![](https://homodigital.pl/wp-content/uploads/2025/01/elevenlabs-potrojnym-jednorozcem-300x171.jpg)
ElevenLabs, startup dwóch Polaków, jest już potrójnym jednorożcem. Kolejna runda finansowania wyceniła spółkę na poziomie 3,3 mld dolarów. Stało się to niemal równo rok po tym, jak spółka uzyskała status jednorożca z wyceną na poziomie 1,1 mld dolarów.
Dosłownie wczoraj w czwartek pisałem za Karolem Lasotą z Inova.vc, iż nowy rok rozpoczniemy na polskim rynku VC z przytupem. I faktycznie, jak poinformował ElevenLabs, spółce udało się zamknąć finansowanie na 180 mln dolarów.
ElevenLabs jest potrójnym jednorożcem – ale co robi?
ElevenLabs został założony zaledwie dwa lata temu przez dwóch Polaków. To Piotr Dąbkowski, wcześniej inżynier uczenia maszynowego w Google, i Mateusz Staniszewski, uprzednio strateg implementacji technologii w Palantir Technologies.
Spółka zajmuje się tworzeniem opartych na sztucznej inteligencji systemów syntezy i klonowania głosów. Zastosowania są często np. w dubbingu czy głosowych chatbotach. System potrafi stworzyć dubbing aktora w innym języku, zachowując ton i barwę jego głosu oraz intonację oryginalnego nagrania. w tej chwili oprogramowanie to obsługuje 32 języki, w tym oczywiście język polski.
Jak twierdzi spółka, wśród jej klientów jest 60% spółek z listy Fortune 500, a więc największych pod względem sprzedaży spółek w USA. Dotychczas jej klienci wygenerowali około 1000 lat treści audio.
Innymi produktami spółki są narzędzie do tworzenia efektów dźwiękowych czy aplikacja ElevenLabs Reader, która czyta nam e-booki, a choćby potrafi stworzyć z treści e-booka podcast, który możemy sobie odsłuchać. Idealne narzędzie, jeżeli musimy się zapoznać z treścią jakiegoś dłuższego dokumentu, a mamy mało czasu. Do tego – np. nie możemy chwilowo czytać, bo na przykład prowadzimy samochód.
Nowe fundusze pozwolą spółce sfinansować badania „nad bardziej ekspresyjnymi i kontrolowalnymi głosowymi systemami AI”, rozszerzając narzędzia dla deweloperów i firm – podała spółka.
„Mowa jest naszym naturalnym sposobem komunikacji. To finansowanie przybliża nas do świata, w którym interakcje cyfrowe realizowane są dzięki głosu. Są płynne, naturalne i tak łatwe jak rozmowa” – skomentował prezes i współzałożyciel firmy Mati Staniszewski.
Jednym z kierunków rozwoju będzie poszerzenie oferty firmy w zakresie aplikacji mobilnych.
Wśród inwestorów wiele gigantów, VC i nie tylko
Kolejnej rundzie finansowania przewodziły a16z, fundusz VC z największą ekspozycją na spółki AI na poziomie 7,1 mld dolarów, oraz ICONIQ Growth. Lista nowych akcjonariuszy finansowych obejmuje również NEA, World Innovation Lab (WiL), Valor, Endeavor Catalyst Fund i Lunate.
Wśród akcjonariuszy spółki znajdziemy dwa najważniejsze fundusze VC w świecie AI: oprócz a16z, znanego również pod dłuższą nazwą Andreessen Horowtz, znajdziemy tutaj również numer drugi, Sequoia Capital.
![](https://homodigital.pl/wp-content/uploads/2025/01/image-10.png)
Fundusze VC z największą ekspozycją na AI. Źródło: Pitchbook
Dotychczasowi udziałowcy, w tym Sequoia Capital, również zwiększyli swoje zaangażowanie w spółce.
Oprócz inwestorów finansowych, ElevenLabs pozyskał również inwestorów strategicznych. Chodzi np. o spółki telekomunikacyjne czy z sektora elektroniki użytkowej. Konkretnie to m.in. Deutsche Telekom, LG Technology Ventures czy NTT DOCOMO Ventures.
Źródło grafiki: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3