Startup Polaków ElevenLabs jest już potrójnym jednorożcem

homodigital.pl 1 tydzień temu

ElevenLabs, startup dwóch Polaków, jest już potrójnym jednorożcem. Kolejna runda finansowania wyceniła spółkę na poziomie 3,3 mld dolarów. Stało się to niemal równo rok po tym, jak spółka uzyskała status jednorożca z wyceną na poziomie 1,1 mld dolarów.

Dosłownie wczoraj w czwartek pisałem za Karolem Lasotą z Inova.vc, iż nowy rok rozpoczniemy na polskim rynku VC z przytupem. I faktycznie, jak poinformował ElevenLabs, spółce udało się zamknąć finansowanie na 180 mln dolarów.

ElevenLabs jest potrójnym jednorożcem – ale co robi?

ElevenLabs został założony zaledwie dwa lata temu przez dwóch Polaków. To Piotr Dąbkowski, wcześniej inżynier uczenia maszynowego w Google, i Mateusz Staniszewski, uprzednio strateg implementacji technologii w Palantir Technologies.

Spółka zajmuje się tworzeniem opartych na sztucznej inteligencji systemów syntezy i klonowania głosów. Zastosowania są często np. w dubbingu czy głosowych chatbotach. System potrafi stworzyć dubbing aktora w innym języku, zachowując ton i barwę jego głosu oraz intonację oryginalnego nagrania. w tej chwili oprogramowanie to obsługuje 32 języki, w tym oczywiście język polski.

Jak twierdzi spółka, wśród jej klientów jest 60% spółek z listy Fortune 500, a więc największych pod względem sprzedaży spółek w USA. Dotychczas jej klienci wygenerowali około 1000 lat treści audio.

Innymi produktami spółki są narzędzie do tworzenia efektów dźwiękowych czy aplikacja ElevenLabs Reader, która czyta nam e-booki, a choćby potrafi stworzyć z treści e-booka podcast, który możemy sobie odsłuchać. Idealne narzędzie, jeżeli musimy się zapoznać z treścią jakiegoś dłuższego dokumentu, a mamy mało czasu. Do tego – np. nie możemy chwilowo czytać, bo na przykład prowadzimy samochód.

Nowe fundusze pozwolą spółce sfinansować badania „nad bardziej ekspresyjnymi i kontrolowalnymi głosowymi systemami AI”, rozszerzając narzędzia dla deweloperów i firm – podała spółka.

„Mowa jest naszym naturalnym sposobem komunikacji. To finansowanie przybliża nas do świata, w którym interakcje cyfrowe realizowane są dzięki głosu. Są płynne, naturalne i tak łatwe jak rozmowa” – skomentował prezes i współzałożyciel firmy Mati Staniszewski.

Jednym z kierunków rozwoju będzie poszerzenie oferty firmy w zakresie aplikacji mobilnych.

Wśród inwestorów wiele gigantów, VC i nie tylko

Kolejnej rundzie finansowania przewodziły a16z, fundusz VC z największą ekspozycją na spółki AI na poziomie 7,1 mld dolarów, oraz ICONIQ Growth. Lista nowych akcjonariuszy finansowych obejmuje również NEA, World Innovation Lab (WiL), Valor, Endeavor Catalyst Fund i Lunate.

Wśród akcjonariuszy spółki znajdziemy dwa najważniejsze fundusze VC w świecie AI: oprócz a16z, znanego również pod dłuższą nazwą Andreessen Horowtz, znajdziemy tutaj również numer drugi, Sequoia Capital.



Fundusze VC z największą ekspozycją na AI. Źródło: Pitchbook

Dotychczasowi udziałowcy, w tym Sequoia Capital, również zwiększyli swoje zaangażowanie w spółce.

Oprócz inwestorów finansowych, ElevenLabs pozyskał również inwestorów strategicznych. Chodzi np. o spółki telekomunikacyjne czy z sektora elektroniki użytkowej. Konkretnie to m.in. Deutsche Telekom, LG Technology Ventures czy NTT DOCOMO Ventures.

Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3

Idź do oryginalnego materiału