Rząd jest poszukują wsparcia ze strony naukowców i przedsiębiorców zajmujących się sztuczną inteligencją (AI). aby pomóc w budowie systemów czystej energii i pomóc Wielkiej Brytanii osiągnąć cel zerowy netto do 2050 r.
Zainteresowane strony proszone są o ubieganie się o fundusze na rozwój technologii, które mogłyby zdekarbonizować brytyjską sieć energetyczną, poprawić bezpieczeństwo energetyczne kraju i pomóc rządowi w osiągnięciu szerszego celu, jakim jest pozycjonowanie kraju jako superpotęgi w dziedzinie czystej energii.
Fundusze zostaną udostępnione poprzez uruchomienie drugiej rundy nagrody Manchester Prize – inicjatywy zapoczątkowanej w 2023 r. Departament Nauki, Innowacji i Technologii (DSIT) w celu wspierania innowacji opartych na sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii w nadchodzącej dekadzie.
Pierwsza runda konkursu Manchester Prize zakończy się w kwietniu 2025 r. i będzie skupiać się na roli, jaką sztuczna inteligencja może odegrać w obszarach energii, środowiska i infrastruktury.
W drugiej rundzie konkursu rząd zaoferuje 10 wnioskodawcom kwotę do 100 000 funtów. Spośród nich zostanie wybrany zwycięzca, który otrzyma nagrodę w wysokości 1 miliona funtów na wsparcie dalszego rozwoju oferty sztucznej inteligencji. Termin składania wniosków upływa 17 stycznia 2025 r.
„W ciągu najbliższych ośmiu tygodni wnioskodawcy będą mogli przedstawić, w jaki sposób ich innowacje pobudzą tanią energię, zmniejszą zapotrzebowanie na energię i zwiększą efektywność jej wykorzystania w całym kraju” – stwierdził rząd w oświadczeniu.
„Mogłyby one obejmować nowe możliwości zwiększania mocy wytwarzanej przez farmy wiatrowe i słoneczne, wykorzystanie sztucznej inteligencji do zwiększania efektywności energetycznej w naszych domach i firmach oraz wykorzystanie tej technologii w celu lepszego zrozumienia przyszłych skoków zapotrzebowania na energię”.
Rozwijając ten temat, Feryal Clark, minister brytyjskiego rządu ds. sztucznej inteligencji, powiedział, iż druga runda nagrody Manchester Prize prawdopodobnie będzie miała transformacyjny wpływ na Wielką Brytanię.
„Sztuczna inteligencja może przekształcić nasze usługi publiczne, zwiększyć naszą produktywność i stawić czoła niektórym z największych wspólnych wyzwań społecznych. Sztuczna inteligencja ma już pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia, ale pozostaje jeszcze wiele do wykorzystania” – powiedział Clark.
„Druga runda nagrody Manchester Prize przyniesie wspaniałe brytyjskie innowacje, które pomogą zapewnić Wielkiej Brytanii czystą i bezpieczną przyszłość energetyczną. Niezależnie od tego, czy chodzi o energię, opiekę zdrowotną, czy o coś innego, wspieramy innowacje w zakresie sztucznej inteligencji, aby zapewnić rzeczywiste i trwałe zmiany w całym kraju”.
Paul Monks, główny doradca naukowy w Departamencie Bezpieczeństwa Energetycznego i Net Zero, powiedział, iż kryzys klimatyczny to „największe długoterminowe wyzwanie”, przed jakim stoi społeczeństwo, a inicjatywy takie jak ta odegrają istotną rolę w rozwiązaniu tego problemu.
„Największym długoterminowym wyzwaniem, przed jakim stoimy, jest kryzys klimatyczny i przyrodniczy. Dlatego mamy nasze wiodące na świecie cele dotyczące dekarbonizacji sieci elektroenergetycznej do 2030 r. i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.” – powiedział.
„Potrzebujemy ambitnego podejścia do wykorzystania sztucznej inteligencji w procesie rozwoju, inżynierii i eksploatacji naszych systemów energetycznych, dlatego cieszę się, iż Nagroda Manchester Prize to doceniła poprzez nową, dedykowaną rundę dekarbonizacji”.