Ostatnia aktualizacja 16 stycznia, 2023
Czym jest update? Czy warto pozwalać systemowi operacyjnemu i aplikacjom na automatyczną aktualizację? Czy jednak warto wyłączyć Update? Wbrew pozorom jest to istotny temat i warto znać odpowiedzi na te pytania.
Update – co to jest?
Update (z ang. aktualizacja) jest to działanie polegające na zamianie całości lub części systemu nowszą wersją. Dzięki temu zwykle poprawia się znalezione w oprogramowaniu błędy, a także dodaje nowe funkcje. Dotyczy to aplikacji, usług, jak również całych systemów operacyjnych.
Najczęściej spotykamy aktualizacje w przypadku systemów operacyjnych, wśród których warto wymienić Windows, iOS oraz MacOS, a także Android.
Warto wspomnieć, iż zwykle systemy operacyjne mają włączone aktualizacje automatyczne. Jednakże zaraz po ich pobraniu, ale bywa, iż przed ich instalacją użytkownik otrzymuje zapytanie, czy chce dokonać tejże instalacji.
W systemie operacyjnym Windows aktualizacje najczęściej dokonywane są automatycznie. Użytkownik jedynie jest informowany, iż może zgodzić się na restart, aby dokończyć instalację.
Czy warto pozwalać systemowi operacyjnemu i aplikacjom na automatyczną aktualizację?
Najczęściej update systemu operacyjnego lub aplikacji sprawia, iż działają one sprawniej, łatane są luki lub znalezione błędy. Czasem zdarza się, iż wprowadzane są zmiany, o które proszą użytkownicy. W telefonach można uzyskać nowsze systemy operacyjne, a także definicje wirusów i innych zagrożeń, dzięki czemu poprawia się bezpieczeństwo tego sprzętu.
Bywa jednak tak, iż aktualizacje mogą przysporzyć sporych problemów. Dzieje się tak, gdy przypadkowo w trakcie aktualizacji nastąpi jakaś awaria sprzętu, problem z zasilaniem, albo coś innego przeszkodzi w trakcie instalacji. W takich przypadkach może się zdarzyć, iż aplikacja lub system operacyjny przestanie działać. Gdy padnie system operacyjny, to zwykle kończy się to ponowną instalacją naprawczą, albo wręcz instalacją od zera. Może to się oczywiście też wiązać z koniecznością oddania sprzętu do serwisu. Tam fachowcy naprawią to, co się zepsuło, uruchomią system lub sprzęt.
Aktualizacje mogą mieć też inne niepożądane konsekwencje. Zdarzało się już, iż aktualizacje aplikacji pozbawiały je jakiejś funkcji, którą jej twórcy postanowili wyłączyć z różnych powodów (problemy licencyjne, możliwe niepożądane skutki itp.). Wtedy trudno jest czasem powrócić do poprzedniej wersji.
Może się też zmienić interfejs, do którego się przyzwyczailiśmy, albo dodane zostaną funkcje sprawiające, iż aplikacja lub system znacznie spowolni swoje działanie. Bywało tak choćby ze telefonami Apple, które po aktualizacji nie dość, iż działały wolniej, to jeszcze pracowały krócej na akumulatorze.
Czy warto wyłączyć Update?
Jeśli nie obawiacie się aktualizacji, to nie musicie nic robić, tylko czasem zgodzić się na dokonanie update’u.
W innych przypadkach warto wyłączyć automatyczną instalację pobranych aktualizacji, a jedynie zgodzić się na informowanie o nich. Dzięki takiemu podejściu można odroczyć instalację aktualizacji do czasu, gdy inni przetestują ją na swoich urządzeniach i dadzą znać, czy mieli z nimi jakieś problemy, czy wszystko działa, jak należy.
Takie podejście stosują informatycy w wielu firmach, gdzie to od nich zależy, czy dana aktualizacja może zostać wprowadzona do komputerów pracowników. Ostrożność niejednokrotnie uchroniła organizacje przed sporymi problemami, które mogły pojawić się po wgraniu updete’u. Mógł on zdestabilizować pracę, a co za tym idzie narazić firmę na straty finansowe i wizerunkowe.