Sztuczna inteligencja dokończy „Wariacje Goldbergowskie” J.S. Bacha

krknews.pl 1 miesiąc temu

Panelem poświęconym zastosowaniu sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki rozpocznie się kolejna edycja konferencji naukowej „Metaświaty” organizowanej w krakowskim Kinie Kijów. To spotkanie ekspertów z różnych branż w dyskusji na temat trendów technologicznych, które zmienią przyszłość.

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz intensywniej w sztuce. Przykładem tego może być projekt „(A)Insomnia”, którego twórcy postanowili dokończyć dzięki algorytmów sztandarowe dzieło Jana Sebastiana Bacha. Wydarzenie zaplanowano na koniec sierpnia jednak w trakcie konferencji, artyści postanowili przedstawić szczegóły projektu.

– Wariacje Goldbergowskie powstały dla cierpiącego na bezsenność rosyjskiego dyplomaty przebywającego na drezdeńskim dworze. Podczas nieprzespanych nocy prosił swego klawesynistę, Johanna Gottlieba Goldberga, aby ten pomagał mu przetrwać długie godziny bez snu. Bach wpisał na ostatniej stronie rękopisu trwającego ponad godzinę dzieła skrót „etc.”, zachęcając muzyków do dalszych przetworzeń tematu wyjściowego. Nikt nie podjął się tego zadania. Korzystając z narzędzi sztucznej inteligencji kompozytor Marek Chołoniewski postanowił stworzyć to co pierwotnie było żartem Bacha – mówi dr Mateusz Zubik, dyrektor Silence Music Festival.

Pomysły na zastosowanie sztucznej inteligencji w filmie i animacji przedstawią twórcy wizualni Jarosław Żamojda, reżyser „Młodych wilków” i Marek Mardosewicz ze studia animacji BLNK Studio.

– To o czym mówi się głośno w mediach, ale i też w domach to bezpieczeństwo narzędzi AI. To bardzo dynamicznie rozwijająca się technologia, za którą nie nadążają przepisy i regulacje. Szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza w czasach globalnych konfliktów są deep fakes, które coraz trudniej odróżnić od prawdziwych treści – zauważa dr Edyta Sadowska, która w trakcie konferencji „Metaświaty” prowadzi panel „Nowa era w cyberbezpieczeństwie”.

O tym jak chronić się przed zagrożeniami związanymi z rozwojem zaawansowanych technologii będą mówili również przedstawiciele Instytutu Studiów Strategicznych, którzy kładą szczególny nacisk na zabezpieczenie danych gromadzonych przez tzw. darmowe oprogramowanie często będące w istocie programami szpiegowskimi.

– Nasza konferencja stara się na bieżąco reagować na dyskusje, które toczą się w przestrzeni publicznej i gromadzić ekspertów by mogli przedyskutować szanse oraz zagrożenia jakie niesie ze sobą rozwój nowych technologii – komentuje Miłosz Horodyski z Instytutu Sztuk Progresywnych, jeden z organizatorów konferencji, który wspólnie z ekspertem technologicznym i innowatorem Bartkiem Bilickim zaprezentują projekt Metaweb, czyli redakcję przyszłości, współtworzącą treści wspólnie z AI.

– Wiele razy padało pytanie w mediach: czy sztuczna inteligencja odbierze człowiekowi pracę? Mam jednak wrażenie, iż czytaliśmy o tym na portalach clickbitowych a artykuły bardziej służyły zwiększeniu odsłon tekstu niż rzeczywistej dyskusji na ten temat – zaznacza Norbert Marek z HR Hints, współorganizator panelu o przyszłości rynku pracy. Udział w dyskusji zapowiedzieli Maciej Paweł Przewięźlikowski, Anna Wnuk i Róża Szafranek.

Konferencję zakończy aukcja charytatywna, której celem jest zbiórka pieniędzy na leczenie małego Josefa, który cierpi na obustronny, głęboki niedosłuch. Zainteresowani zbiórką mogą więcej informacji uzyskać pod adresem .

Szczegółowy program konferencji na stronie https://metaswiaty.pl/program/.

Idź do oryginalnego materiału