Wkrótce rewolucyjna zmiana w listach. To ma być koniec z awizo i chodzeniem na pocztę

natemat.pl 1 miesiąc temu
W 2025 roku urzędy wejdą w XXI wiek. Wiele spraw będziemy mogli załatwić bez wychodzenia z domu, a choćby fatygowania się na pocztę. Mowa o e-Deklaracjach, dzięki którym listy polecone za potwierdzeniem odbioru będzie można przesłać i odebrać przez internet. Awizo odejdzie do lamusa, ale nie w każdej sytuacji.


Wielu z nas nieraz znajdowało awizo w skrzynce, choćby wtedy, gdy ktoś był w domu. Wtedy, żeby odebrać list polecony np. z urzędu, trzeba iść na pocztę, która nie działa 24/7 i odstać swoje w kolejce. Totalna strata czasu... i papieru.

Już 1 stycznia 2025 roku zaczynają działać e-Deklaracje


Nowa usługa pod nazwą e-Deklaracje sprawi, iż za tym (nie)zatęsknimy, choć nie w każdej sytuacji. jeżeli zamówimy większą paczkę i rzeczywiście nie będzie miał jej kto odebrać (lub będzie za ciężka dla listonosza), to przez cały czas awizo będzie wchodzić w grę.

Rewolucja czeka listy polecone za potwierdzeniem odbioru, czyli też sporą część naszej korespondencji, tej mniej lubianej, bo z urzędnikami. Takie sprawy będziemy mogli załatwić przed internet. Czym tak naprawdę są e-Deklaracje?

"e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru" – czytamy na stronie rządowej.

Od 1 stycznia wszystkie podmioty publiczne (np. samorządy, Urząd Skarbowy, NFZ, ZUS i KRUS), zawody zaufania publicznego (np. adwokaci, radcowie prawni, notariusze) oraz jednostki edukacyjne (np. przedszkola, szkoły, uczelnie) będą miały obowiązek wprowadzenia e-Doręczeń. Systemem zawiadywać będzie m.in. Poczta Polska.

Co potrzeba do korzystania z e-Doręczeń? Internet... i skrzynka ADE


Z kolei zwykli obywatele lub przedsiębiorcy będą mogli wysłać lub odebrać list polecony online kiedy chcą (internet nie ma godzin urzędowych) i gdzie chcą. Jednak nie wystarczy nam tylko dostęp do sieci czy zwykły mail.

Konieczne będzie też utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych (ADE) na stronie e-Doręczeń, a potem aktywowanie konta na mObywatelu (poniżej schemat, a tutaj poradnik). Ta możliwość jest bezpłatna i już jest dostępna, więc można przygotować się do nadchodzących zmian.

Przesyłane dokumenty mają być szyfrowane, chronione hasłem i trafiać bezpośrednio do odpowiedniej osoby (adresy ADE są unikalne). "Gdy je odbierasz, wiesz, kto je wysłał i masz pewność, iż nikt się nie podszywa pod tę osobę czy instytucję. Przesłane dokumenty pozostają nienaruszone. Możesz również pobrać prawnie ważne dowody na to, kto i kiedy je wysłał i odebrał" – zapewniają rządzący.

Przez cały 2025 roku podmioty publiczne będą miały czas na dostosowanie się do zmian i przez cały czas będą mogły prowadzić też tradycyjną korespondencję, ale wciąż mają obowiązek założenia i aktywacji skrzynek ADE, a także korzystania z e-Doręczeń. W 2029 roku system będzie też wprowadzony w prokuraturze i sądach.

Idź do oryginalnego materiału