„Różnorodność zadań pozwala się tu wiele nauczyć”. Electrolux Group rozwija dział Digital Experience.

geek.justjoin.it 1 miesiąc temu

„Myślę, iż idealny kandydat to osoba, która chce się uczyć i pasjonuje się tematem, którym się zajmuje. Jest interesująca świata” – mówi Adriana Rychlińska, Senior Cybersecurity Engineer w Electrolux Group. Sprawdzamy, jak wygląda praca w tej organizacji i przed jakimi wyzwaniami stoi zespół Digital Experience.

Electrolux Group to globalny lider w branży AGD, który od ponad wieku zmienia codzienne życie milionów ludzi na całym świecie. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, marka redefiniuje pojęcie smaku, pielęgnacji i dobrego samopoczucia, jednocześnie stawiając na zrównoważony rozwój i troskę o środowisko. Rozmawiamy z Adrianą Rychlińską, Senior Cybersecurity Engineer o tym, jak wygląda praca w Electrolux Group, międzynarodowej firmie, której produkty – od Electrolux po AEG – są sprzedawane w 120 krajach.

Praca w Electrolux Group. Wywiad z Adrianą Rychlińską, Senior Cybersecurity Engineer

Co warto wiedzieć o DX Cybersecurity Team?

DX to skrót od Digital Experience. To część organizacji, na której skupia się nasza praca. Pracujemy z inteligentnymi urządzeniami, całą infrastrukturą i powiązanymi z nimi procesami. To, co warto podkreślić, to różnorodność. Nasz zespół składa się z 13 osób o ośmiu różnych narodowościach, zamieszkałych w pięciu różnych krajach. Nasza różnorodność połączona z wiedzą i doświadczeniem daje nam naprawdę świetną bazę do współpracy i nauki.

Nad jakimi projektami pracuje Wasz zespół?

Nasza praca skupia się na rozwoju produktów – niektóre są w trakcie tworzenia, inne w fazie rozwoju. Warto zaznaczyć, iż nasz zespół ma swój wkład w architekturę, infrastrukturę wewnętrzną, edukację wewnątrz organizacji, testy, a także procesy i regulacje. Można powiedzieć, iż nasze kompetencje rozciągają się poprzez IoT, backend, frontend, aplikację mobilną, aż po chmurę. Mamy więc sporo zadań.

Moją domeną są narzędzia, ale uczestniczę też w innych aktywnościach. Weźmy choćby PenTesty, które, mimo iż są w tej chwili przeprowadzane przez zewnętrzną firmę, przez cały czas wymagają zaangażowania zarówno mojego, jak i moich kolegów przy ich przygotowaniu oraz zbieraniu wyników. Ze względu na różnorodność obowiązków, każda z osób w naszym zespole, może mieć inne zadania, w zależności od tego, czy robi np. dogłębny wywiad, czy też pracuje nad architekturą. Ja w tej chwili zajmuję się PKI, czyli Infrastrukturą Klucza Publicznego, a ponieważ jest to krytyczny serwis, praca jest angażująca i dająca satysfakcję. Inne zadania jakie realizowałam w zespole to np. PenTesty dla IoT Secure Boot, które bardzo dużo mnie nauczyły.

Jak wyobrażasz sobie idealnego kandydata, czyli osobę, która gwałtownie dopasuje się do zespołu? Jakie cechy powinna posiadać taka osoba? I co sprawiło, iż sama wybrałaś Electrolux Group jako swojego pracodawcę?

Myślę, iż idealny kandydat to osoba, która chce się uczyć i pasjonuje się tematem, którym się zajmuje. Jest interesująca świata. Chciałabym podkreślić, iż nie chodzi tu o pracę po godzinach, ale o rozumienie kontekstu i jednocześnie chęć zgłębienia i zrozumienia szczegółów. Nie stawiałabym na znajomość narzędzi, ale na rozumienie konceptów i umiejętność wnioskowania. Osoba z takim podejściem bardzo łatwo odnajdzie się w zespole, bo zarówno będzie miała z czego wybierać zadania, jak i będzie mogła się dużo nauczyć od innych. Mnie do wybrania Electroluxa przekonał proces rekrutacji. Zarówno rozmowa z managerem, jak i rozmowa techniczna były interesujące i świetnie się na nich bawiłam, dyskutując i zgłębiając tematy bezpieczeństwa. Jako iż część techniczna rekrutacji jest przeprowadzana przez członków zespołu, wiele można dowiedzieć się zarówno o nich, jak i tematach, którymi się zajmują. Nie żałowałam tej decyzji ani przez chwilę. Uważam, iż współpracujemy fantastycznie i jestem zadowolona, iż się tu odnajduję.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

Zespół rozwija się dynamicznie. Wraz ze wzrostem popularności inteligentnych urządzeń, rośnie liczba produktów, w których rozwoju uczestniczymy. Dodatkowo, nadchodzące regulacje wpływają na zwiększenie ilości pracy, dlatego uważam, iż jest nam potrzebnych więcej osób. Sądzimy, iż w przyszłości, kiedy zespół będzie większy, będziemy ściślej określać specjalizacje oraz dzielić się na zespoły ekspertów, które zajmą się poszczególnymi tematami.

Adriana Rychlińska. Swoją karierę zawodową rozpoczęła już w trakcie studiów w Polsce, a po kilku latach przeniosła się do Szwecji, gdzie w tej chwili mieszka. Zanim zaczęła zajmować się bezpieczeństwem, przez ponad 10 lat pracowała z developmentem backendów, co dziś pozwala jej spojrzeć na problemy okiem developera. Pracowała zarówno w korporacjach, jak i startupach, a ostatnimi czasy była konsultantką. Adriana specjalizuje się w mikroserwisach, serwisach z dużym ruchem oraz procesowaniem real time. Automatyzacja, procesy, testowanie, infrastruktura, resilience i fault tolerance są jej chlebem powszednim. Jest fanką popularyzowania wiedzy o bezpieczeństwie i podejścia Shift Left.

Idź do oryginalnego materiału