Wybory Prezesa UODO. Senat zadecyduje, czy Jan Nowak zostanie na stanowisku

panoptykon.org 1 rok temu

Sejm zaakceptował kandydaturę Jana Nowaka na urząd Prezesa Urzędu Ochrony Danych. Teraz zajmie się nią Senat.

Chcielibyśmy, żeby na czele tego ważnego urzędu stanęła osoba kompetentna i niezależna, która nie będzie się bała podejmować stanowczych kroków wobec największych zagrożeń dla naszych praw. Od decyzji Senatu zależy, czy drugą szansę dostanie dotychczasowy prezes Jan Nowak, czy politycy – na zgłoszenie alternatywnej kandydatury.

Sprawny Prezes UODO potrzebny od zaraz

Technologia błyskawicznie się rozwija, przez co w zastraszającym tempie przybywa zagrożeń dla prywatności. Sztuczna inteligencja wykorzystywana w kolejnych dziedzinach życia, inwazyjne śledzenie przez technologiczne korporacje – Urząd Ochrony Danych Osobowych pełni wśród tych wyzwań istotną rolę strażnika naszych praw, chroniąc przed naruszeniami ze strony zarówno korporacji, jak i administracji publicznej. Niebawem dostanie też nowe uprawnienia, wynikające z wchodzącego w życie aktu o usługach cyfrowych (DSA).

UODO musi przy tym znaleźć sposób na to, żeby poradzić sobie z rosnącym napływem skarg i przewlekłością postępowań.

Przed urzędem stoi też niebagatelne zadanie odzyskania zaufania, nadszarpniętego kontrowersyjnymi decyzjami w związku z tzw. wyborami kopertowymi i zablokowaniem ujawnienia informacji o tym, kto poparł kandydatury sędziów do KRS.

Nie wiemy, jak kandydujący na kolejną kadencję dotychczasowy prezes Jan Nowak zamierza poradzić sobie z tymi wyzwaniami.

Monitoring wyborów Prezesa UODO z przeszkodami

Przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka nie wpuścił nas na posiedzenie, podczas którego prezentowano kandydaturę Jana Nowaka na urząd. Przygotowane przez nas pytania zadała Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Szereg interesujących pytań zadali również inne członkinie i członkowie komisji. Niestety nie uzyskali na nie odpowiedzi.

Mamy nadzieję, iż podczas obrad Senatu dojdzie do merytorycznej dyskusji, podczas której kandydat będzie miał szansę wykazać się swoją wiedzą i wizją kolejnej kadencji.

Senat zajmie się kandydaturą Nowaka w czerwcu. jeżeli jej nie zaakceptuje, procedura wyborów zacznie się od początku. Do czasu powołania nowego prezesa na czele urzędu pozostanie dotychczasowy, Jan Nowak.

W piątkowym głosowaniu w Sejmie wzięło udział 441 posłów. Za przyjęciem kandydatury Nowaka opowiedzieli się posłowie i posłanki PiS, Kukiz’15, Polskich Spraw, a także jeden poseł niezrzeszony. Przeciw: posłowie i posłanki KO, Lewicy, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia, Lewicy Demokratycznej, Wolnościowcy i pozostali niezrzeszeni.


Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Idź do oryginalnego materiału