Women can do IT. Jak wygląda praca w SAP-ie?

nofluffjobs.com 2 lat temu

Postępująca cyfryzacja i automatyzacja biznesu oznaczają coraz większe wyzwania na rynku rekrutacyjnym. Zapotrzebowanie na ekspertów do spraw IT zdecydowanie przewyższa ich dostępność na rynku. Dodatkowo przekonanie, iż świat szeroko rozumianej informatyki to świat męski, nie pomaga. Na szczęście coraz więcej kobiet dostrzega lukę na rynku rekrutacji IT i zaczynają silnie zaznaczać swoją obecność. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się technologia SAP.

A czym jest SAP? SAP (ang. Systems Applications and Products in Data Processing) jest jednym z najczęściej używanych na świecie narzędzi do planowania zasobów przedsiębiorstwa oraz jednocześnie firmą oferującą rozwiązanie ERP o tej samej nazwie. ERP to zestaw aplikacji przydatnych w planowaniu funkcjonowania danej firmy.

W ROCKWOOL GBS kobiety mają swoją mocną reprezentację zarówno w działach inżynieryjnych, jak i w technologicznych. W SAP-ie pracują między innymi Sabina, Karolina oraz Aneta. jeżeli wahasz się, czy ta praca jest dla Ciebie, przeczytaj historie dziewczyn, zainspiruj się i spróbuj swoich sił w IT.

Skąd wziął się pomysł na pracę z technologią SAP?

Karolina Drajerczak dołączyła do zespołu SAP w październiku 2021 roku. Jej historia jest o tyle interesująca, iż Karolina pracowała w ROCKWOOL w dziale zobowiązań prawie 5 lat. W tym czasie bardzo dobrze poznała procesy po stronie finansów oraz samą organizację. Jak sama mówi: „Pozwoliło mi to z pewnością o wiele łatwiej i szybciej wdrożyć się w zadania przypisane mi już jako Junior SAP Consultant. Były to dla mnie całkowicie nowe zagadnienia i znajomość firmy oraz doświadczenie jako użytkownika wykorzystywanych systemów bardzo mi pomogły”.

Aneta Majewska również przeszła na stronę SAP IT z finansów, po drodze zaliczając etap w firmie consultingowej przy projektach wdrożeniowych. Jak sama wspomina: „Praca w firmie consultingowej jest niesamowicie ciekawa, ponieważ to jedna ciągła zmiana. Nie ma takiego samego projektu czy klienta. Z drugiej strony bywa też wypalająca ze względu na wysoki poziom stresu oraz częste delegacje służbowe.”

Aneta zdecydowała się podjąć zatrudnienie w ROCKWOOL GBS, ponieważ praca w charakterze konsultantki wewnętrznej związana jest ze zdecydowanie inną specyfiką: istnieje ciągłość tematów, nie ma tylu wyjazdów, można mieć kontakt z różnymi zagadnieniami w pracy z systemem. Ponadto, system jest dojrzalszy oraz bogatszy o doświadczenia już bardziej świadomych użytkowników biznesowych, a to duża wartość. Plusem jest także bycie częścią firmy, a nie jedynie działanie z zewnątrz.

Z kolei o karierze Sabiny Milczanowskiej w SAP-ie zarządził czysty przypadek. „ Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna po studiach, na którą pojechałam tylko dlatego, iż chciałam zobaczyć, czego się spodziewać i jak przebiega rozmowa. Nie miało dla mnie znaczenia, na jakie stanowisko aplikuję. I co? Okazało się, iż była to rozmowa, która ukształtowała moje życie zawodowe. Zostałam przyjęta na pozycję młodszego konsultanta SAP. Wtedy nie wiedziałam nawet, co to do końca znaczy i czym będę się zajmować. Początki były trudne – musiałam opanować nie tylko samo oprogramowanie, ale również procesy biznesowe”.

Co sprawia, iż nasze bohaterki chcą pracować z SAP, za co lubią swoją pracę, a co im przeszkadza?

Aneta najbardziej ceni sobie złożoność tematów, dzięki temu ma poczucie ciągłego rozwoju. Karolina dzięki doświadczeniu z finansów i systemu SAP może pomagać użytkownikom w działach finansowych w ich codziennych zadaniach, a to daje jej dużą satysfakcję. Sabina nie wyobraża już sobie pracy w innym środowisku. Jak mówi: „W zespole SAP jest naprawdę wesoło, bez zbędnych stresów, niedopowiedzeń, czy współzawodnictwa. Trudne problemy rozwiązujemy zawsze zespołowo, w miłej atmosferze”.

Praca w IT to też wyzwania – i dla świadczonych wewnętrznie usług są zdefiniowane SLA i KPIs , których trzeba dotrzymać. Czasem brakuje czasu w inne tematy, a przecież równie ważna jak utrzymanie, jest praca z biznesem, żeby przeprowadzić adekwatną analizę potrzeb i procesów, bo to właśnie w oparciu o nią projektuje się rozwiązania w systemie. Sabina wspomina również, iż niekiedy mogą frustrować momenty, kiedy użytkownicy wracają do nas wielokrotnie z tą samą kwestią czy pytaniem.

Czy praca w zespole SAP pozwala na zachowanie work-life balance?

Jak podaje Deloitte, zadowolenie kobiet z pracy drastycznie spadło podczas pandemii i to we wszystkich kluczowych aspektach – np. work-life balance poszybował w dół z 70% na 32%. Na szczęście branża IT oferuje sporą elastyczność zatrudnienia. Sabina twierdzi, iż nie zawsze było to możliwe, ale aktualnie w ROCKWOOL-u udaje jej się zachować work-life balance.

Aneta z kolei jest świeżo upieczoną mamą. Uważa, iż łączenie macierzyństwa z pracą konsultantki w firmie to podwójny sukces. Przekonuje:Na pewnym etapie chronicznego niewyspania ma się solidne obawy związane z powrotem do pracy i własną kondycją. Na szczęście w przypadku ROCKWOOL-a dzięki serdecznemu przyjęciu wiedza naturalnie wróciła, trzeba było przeznaczyć po prostu moment na odnalezienie się w nowych okolicznościach”.

Jakie kompetencje miękkie i twarde są warto rozwijać, pracując w SAP-ie?

Wszystkie trzy dziewczyny zgadzają się, iż najważniejsza jest komunikacja. Praca w zespole, jak i z klientem wymaga bardzo wysokich umiejętności komunikowania się, empatii oraz elastyczności. Poza tym istotna jest zdolność adaptacji, a także doświadczenie zdobyte w trakcie wcześniejszych implementacji oraz oczywiście wiedza biznesowa.

Obecna luka kadrowa i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki IT sprzyja przebranżowieniu kobiet. Jak podaje Eurostat, kobiety w Polsce stanowiły w 2020 roku 15% wśród wszystkich specjalistów IT. W całej UE ten odsetek wynosi 18,5%. Cytując raport „Kobiety w IT w 2022” No Fluff Jobs, studia techniczne nie są przepustką do pracy w IT, „jedynie 27,5% badanych kobiet wskazało, iż studiowało informatykę lub pokrewny kierunek techniczny. Z kolei aż 55% respondentek podjęło pracę w IT – w tym po studiach nietechnicznych (23,84%), kursach/szkoleniach/ bootcampach (15,15%) lub po procesie samodzielnej nauki (16,16%). To oznacza, iż połowa uczestniczek badania to kobiety po przebranżowieniu”. jeżeli więc myślisz o zmianie ścieżki kariery – uwierz w siebie i działaj, jest tu dla Ciebie miejsce.

Idź do oryginalnego materiału