Zarobki w IT w Polsce są na trzecim miejscu od końca wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. Gdzie w takim razie zarabia się najwięcej?
Analiza branży IT w Polsce i Europie
Dotychczas w branży IT zarówno zatrudnienie, jak i wynagrodzenia dynamicznie rosły. Ale boom ostatnich lat związany z wybuchem pandemii COVID-19 dobiega końca. Firmy technologiczne powoli zaczynają zwalniać pracowników, a przedsiębiorstwa spoza sektora technologicznego zwalniać inwestycje w cyfryzację. Nie oznacza to recesji w sektorze, a raczej powrót do trendów sprzed wybuchu pandemii.
Pracownicy branży IT przez cały czas jednak są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców oraz najlepiej wynagradzanych w gospodarce. Według niektórych szacunków, rozpiętość widełek płacowych w Polsce w 2021 roku sięgała od 13 do 18 tys. zł (mówimy tu o stawkach netto). Kwoty te przez cały czas rosną – dolna granica o ok. 8,4 proc., a górna o 9,5 proc.
Podobne stawki oferowane są w tej chwili w całej Europie. To coraz bardziej powszechna możliwość pracy zdalnej sprawia, iż pracownicy często decydują się mieszkać w innym kraju niż w tym, dla którego pracują.
Zarobki w IT. Polska w dole stawki
Polski Instytut Ekonomiczny postanowił sprawdzić, jakie są realne wynagrodzenia w krajach członkowskich UE. Uwaga – podane kwoty dotyczą stawek godzinowych w 2021 roku. Najwyższe realne zarobki w IT mają osoby zatrudnione w:
- Niemczech (50 EUR),
- Francji (49 EUR),
- Belgii (46 EUR).
Najniższe natomiast są:
- na Węgrzech (19 EUR),
- w Grecji (20 EUR),
- na Cyprze i w Polsce (22 EUR).
Wynagrodzenia zostały wyliczone według parytetu siły nabywczej. To miara, która pokazuje, ile faktycznie jest warte godzinowe uposażenie w poszczególnym kraju, czyli ile możemy za nie kupić dóbr. Aby uzyskać te wyniki, średnie godzinowe wynagrodzenie pracowników IT w UE przeliczone zostało przez siłę nabywczą pieniądza (mierząc po rzeczywistej konsumpcji indywidualnej) dla wszystkich kraju członkowskiego.