Wywieranie pozytywnego wpływu na otaczający nas świat z użyciem nowoczesnych technologii to coś, w co zawsze angażuję się z wielkim entuzjazmem. Dlatego ucieszyłem się, gdy wraz z moim zespołem zostałem zaproszony do udziału w hackatonie poświęconym zrównoważonemu rozwojowi.
Hackathon miał dać nam okazję do opracowania rozwiązań, które będą odpowiedzią na ważne wyzwania związane ze ochroną zasobów naturalnych naszej planety. Postanowiliśmy skupić się na marnowaniu żywności, problemie, który ma wpływ zarówno na środowisko, jak i na nasze społeczeństwo.
Na potrzeby wydarzenia wcieliliśmy się w rolę firmy, która chce stworzyć i dostarczyć rozwiązanie, które może pomóc zminimalizować odpady związane z żywnością. Po 3 warsztatach intensywnego planowania z wykorzystaniem Design Thinking zwieńczonego 3-dniowym hackatonem, z powodzeniem dostarczyliśmy MVP aplikacji mobilnej, którą nazwaliśmy wAIste.
Ale najpierw skupmy się na tym, dlaczego zarządzanie odpadami stało się głównym tematem naszego projektu.
Dlaczego próby redukcji odpadów żywnościowych są tak ważne?
Problem marnotrawstwa żywności jest powszechnie uznawany za wymagający szczególnej uwagi i jest częścią Celu Zrównoważonego Rozwoju nr 12 ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według szacunków, w 2019 roku wygenerowano około 931 milionów ton odpadów spożywczych. Z tego:
- 61% pochodziło z gospodarstw domowych,
- 26% z usług gastronomicznych,
- 13% z handlu detalicznego.
Według raportu FUSIONS EU, na terenie UE generuje się rocznie około 88 mln ton odpadów spożywczych. Jest to równe:
- 174 kg na osobę, lub
- 143 mld euro strat ekonomicznych, lub
- 170 000 000 ton emisji CO2.
Według raportu gospodarstwa domowe są źródłem większości odpadów żywnościowych, co oznacza, iż odpady można znacznie ograniczyć na poziomie indywidualnym. Pomaganie konsumentom w lepszym zarządzaniu ich artykułami spożywczymi jest dobrym sposobem do wprowadzenia zmian na dużą skalę.
O aplikacji wAIste
wAIste wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, aby pomóc użytkownikom w ograniczeniu marnowania żywności i ułatwia sortowanie śmieci, mając za cel dążenie do zrównoważonego rozwoju.