Czym jest Scala i gdzie znajduje swoje zastosowanie? Czy w obecnych czasach w dalszym ciągu warto uczyć się tego języka? Kim jest Scala Developer? Jakimi umiejętnościami powinien się wykazać, aby mieć szansę na rozwój swojej kariery? Jakich pytań spodziewać się na rozmowie rekrutacyjnej na stanowisko Scala Developera? Skąd czerpać wiedzę na temat języka Scala? jeżeli jesteś zainteresowany tą tematyką, odpowiedzi na te pytania czekają na Ciebie poniżej!
Spis treści
Co to jest Scala?
Gdzie najczęściej stosowana jest Scala?
Kim jest Scala Developer?
Cechy i umiejętności Scala Developera
Ile zarabia Scala Developer?
Jak zostać programistą Scala?
Scala i rozwój kariery w IT
Co to jest Scala?
Scala to wieloplatformowy język programowania wysokiego poziomu zaprojektowany, aby opisywać powszechne wzorce programistyczne w sposób zwięzły i bezpiecznie typowany. Język Scala powstał na bazie Javy i pozostaje z nim w pełni kompatybilny.
Scala supportuje dwa paradygamaty: programowanie obiektowe (klasy, dziedziczenie) oraz funkcyjne (currying, pattern matching). Dlatego jeżeli wykazujesz się bardzo dobrą znajomością Javy lub innego języka obiektowego (np. Kotlin), bardzo prawdopodobne, iż na początku Twój kod będzie przypominał Javę niż Scalę samą w sobie. Dodatkową zaletą Scali jest stosunkowa łatwość w przeciwieństwie do Haskella czy Lispu.
Gdzie najczęściej stosowana jest Scala?
Scala działa na Wirtualnej Maszynie Javy (JVM), dzięki czemu może sprawdzić się przy pisaniu aplikacji mobilnych na Androida (te zwykle są pisane w Javie i tłumaczone z jej kodu bajtowego). Ze względu na wszechstronność języka, Scala znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach IT, jak Data Science, Big Data, Machine Learning. Oprócz tego, wiele znanych narzędzi jak Apache Kafka czy Akka zostało napisanych właśnie w tym języku. Przykładowe znane firmy, które wykorzystują Scalę to:
- Twitter;
- Zalando;
- LinkedIn;
- Soundcloud.
Kim jest Scala Developer?
Scala Developer to programista, który zajmuje się projektowaniem aplikacji, oprogramowania, a także bierze udział przy wdrażaniu niezbędnych aktualizacji przy użyciu języka Scala. Oprócz implementacji funkcjonalności w oprogramowaniu i tworzeniu czystego kodu, do jego zadań mogą należeć:
- tworzenie dokumentacji technicznej;
- analiza potrzeb biznesowych;
- współpraca z innymi developerami;
- inspekcja kodu;
- wprowadzanie niezbędnych optymalizacji;
- dbanie o jakość pracy.
Jak przedstawia się zapotrzebowanie na Scala Developerów na rynku IT? Choć popularność Scali w porównaniu z innymi językami JVM minimalnie spadła, w dalszym ciągu pozostaje w czołówce języków, które działają na JVM i jednocześnie innych niż Java. Oferty pracy dla Scala Developerów są bardzo liczne i najczęściej dotyczą one zatrudnienia w Consultingu, Software House’ach, IT Consultingu, czy Job Boardach.
Cechy i umiejętności Scala Developera
Do pożądanych umiejętności twardych i miękkich przyszłego Scala Developera można zaliczyć:
- doświadczenie w programowaniu w technologiach uruchamianych na JVM;
- znajomość i doświadczenie w Scala, chęć rozwoju w tym kierunku;
- doświadczenie w metodyce Scrum;
- znajomość Spark, Hadoop Airflow;
- utrzymywanie jak najlepszych praktyk programistycznych;
- kreatywność, poszukiwanie skutecznych rozwiązań, jakie stawiają wymagający użytkownicy;
- chęć rozwoju i poszerzania swojej wiedzy;
- znajomość języka angielskiego na poziomie B2 lub wyższym
Ile zarabia Scala Developer?
Warto pamiętać o tym, iż w przypadku branży IT wysokość zarobków może być zależna od kilku czynników jak konkretna branża, dla której zamierzamy pracować, prezentowane doświadczenie i umiejętności, lokalizacja czy forma zatrudnienia. Dotyczy to także ofert pracy dla Scala Developerów.
Powyższa tabela została utworzona w oparciu o kalkulator zarobków IT. Dowiedz się, jak będą wyglądać Twoje zarobki jako Scala Developer.
Jak zostać programistą Scala?
Choć Scala istnieje na rynku od kilkunastu lat, zainteresowanie tym językiem programowania stale rośnie. Szeroki wybór ofert pracy, jak i atrakcyjne warunki zatrudnienia potwierdzają, iż rynek IT potrzebuje osób specjalizujących się w tym języku. Jak powinna przedstawiać się potencjalna ścieżka kariery dla przyszłego programisty Scala?
Co powinien wiedzieć Junior?
Praca jako Scala Developer z pewnością okaże się interesująca w przypadku osób, które posiadają doświadczenie z językami JVM. Zwięzła składnia Scali, lepsza czytelność kodu i jego utrzymanie, a także szeroka gama bibliotek mogą okazać się ciekawą odskocznią w porównaniu z bardziej skomplikowanymi językami.
Oczywiście warto pamiętać o tym, iż zakres wiedzy i umiejętności będzie się różnił w przypadku osoby aplikującej na stanowisko Juniora, a tej, która ma zamiar pracować jako Senior Scala Developer. W przypadku Juniorów oprócz znajomości podstaw Scali przydatne będzie wykształcenie wyższe z zakresu informatyki biznesowej, statystyki czy choćby matematyki. Przydatna okaże się znajomość baz danych i doświadczenie z technologiami wykorzystywanymi w Big Data (wspomniane wcześniej Hadoop, Kafka, Spark).
Najczęstsze pytania rekrutacyjne
Przykładowe pytania, na jakie możesz natrafić na rozmowie rekrutacyjnej to:
- Na czym polega programowanie funkcyjne?
- Na czym polega typowanie statystyczne?
- Czym jest SBT?
- Jaki jest poziom skomplikowania Scala w porównaniu z Java?
Popularne książki/kursy Scala
Skąd czerpać wiedzę na temat Scala? Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Pierwsze z nich to otwarta i chętna do pomocy społeczność. Bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie swoich podstaw ze Scala, jak i doskonalenie posiadanych już umiejętności są kursy. Szeroki wybór kursów o wysokim poziomie merytorycznym, wzbogaconych w praktyczne ćwiczenia znajdziesz na platformach Udemy i Coursera.
Przydatnym wsparciem podczas nauki Scala okaże się literatura. Pozycje, na które warto zwrócić uwagę to:
- Scala od podszewki, Joshua Suereth D.;
- Scala. Nauka programowania, Vikash Sharma;
- Java. Projektowanie aplikacji WWW, Vishal Layka.
Scala i rozwój kariery w IT
Choć Scala przez niektórych uznawana jest za wymagający język na początek swojej kariery w IT, jego znajomość może okazać się nieoceniona w przypadku osób, które chcą rozwijać swoje umiejętności. Kompatybilność z Javą oraz elastyczność stwarza optymalne warunki zatrudnienia. Osoba ze znajomością tego języka może wybierać spośród wielu ofert Big Data, Backend czy AI.