Zdjęcia z Powstania Warszawskiego ożywione przez AI

instalki.pl 2 miesięcy temu

Dziś w Polsce obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym w wielu polskich miastach punktualnie o godzinie „W”, symbolicznej godzinie rozpoczęcia powstania, zawyją syreny. W sieci pojawiają się kolejne interesujące prace, stworzone przy wsparciu sztucznej inteligencji, mające oddać hołd pamięci i życiu powstańców oraz zamordowanych przez wojska niemieckie. Dwóch twórców postanowiło ożywić zdjęcia z Powstania Warszawskiego właśnie dzięki SI (ang. AI).

Zdjęcia z Powstania Warszawskiego ożywione przez AI

Jeszcze do niedawna sztuczna inteligencja potrafiła z całkiem niezłą skutecznością kolorować czarno-białe fotografie. Teraz za sprawą zaawansowanych modeli językowych jest w stanie wprawiać je także w ruch. Pierwsze z prac wyszły spod ręki Jacka Jerzego Jabłońskiego, publikującego w sieci na Instagramie pod pseudonimem Sztuczna Polska. Wykorzystuje on generatywną sztuczną inteligencję do tworzenia obrazów związanych z naszym krajem. Tym razem z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego ożywił on niejako zdjęcia pochodzące z tego okresu.

Animowane i pokolorowane zostały fotografie:

  • Sanitariuszka Różyczka (Róża Maria Goździewska), autor zdjęcia: Eugeniusz Lokajski „Brok”
  • Włodzimierz Wiśniewski „Cygan” z kompanii „Janusza” z Batalionu „Harnaś”, autor zdjęcia: Eugeniusz Lokajski „Brok”
  • Prudential trafiony z moździerza, autor zdjęcia: Sylwester Braun „Kris”
  • Portret fotoreportera Sylwestra Brauna „Kris”, autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman
  • Ruiny przystani Klubu Wioślarskiego „Syrena” Warszawa i zniszczony pomnik Syrenki, styczeń 1945, autor zdjęcia: Eugeniusz Haneman
Źródło: mat. własny – zrzut ekranu z profilu sztuczna_polska na Instagramie

Efekty wszystkich przeróbek zobaczycie

.

Nieco wcześniej w sieci zagościło dzieło fotografa Mariusza Zająca, który statyczne zdjęcia z Powstania Warszawskiego ożywił i skompilował w postaci krótkiego filmu. Powiedział, iż zainspirowała go do tego lektura bloga Google poświęconego sztucznej inteligencji wykorzystywanej właśnie do animacji.

Potencjał SI musi wykorzystać człowiek

Internauci zastanawiają się, jaki udział w obu projektach mieli ich autorzy, skoro „odpowiada za nie sztuczna inteligencja”. Otóż efekt pracy AI w większości przypadków widać dopiero po wpisaniu odpowiednich poleceń, zwanych też z języka angielskiego „promptami”. Ich zmyślne kreowanie jest sztuką samą w sobie – im lepszy prompt, tym na ogół lepszy efekt działania SI.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było największą akcją podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Zgodnie z rozkazem miało rozpocząć się o godzinie „W” (17:00), jednak z różnych powodów wybuchło wcześniej.

ChatGPT nie jest dobrym lekarzem, a przynajmniej na razie

Źródło:

@Instagram

ciekawostkipolskasztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału