Już nie tylko Vinted, ale też Booking, Olx i Allegro przygotowują się do nowych przepisów. Czy zapłacisz podatek za sprzedaż rzeczy w sieci? Na to wskazuje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji. Sprawdzamy, jak uniknąć podatku za sprzedaż na Olx, Allegro i innych!
Handlujesz w sieci? Rząd przyjął projekt nowelizacji, który na platformy umożliwiające handel online nakłada obowiązek raportowania sprzedaży. Platformy typu Booking, Allegro, Olx i inne będą musiały wysyłać raporty do skarbówki. Przepisy wchodzą w życie 1 lipca, ale obowiązek raportowania obejmuje także dane za 2023 rok.
Nowe przepisy mają pomagać w kontroli wywiązywania się z obowiązków podatkowych. O szarej strefie sprzedaży na Vinted pisaliśmy w tekście: Czy zapłacisz podatek na Vinted? Najważniejsze informacje! (homodigital.pl), ale przepisy dotyczą też innych miejsc w sieci.
Nowe przepisy są implementacją unijnej dyrektywy DAC7. Oficjalnie przepisy powinny zostać wdrożone do końca 2022 roku, jednak nastąpiły opóźnienia. To oznacza, iż część platform, zwłaszcza tych najmniejszych, może nie być jeszcze gotowa na raportowanie wstecz. Z kolei sprzedawcy, którzy traktowali platformy e-handlu jako dodatkowe źródło zarobku, będą musiały zapłacić podatki.
W tym miejscu należy się jednak sprostowanie: dyrektywa DAC7 i nowe przepisy sprzedaży online nie wprowadzają nowych podatków, a jedynie wymuszają raportowanie. To oznacza, iż osoby, które dotychczas wykorzystywały platformy e-handlu w celach zarobkowych, powinny były płacić podatki… To, iż unikały obowiązku podatkowego, to wyłącznie ich zaniedbanie.
Jakie platformy obejmuje dyrektywa DAC7?
Obowiązek obejmie strony www, które umożliwiają przynajmniej jedną z tych rzeczy:
- wynajem nieruchomości lub miejsc parkingowych,
- osobiste świadczenie usług,
- sprzedaż towarów,
- najem środków transportu.
Oznacza to, iż objęte obowiązkiem raportowania będą nie tylko takie platformy, jak Olx i Allegro, ale też mniejsze portale służące do sprzedaży usług lub dóbr.
Kogo dotyczy obowiązek raportowania sprzedaży w internecie?
Sprzedawcy, którzy przeprowadzili 30 transakcji rocznie lub osiągnęli przychody w kwocie co najmniej 2000 euro, zostali objęci obowiązkiem raportowania.
Raport nie oznacza, iż każda z tych osób zapłaci podatek. Najpierw trzeba sprawdzić, czy sprzedaż spełnia warunki do uznania za sprzedaż okazjonalną, czy za działalność gospodarczą. Jak będzie to sprawdzane?
Prawdopodobnie skarbówka będzie prosić sprzedawców o udokumentowanie zakupu danej rzeczy. Według polskiego prawa rzeczy sprzedane w ciągu 6 miesięcy od zakupu są opodatkowane. To w gestii sprzedawców leży udowodnienie, iż odsprzedawane rzeczy, na przykład ubranka dziecięce, były w ich posiadaniu dłużej niż pół roku.
Jak przygotować raport dla DAC7?
Warto podkreślić, iż choćby jeżeli Twoje transakcje w sieci przekraczają określone przez dyrektywę limity, na Ciebie nie spadają żadne nowe obowiązki! Dyrektywa dotyczy platform, a co za tym idzie, raporty będą wysyłane przez Olx, Booking, Allegro itd. Dzięki dyrektywie DAC7 organy państwowe będą mogły w każdej chwili zwrócić się do platform sprzedażowych z prośbą o przekazanie raportu ze sprzedaży.
Oznacza to, iż na platformach spoczywa teraz nowy obowiązek: nie tylko wysyłania raportów w terminie, ale też takiego przygotowania swoich systemów informatycznych, by w każdej chwili mogli wygenerować raport ze sprzedaży online. A to może oznaczać, iż mniejsze platformy znikną z sieci, nieprzygotowane na poniesienie kosztów związanych ze zmianami systemów.
Autor zdjęcia: Rawf8