Z wielu badań poruszających temat rynku pracy wynika, iż niezmiennie to wynagrodzenie stanowi najważniejszy czynnik motywujący w pracy lub skłaniający do przebranżowienia. To oczywisty i spodziewany wniosek. Postanowiliśmy jednak przyjrzeć się szczegółowo kwestii korzyści pozapłacowych. W listopadzie 2022 roku firma badawcza ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie na zlecenie Enter The Code, które posłużyło do stworzenia Rankingu Benefitów 2022. Połowa respondentów deklaruje, iż benefity dla pracowników to najważniejszy dodatek do wynagrodzenia. Które z nich znalazły się na podium?
TOP 3 – najważniejsze benefity dla pracowników
Większość respondentów, która wzięła udział w badaniu to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (89%). Jednocześnie aż 20% wszystkich badanych nie posiada żadnych benefitów pozapłacowych. To dość dużo, biorąc pod uwagę wcześniej wspomniany fakt, iż aż dla 50% osób benefity są ważnym uzupełnieniem wynagrodzenia za pracę.
Pod względem aktywnego wykorzystywania posiadanych benefitów w pierwszej trójce uplasowały się:
- Prywatna opieka medyczna,
- Elastyczne godziny pracy,
- Ubezpieczenie na życie.
Wynika więc z tego, iż największą popularnością cieszą się benefity dla pracowników związane z dobrostanem, zdrowiem, bezpieczeństwem, ale też elastyczną możliwością dysponowania czasem pracy.
Które benefity dla pracowników to must have?
Prywatna opieka medyczna – 35%
Pakiety medyczne są często bardzo atrakcyjną opcją dla osób, które regularnie korzystają z badań. Firmy realizują umowy z prywatnymi ośrodkami medycznymi na różne sposoby. Mogą w całości przejąć na siebie koszty pakietów medycznych lub współfinansować je z pracownikami na preferencyjnych dla nich warunkach.
Szybkie reagowanie w przypadku dolegliwości zmniejsza ryzyko długotrwałych zwolnień lekarskich. Uczestniczenie we wspieraniu zdrowia pracowników powinno być jednym z bardziej kluczowych aspektów dla pracodawców. Jest to istotne szczególnie w branżach, które borykają się z niedoborami kadrowymi. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego 25 tys. specjalistów IT to różnica między faktyczną ich liczbą a wartością wynikającą z potencjału gospodarki. Dodatkowo aby uzyskać taki sam udział zatrudnionych w IT osób, jak w Unii Europejskiej, potrzeba jeszcze 147 tys. specjalistów.
Elastyczne godziny pracy – 35%
Elastyczny czas pracy umożliwia organizację zadań tak, aby dostosować plan dnia do obowiązków pozazawodowych. Jest to szczególnie korzystne dla rodziców małych dzieci, ale też dla osób, które cenią sobie większą swobodę w wykonywaniu pracy. Pracownicy, którzy preferują pracę w takim trybie, bardziej angażują się w wykonywanie swoich zadań. Swoboda działania zmniejsza ryzyko pojawienia się wypalenia zawodowego i pozwala zachować satysfakcję z wykonywanej pracy. Dodatkowo skupienie na podejściu zadaniowym umożliwia zaangażowanie do pracy osób wcześniej wykluczonych zawodowo z różnych powodów.
Ponadto elastyczne planowanie pozwala optymalizować czas z korzyścią również dla pracodawców. Z badania przeprowadzonego przez Boston College Centre for Work & Family wynika, iż 70% menedżerów i 87% pracowników dostrzega pozytywny wpływ na ich produktywność.
Ubezpieczenie na życie – 26%
Ubezpieczenie na życie to zamykający podium benefit, z którego chętnie korzystają respondenci. Częstość występowania tego świadczenia skorelowana jest z wielkością firmy. Dlaczego to tak atrakcyjny benefit? Najczęstszą formą ubezpieczenia są ubezpieczenia grupowe, które charakteryzują się szerokim zakresem sytuacji ujętych w polisie, zaś składka jest stosunkowo niska. Pracownicy mają prawo do ubezpieczenia nie tylko w przypadku śmierci, ale także w innych sytuacjach losowych. Ubezpieczenie obejmuje zwykle ciężkie choroby, operacje, pobyt w szpitalu, a także poważny uszczerbek na zdrowiu prowadzący do inwalidztwa.
Kto brał udział w badaniu?
Ranking Benefitów 2022 powstał na bazie odpowiedzi 1010 respondentów, z czego 806 zadeklarowało, iż wykorzystuje dostępne w firmie benefity. Wśród badanych znalazło się 50% mężczyzn i 50% kobiet. 74% osób zadeklarowało posiadanie wykształcenia wyższego, a 96% posiada stałe zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, własną działalność lub pracuje już dłuższy czas w jednej firmie. 76% badanych to pracownicy umysłowi zatrudnieni w biurach, a 14% pracuje w trybie hybrydowym.