Senatorowie przedstawiają ustawę COPIED, aby naciskać na lepsze znakowanie wodne treści AI

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Dwustronna grupa senatorów przedstawiła nowy projekt ustawy, który ma ułatwić uwierzytelnianie i wykrywanie treści generowanych przez sztuczną inteligencję oraz chronić dziennikarzy i artystów przed przejęciem ich prac przez modele AI bez ich zgody.

Ustawa o ochronie pochodzenia treści i integralności w mediach edytowanych i deepfake’owanych (SKOPIOWANO ustawę) nakazałby Narodowemu Instytutowi Standardów i Technologii (NIST) stworzenie standardów i wytycznych, które pomogą udowodnić pochodzenie treści i wykryć treści syntetyczne, np. poprzez znakowanie wodne. Nakazuje również agencji stworzenie środków bezpieczeństwa w celu zapobiegania manipulacjom i wymaga, aby narzędzia AI do treści kreatywnych lub dziennikarskich pozwalały użytkownikom dołączać informacje o ich pochodzeniu i zabraniały usuwania tych informacji. Zgodnie z ustawą, takie treści nie mogłyby być również wykorzystywane do trenowania modeli AI.

Właściciele treści, w tym nadawcy, artyści i gazety, mogliby pozywać firmy, które ich zdaniem wykorzystały ich materiały bez pozwolenia lub manipulowały znacznikami uwierzytelniania. Prokuratorzy generalni stanów i Federal Trade Commission mogliby również egzekwować ustawę.

To najnowszy z fali ustaw związanych ze sztuczną inteligencją, ponieważ Senat podjął się zrozumienia i uregulowania tej technologii. Lider większości w Senacie Chuck Schumer (D-NY) kierował działaniami mającymi na celu stworzenie planu działania w zakresie sztucznej inteligencji dla izby, ale jasno stwierdził, iż nowe prawa będą opracowywane w poszczególnych komisjach. Ustawa COPIED ma tę zaletę, iż jej sponsorem jest wpływowy lider komisji, przewodnicząca Senackiej Komisji Handlu Maria Cantwell (D-WA). Członek Senackiej Grupy Roboczej AI Martin Heinrich (D-NM) i członkini Komisji Handlu Marsha Blackburn (R-TN) również przewodzą ustawie.

Kilka organizacji wydawniczych i artystycznych wydało oświadczenia, w których pochwaliło wprowadzenie ustawy. Wśród nich znalazły się m.in. SAG-AFTRA, Recording Industry Association of America, News/Media Alliance i Artist Rights Alliance.

„Możliwość AI tworzenia zdumiewająco dokładnych cyfrowych reprezentacji wykonawców stanowi realne i aktualne zagrożenie dla dobrobytu ekonomicznego i reputacyjnego oraz samostanowienia naszych członków” – powiedział w oświadczeniu krajowy dyrektor wykonawczy SAG-AFTRA i główny negocjator Duncan Crabtree-Ireland. „Potrzebujemy w pełni przejrzystego i odpowiedzialnego łańcucha dostaw dla generatywnej sztucznej inteligencji i treści, które tworzy, aby chronić podstawowe prawo każdego do kontrolowania korzystania z jego twarzy, głosu i osobowości”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału