Zawody przyszłości – specjaliści od zdrowia psychicznego w IT. To oni zadbają o dobrostan informatyków?

homodigital.pl 3 miesięcy temu

Kim jest Mental Health Tech Lead, specjalista ds. dobrostanu psychicznego albo Happiness Manager? W dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej rola zdrowia psychicznego nabiera coraz większego znaczenia. Nowe stanowiska – takie jak Mental Health Tech Lead, specjalista ds. dobrostanu psychicznego czy Happiness Manager – stają się kluczowymi elementami strategii HR firm technologicznych dbających o dobrostan swoich pracowników oraz użytkowników.

Kierownik Techniczny ds. Zdrowia Psychicznego, Lider ds. Technologii Zdrowia Psychicznego, Specjalista ds. Dobrostanu psychicznego, Happiness Manager, a może po prostu Mental Health Tech Lead? Zawody przyszłości związane ze zdrowiem psychicznym – zarówno zespołów branży IT, jak i użytkowników tworzonych przez nich aplikacji – stają się coraz silniejszym trendem w branży informatycznej.

Branża IT, postrzegana jako kraina możliwości i spełnienia zawodowego, walczy z poważnymi problemami zdrowia psychicznego swoich pracowników. Ponad 70% polskich programistów przynajmniej raz w życiu doświadczyło wypalenia. Według badań HearMe oraz Bitnoise, 48,3% pracowników branży IT czuje się obciążonych ryzykiem wypalenia zawodowego. Cytowane przez Forbes badania mówią, iż „dwie trzecie osób zatrudnionych w branży IT ocenia swój stan psychiczny słabo lub jako pogorszony”.

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele – od tak zwanej „kultury zap…lu” polegającej na traktowaniu pracy jako najważniejszej definicji tego, kim jesteśmy; przez liderów zespołów, którzy promują pracę po godzinach, często ponad siły; aż po coraz nowsze informacje potwierdzające, iż znalezienie pracy w IT wcale nie jest tak łatwe, jak obiecywano jeszcze dziesięć lat temu.

Zdrowie psychiczne twórców i użytkowników technologii

Na szczęście od pewnego czasu temat zdrowia psychicznego jest traktowany coraz poważniej. Korzystanie z pomocy specjalisty nie jest już powodem do wstydu, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Zmienia się też kultura korporacyjna i techniki zarządzania ludźmi – coraz częściej liderzy kładą nacisk na tworzenie zespołów, w których praca to przyjemność, a nie przykry obowiązek.

Te zmieniające się trendy sprawiają, iż coraz odważniej rozmawiamy o naszym zdrowiu psychicznym – nie tylko w branży IT. Jak grzyby po deszczu, powstają nazwy zawodów mające na celu podkreślenie znaczenia dobrostanu pracowników tworzących technologię oraz jej użytkowników. Czy to zawody przyszłości? I na czym tak adekwatnie polegają?

Kim jest Mental Health Tech Lead?

Technik ds. Zdrowia psychicznego – tak wyszukiwarki internetowe najczęściej tłumaczą rolę „Mental Health Tech Lead”. Pod tym hasłem kryją się specjaliści pracujący w dziedzinie opieki nad zdrowiem psychicznym, czyli osoby, które np. obserwują i analizują zachowanie pacjentów w szpitalach. To najłatwiej dostępna definicja, jaką znajdziesz w sieci… i jednocześnie najbardziej nieprzystająca do tego, czym współcześnie w branży technologicznej zaczynają zajmować się „Mental Health Tech Lead”.

W branży technologicznej określenie to jest świeże. Dzięki swojej rozmówczyni pracującej na tym stanowisku, Ewelinie Skowron, dowiaduję się, iż są to liderzy, którzy w swoim zarządzaniu kładą nacisk na zdrowie psychiczne pracowników. Zamęt definicyjny utrudnia zrozumienie tej roli. Ale warto włożyć wysiłek – możliwe, iż jest to jeden z najważniejszych zawodów przyszłości.

Kim jest Mental Health Tech Lead w branży IT?

– Jestem osobą techniczną, programistką, ale odkryłam, iż duszę się w ciasnych rolach związanych wyłącznie z programowaniem. Gdy trafiłam do Me4Health, szukaliśmy roli, która będzie najlepiej odpowiadała moim umiejętnościom, doświadczeniu i temu, co mogę wnieść do zespołu. Tak narodził się tytuł Mental Health Tech Lead – tłumaczy Ewelina Skowron, mobile developerka, która wprowadza nowoczesne, skupione na dobrostanie psychicznym, zarządzanie zespołem. Jak to widzi?:

– Jako lider zwracam uwagę na dobrostan ludzi, skupiam się na tym, iż ktoś źle się czuje, ale jednocześnie stawiam na technologię, na to, żeby iterować, żeby robić i wdrażać. Czuję się tech leadem, który jest w stanie dopinać wszystko, tak jak robi to lider techniczny, ale jednocześnie bardzo mocno skupiam się na zespole, na tym, żeby zadbać o mental health wszystkich, bo to idzie w parze z moim przekonaniem, iż zdrowie psychiczne jest ważne, bo bez niego nie będziemy w stanie iterować i iść dalej.

Skowron tłumaczy, iż ludzi zawsze można przymuszać do cięższej pracy, jak to często ma miejsce w kulturze korporacyjnej. Jednak człowiek pracujący ponad swoje siły, człowiek, który czuje, iż nikt nie dba o jego dobrostan, w końcu się poddaje – to zdaniem Eweliny problemy, z którymi współczesny styl zarządzania zespołem technologicznym powinien sobie radzić.

– Wierzę, iż dobry zespół zbudowany na relacjach, na zaufaniu jest w stanie pracować tak, jak mu jest wygodnie, dowozić rzeczy na czas, robić niesamowite rzeczy i robić je poprawnie – podkreśla Skowron.

Kim jest specjalista ds. dobrostanu psychicznego (produktów)?

Według raportu „Świat Młodych Badaczy 4.0. Kompetencje do przyszłości” przygotowanego przez Firmę Henkel specjalista ds. dobrostanu psychicznego w produktach to jeden z prognozowanych zawodów przyszłości. Mówi się, iż to zawód przyszłości, jednak gdy uruchamiam LinkedIn w poszukiwaniu przedstawicieli, dostaję pustą listę. Czy to oznacza, iż futurolodzy kłamią? Zdecydowanie nie – bo choć osób tytułujących się dokładnie tymi słowami nie znajduję, to „specjalista ds. wellbeingu pracowników”, trenerzy dobrostanu psychicznego i psychologowie zainteresowani tematem wypełniają kolejne strony wyszukiwania. Zainteresowanie dobrostanem psychicznym jest wyraźne, ale co adekwatnie znaczy dopisek „produktów” w nazwie tego zawodu?

Portal StrefaBiznesu definiuje tę rolę w ten sposób:

„Specjalista ds. dobrostanu psychicznego ocenia i poprawia wpływ technologii na zdrowie użytkowników. Tworzy rozwiązania, które minimalizują stres cyfrowy i promują higienę psychiczną w korzystaniu z produktów. Kompetencje obejmują wiedzę z zakresu psychologii, ergonomii, analizy danych oraz współpracy z projektantami UX/UI”.

Happiness manager – nie tylko w korporacji

Dyrektor szczęścia, czyli osoba dbająca o satysfakcję i zadowolenie pracowników, to zawód niekoniecznie związany z branżą technologiczną, ale także znajdujący w niej miejsce dla siebie. Według definicji podanej przez Michała Włodarczyka na stronie cyrekdigital.com „Happiness manager (znany także jako dyrektor ds. szczęścia, chief wellbeing officer i chief happiness officer) jest stosunkowo nową rolą w środowisku korporacyjnym. Koncentruje się ona na promowaniu pozytywnego doświadczenia pracowników w miejscu pracy i tworzeniu środowiska pracy, w którym pracownicy czują się cenieni, wspierani i szczęśliwi”.

Zdrowie psychiczne pracowników w IT

Nowe technologie mogą wspierać zdrowie psychiczne, ale jednocześnie są jednym z powodów, dla których właśnie z tym zdrowiem mamy problemy. Nadużywanie technologii może negatywnie wpływać na sen, problemy z koncentracją czy nawiązywanie relacji międzyludzkich. Jednak wszyscy dobrze wiemy, iż bez technologii we współczesnym świecie po prostu nie przetrwamy – wykorzystujemy je, płacąc za zakupy, odpoczywając, kontaktując się z bliskimi.

Zadbanie o to, by technologie wpływały na nas pozytywnie, ale także skupienie na tym, by osoby je tworzące nie były narażone na wypalenie zawodowe i depresję w takim stopniu, w jakim według badań są obecnie, stanowi jedno z ciekawszych wyzwań przyszłości, która nadchodzi.

Źródło zdjęcia: Edu Lauton/Unsplash

Idź do oryginalnego materiału