwój superkomputera AI w krakowskim Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Mamy też zabezpieczone ponad 200 mln złotych dla poznańskiego centrum komputerowego, gdzie powstanie kolejna Fabryka AI – mówił.

Podczas konferencji premier Donald Tusk ogłosił, iż w 2025 roku inwestycje w Polsce osiągną wartość ponad 650 miliardów złotych, przy czym jest to ostrożna prognoza. Zaznaczył również, iż do 2030 roku rząd ma zamiar potroić przeładunki w polskich portach, a do 2032 roku zainwestować 180 miliardów złotych w rozwój krajowej kolei.

Czym jest deep tech?

Pojęcie deep tech odnosi się do zaawansowanych technologii, które mają potencjał do rewolucjonizowania różnych branż. Są to technologie oparte na solidnych podstawach naukowych i inżynieryjnych, takie jak sztuczna inteligencja, technologie kwantowe czy superkomputery.

W przeciwieństwie do bardziej powierzchownych technologii (aplikacji mobilnych czy platform internetowych), które można gwałtownie rozwinąć i wdrożyć, deep tech obejmuje technologie wymagające znacznych inwestycji w badania, rozwój, infrastrukturę i czas, zanim staną się one dostępne do komercyjnego użytku.

Idź do oryginalnego materiału