W 2023 na L4 możesz być 182 dni w roku

enterthecode.pl 1 rok temu

Ostatnia aktualizacja 19 stycznia, 2023

Maksymalna długość L4 to łącznie 182 dni w ciągu roku – 6 miesięcy. Okres ten może być wydłużony w zależności od sytuacji pracownika, a w nowym roku kalendarzowym limit dni się odnawia.

W pracy IT kwestia L4 jest tradycyjna, czyli taka jak dla większości zawodów. Warto bowiem zauważyć, iż nauczyciele, zamiast na zwolnienie lekarskie, mogą udać się na “urlop dla poratowania zdrowia”. Z kolei osoby chore na gruźlicę lub kobiety w ciąży mogą liczyć na dłuższe limity L4 – do 270 dni w roku kalendarzowym.

  • Ile można być na L4?
  • W tym roku na L4 możesz przebywać maksymalnie 6 miesięcy, czyli 182 dni
  • Po otrzymaniu zwolnienia musisz poinformować pracodawcę o tym, iż idziesz na chorobowe i jak długo nie będzie cię w pracy
  • Od grudnia 2018 r. obowiązują e-zwolnienia, więc nie trzeba już dostarczać L4 osobiście

Kiedy lekarz wystawi L4, może zrobić to z datą wcześniejszą, ale nie więcej niż 3 dni wstecz. Zwolnienie lekarskie pojawi się w systemie online, Platformie Usług Elektronicznych, i będzie przypisane do twojego konta jako płatnika składek ZUS.

Na L4 możesz spędzić choćby pół roku

Od 2022 r. pojawiły się istotne zmiany w kwestii L4 i zasad liczenia tzw. okresu zasiłkowego. Jako osoba ubezpieczona w ZUS masz prawo do wypłaty zasiłku chorobowego w razie stwierdzenia przez lekarza, iż jesteś akurat niezdolny do pracy.

Zmiany w zasadach okresu zasiłkowego przewidują znaczące ograniczenie możliwości długotrwałego przebywania na L4. O ile wcześniej każda choroba ubezpieczonego była liczona w oddzielnych limitach 182 dni wypłaty świadczenia z ZUS, o tyle po zmianach do takiego jednego limitu wliczają się już wszystkie przerwy chorobowe.

Z kolei pula dni zasiłkowych do wykorzystania odnawia się dopiero po upływie 60 dni.

Czy faktycznie możesz pół roku nie pracować?

Do 2022 r. było tak, iż pracownik mógł przebywać na L4 przez 182 dni, a potem np. wziąć jeden dzień urlopu na żądanie, przedstawić zwolnienie lekarskie na inną jednostkę chorobową, i znów otwierał mu się okres 182 dni wypłaty zasiłku chorobowego do wykorzystania.

Co sprawdza ZUS w czasie kontroli zwolnień lekarskich? Zobacz wideo:

Niektórzy – to nie żart – potrafili latami żyć z zasiłku L4 lub unikać w ten sposób zwolnienia z pracy.

Zmieniono więc przepisy i ZUS, jak podaje Rzeczpospolita, zaoszczędził w ten sposób choćby 670 mln zł w skali roku.

182 dni na L4 i nie więcej

Obecne przepisy przewidują, iż na L4 możesz spędzić 182 dni – przez taki czas będziesz otrzymywał zasiłek chorobowy.

Dotyczy to jakichkolwiek chorób i nie będzie resetu tego limitu po wykorzystaniu 6 miesięcy. Aby się on zresetował, będzie musiało minąć 60 dni. Dopiero wtedy zyskasz kolejny okres 182 dni.

– Zmiany w przepisach nie oznaczają, iż osoba, która będzie długo na zwolnieniu, nagle zostanie bez zasiłku. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego lub o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, w zależności od rokowań co do stanu zdrowia – tłumaczy w rozmowie z RP Paweł Żebrowski z centrali ZUS w Warszawie

Wysokość świadczenia zależy od choroby

O rodzaju i wysokości świadczenia chorobowego decydują charakter i długość L4, wyrażone przez tzw. kod choroby. Konkretnie wyróżniamy:

  • kod A – choroby powtarzające się w ciągu 60 dni
  • kod B – ciąża
  • kod C – nadużycie alkoholu
  • kod D – gruźlica

W tym miejscu warto dodać, iż pracownikom niezdolnym do pracy z powodu nadużycia alkoholu świadczenie nie przysługuje podczas pierwszych 5 dni trwania choroby.

Ponadto przez pierwsze 33 dni niezdolności do pracy wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca – jego wysokość jest uregulowana w Kodeksie pracy. I tak:

1. Choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba iż obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu.

2. W wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży, pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

3. W przypadku poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

Od 34. dnia zwolnienia lekarskiego te koszty pokrywa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia od ZUS-u (w tym świadczenie rehabilitacyjne) są wypłacane z ubezpieczenia chorobowego.

Poza tym w ciągu roku pracownikowi przysługuje też 14 dni zasiłku z tytułu sprawowania opieki nad chorym rodzicem, małżonkiem, teściami, dziadkami lub rodzeństwem.

Idź do oryginalnego materiału