Uber, Bolt i FreeNow już teraz w jednej aplikacji: Bliq wchodzi do Polski. Co to zmienia na rynku i… czy to początek wojny cenowej?

homodigital.pl 2 miesięcy temu

Ile razy zdarzyło Ci się skakać między aplikacjami, żeby zamówić najtańszy lub najszybszy przejazd? Bolt, Uber, FreeNow – człowiek z natury czasami czuje się przytłoczony liczbą opcji, ofert i zniżek. Teraz problem ten dla niektórych może zniknąć – na rynku pojawiła się nowa aplikacja Bliq, która zespala usługi wszystkich trzech w jedną intuicyjną aplikację. Czy to tymczasowa inicjatywa, która siłą rzeczy niebawem zostanie wyparta przez rynkowych gigantów i odejdzie w zapomnienie? A może to zalążek nowej ery na rynku tanich taksówek?

Bliq to niemiecka aplikacja agregująca usługi platform takich jak Uber, Bolt, FreeNow i innych (jeszcze niedziałających na terenie Polski). Jej celem jest przede wszystkim uproszczenie procesu zamawiania przejazdów – użytkownik z poziomu jednego panelu widzi oferty cenowe i szacowany czas odbioru wszystkich operujących w danym regionie przewoźników. Co więcej, aplikacja uwzględnia osobiste rabaty okazjonalnie przydzielane każdemu użytkownikowi przez platformy, takie jak Uber czy Bolt. Na papierze wszystko wygląda dobrze, ale… Czy rzeczywiście aplikacja działa tak dobrze, jak mogłoby się wydawać? Postanowiłem to sprawdzić.

Nowa aplikacja Bliq wchodzi do Polski — przegląd zalet

Dla pasażerów korzyści są zdają się być dość oczywiste. Przede wszystkim jest to prostsza obsługa i możliwość zaoszczędzenia paru złotych na (praktycznie każdym) przejeździe. Dlaczego? Otóż jak dobrze wiemy, czasami zdarza nam się skakać między aplikacjami i porównywać oferty różnych przewoźników. Nie ma co się jednak oszukiwać, raczej jest to rzadkość – zwykle po prostu uruchamiamy aplikację, z której korzystamy częściej. Stąd też nie mamy choćby świadomości, iż moglibyśmy dotrzeć z punktu A do B odrobinę taniej.

Oprócz tego Bliq ma być bardzo pomocny dla wszystkich tych, którzy na co dzień żyją w pośpiechu. W końcu każdemu z nas chyba zdarzyło się, iż potrzebowaliśmy taksówki absolutnie „na już” i panicznie sprawdzaliśmy, który przewoźnik dotrze do nas najszybciej. Ten problem ma być rozwiązany – oczywiście pod warunkiem, iż którykolwiek z kierowców w ogóle będzie znajdował się w naszej okolicy.

Zalety Bliq dla kierowców

Plusów twórcy aplikacji doszukują się także u kierowców. Chodzi o ujednoliconą platformę, która ma ułatwić zarządzanie swoim czasem pracy. Bliq oferuje bowiem zaawansowane funkcje analityczne, takie jak śledzenie zarobków, monitorowanie kosztów paliwa czy analiza czasu, który spędzamy w trasie. Dodatkowo aplikacja wyświetla mapy z mnożnikami (wskazujące strefy o wyższym zapotrzebowaniu na przejazdy), które w teorii mają pozwolić kierowcom na bardziej strategiczne podejście i maksymalizowanie dochodów.

Diabeł jednak tkwi w szczegółach, bo choć twórcy słusznie chwalą się wyeliminowaniem konieczności skakania między aplikacjami w celu realizowania kursów, to wizja większych zysków zdaje się być dość wątpliwa. Bowiem w przypadku popularyzacji rozwiązania, kierowcy będą zmuszeni do realizowania przejazdów za jeszcze mniejsze pieniądze niż dotychczas. Użytkownik aplikacji zawsze będzie miał dostęp do najniższej ceny, co w konsekwencji oznacza, iż naturalnie wybierze opcję, która będzie dla niego najkorzystniejsza. W dobie kosmicznie tanich usług taksówkarskich (uważanych przez wielu za nieuczciwą rynkowo praktykę) warto przypominać, iż korzyść cenowa dla użytkownika, jest niestety czymś przeciwnie proporcjonalnym dla kierowcy.

Czytaj też: „Rozumujący” model AI od Google za darmo. Kłopot dla OpenAI?

Bliq i jego wady — na co skarżą się użytkownicy?

Choć Bliq wprowadza wiele udogodnień, aplikacja nie jest pozbawiona wad. Jednym z najczęściej zgłaszanych problemów przez użytkowników jest brak stabilności systemu, szczególnie podczas łączenia się z wieloma platformami jednocześnie. Problemy z weryfikacją kont oraz ograniczona liczba dostępnych metod płatności to kolejne bolączki, które (na wciąż wczesnym etapie rozwoju) mogą zniechęcać potencjalnych użytkowników.

Niektórzy pasażerowie zwracają również uwagę na kwestie prywatności i bezpieczeństwa danych. Jako agregator aplikacji, Bliq musi przetwarzać dużą ilość informacji. To z kolei rodzi pytania o sposoby i metodykę ich przechowywania. Bowiem, gdy ktoś włamie się do systemów lub dojdzie do wycieku, użytkownik nie jest narażony jedynie na konsekwencje związane z udostępnieniem danych powierzonych jednej aplikacji, a wszystkim na raz. W czasach nieustannie rosnącej cyfryzacji, bezpieczeństwo i ochrona użytkowników jest czymś absolutnie podstawowym. Stąd też kwestia ta może być jedną z najważniejszych, jeżeli chodzi o dalszy rozwoju Bliqa.

Przeglądając App Store i Google Play popularne są również opinie, iż aplikacja podsuwa użytkownikom wyższe ceny, niż oryginalni przewoźnicy (Uber, Bolt, FreeNow). Testując Bliqa sprawdziłem to i (całe szczęście) nic takiego nie miało miejsca. Udało mi się jednak zrozumieć skąd pojawiają się takie głosy. Najprawdopodobniej jest to konsekwencja braku połączenia aplikacji z innymi platformami. Bez tego kroku, otrzymamy zawsze oryginalne (wyższe) ceny nieuwzględniające przydzielanych nam osobiście rabatów.

Jak korzystać z aplikacji? Instrukcja krok po kroku

  1. Otwórz aplikację BLIQ. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby utworzyć konto.
  2. Podaj swój numer telefonu i potwierdź go kodem weryfikacyjnym.
  3. Utwórz hasło do swojego konta.
  4. Wybierz metodę płatności: PayPal, Karta płatnicza
  5. Połącz konta przewoźników: w aplikacji znajdź widżet „Połącz aplikacje teraz”.
  6. Przejdź do ekranu, gdzie wyświetlone są dostępne platformy, takie jak Uber, Bolt, FreeNow.
  7. Kliknij wybraną platformę i zaloguj się na swoje konto.
  8. Powtórz proces dla wszystkich przewoźników, z których korzystasz.
  9. Zamów przejazd: wpisz punkt odbioru i cel podróży. Aplikacja automatycznie przeszuka oferty wszystkich połączonych platform.
  10. Możesz skorzystać z kodu polecającego.

Podczas rejestracji możemy wpisać kod polecający (jeśli takowy posiadamy). Wówczas ty oraz osoba, która poleciła aplikację, otrzymacie bonus w wysokości 25 zł na przejazdy (po zrealizowaniu pierwszego kursu). o ile chcemy otrzymać środki, pamiętajmy, iż kod musi zostać wpisany podczas procesu rejestracji – później nie będzie możliwości jego dodania.

Czytaj też: Trump ogłosił inwestycję! OpenAI z partnerami zbuduje infrastrukturę dla AI za 500 mld dolarów

Nie przegap najważniejszych trendów w technologiach!
Zarejestruj się, by otrzymywać nasz newsletter!

Krótkie podsumowanie: Bliq a przyszłość tanich taksówek

Wejście Bliq na polski rynek to krok w dobrym kierunku, ale głównie dla pasażerów. Polska jest w tej chwili jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków transportowych w Europie, co widać, chociażby po planach ekspansji Ubera właśnie na naszym podwórku. Niemniej jednak tak wielu plusów nie widać dla kierowców. Nikt nie neguje tego, iż zarządzanie oraz obsługa stanie się znacznie prostsza, bo pewnie tak będzie, ale… Pytanie, czy wejście na rynek w dłuższej perspektywie nie rozpocznie istnej wojny cenowej.

Ostatecznie, gdyby Bliq zyskał na popularności, przewoźnicy tacy jak Uber czy Bolt siłą rzeczy będą świadomi, iż użytkownik widzi ich oferty centralnie obok siebie – trzeba więc walczyć o ceny i klienta. Stąd też rodzą się pytania, czy taka usługa, w obliczu boju o rabaty i jak najatrakcyjniejsze promocje, nie przybije gwoździa do trumny w perspektywie zarobków współczesnych taksówkarzy. Tego jednak dowiemy się wraz z upływem czasu.

Źródło zdjęcia tytułowego: Freepik

Idź do oryginalnego materiału