Wszystkie drogi prowadzą do IT. Wywiad z Alexeyem Gerasymovem z Provectus

geek.justjoin.it 1 rok temu

Co wspólnego ma kariera w IT z Rzymem? Znane powiedzenie mówi, iż wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, a jakie drogi prowadzą do IT? W rozmowie z Alexeyem Gerasymovem skupiliśmy się na tematyce kierunku rozwoju kariery w IT, korzyściach jakie może przynieść certyfikacja AWS oraz wartości wystąpień publicznych dla specjalistów IT.

Jaka była Twoja ścieżka kariery przed dołączeniem do Provectus?

To dobre pytanie, bo początek mojej kariery absolutnie nie był związany z IT. Lubiłem programować, ale planowałem spełniać się w “bardziej obiecujących” branżach. Dziś trudno w to uwierzyć, ale 20 lat temu informatyka nie była ani pierwszym, ani drugim wyborem absolwentów matematyki.

W czasie studiów pracowałem w UkrSibBank (ukraiński odpowiednik BNP Paribas) jako konsultant MSP, oprócz tego sprzedawałem odzież w rodzinnej firmie, a choćby zajmowałem się sprzedażą części samochodowych. Ale to były lata 2008-2009… i również te biznesy zostały dotknięte światowym kryzysem.

Do mojej pierwszej pracy w szeroko pojętej branży technologicznej zostałem zatrudniony w 2009 roku jako Analityk Algorytmów ze względu na moje wykształcenie matematyczne. Co ciekawe, kiedy kierownik projektu dowiedział się, iż znam C++, prawie od razu zostałem przeniesiony na stanowisko programisty. To był naprawdę wymagający projekt naukowy dotyczący cyfrowego przetwarzania sygnału przy użyciu sprzętowego panoramicznego nadajnika-odbiornika. Do badań używałem jako głównego języka programowania C++, a także Matlaba.

W 2012 roku zacząłem pracę jako starszy programista C++ w firmie Luxoft. Tam tworzyłem nawigację 3D wbudowanych systemów dla wiodących producentów motoryzacyjnych. Co ciekawe, teraz jeżdżę samochodem, do którego sam napisałem kod!

W kolejnym roku przeniosłem się do Ciklum. Projekt, w który byłem zaangażowany, prowadziliśmy dla duńskiej firmy budującej holistyczne rozwiązanie dla klinik weterynaryjnych. To było naprawdę zaskakujące, jak duża i zaawansowana może być klinika weterynaryjna. W tamtym czasie na Ukrainie nie istniało nic podobnego. Zacząłem tam jako Senior Developer i w ciągu roku awansowałem na stanowisko Team Leadera. Projekt został zamknięty częściowo z powodu wojny w Ukrainie w 2014 roku, a częściowo z powodu zmiany priorytetów wśród interesariuszy.

W 2015 roku przeniosłem się do innego projektu w Ciklum – PX.COM, czyli platformy do generowania leadów (obecnie nazwalibyśmy go platformą AdTech). To było moje pierwsze doświadczenie z pracą w chmurze i rozwiązaniami intensywnie przetwarzającymi dane.

Idź do oryginalnego materiału