Dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg uważa, iż Apple „[hasn’t] naprawdę wymyślił coś wspaniałego od jakiegoś czasu” i iż powoli wraca do dawnego sukcesu. „Steve Jobs wynalazł iPhone’a, a teraz, 20 lat później, po prostu na nim siedzą” – powiedział w tym tygodniu.
Zuckerberg złożył oświadczenie podczas prawie trzygodzinny podcast z Joe Roganem gdzie, wraz z omówieniem Meta zmiany polityki moderacji I zwrócić się przeciwko polityce różnorodności i włączeniawdali się w spór Meta z Apple i jego polityką.
Właściwie rozmowa zaczęła się od Rogana problemy z Apple. Rogan powiedział, iż przechodzi „z Apple na Androida” po części dlatego, iż „nie lubi być przywiązany do jednej firmy”. On też nie jest fan zasad Apple App Store. „Sposób, w jaki robią to w sklepie Apple, gdzie pobierają od ludzi 30 procent” – powiedział. „To wydaje się tak szalone, iż ujdzie im to na sucho”.
„Mam pewne zdanie na ten temat” – powiedział Zuckerberg. Chociaż uważa iPhone’a za „bez wątpienia jeden z najważniejszych wynalazków prawdopodobnie wszechczasów”, argumentował, iż Apple wprowadziło zasady, które „wydają się arbitralne”.
Zuckerberg powiedział, iż Apple „całkowicie ograniczyło możliwość zbudowania przez kogokolwiek innego urządzenia, które można podłączyć do iPhone’a w taki sam sposób”, jak własne produkty Apple, takie jak słuchawki AirPods. Gdyby Apple pozwolił innym osobom korzystać ze swojego protokołu, „prawdopodobnie istniałaby znacznie lepsza konkurencja dla słuchawek AirPods” – powiedział Zuckerberg.
Naturalnie za narzekaniami Zuckerberga kryją się interesy. Meta od dawna ma problemy z Apple i 30-procentową obniżką niektórych transakcji w App Store. Udało się to dzięki ograniczeniom Apple iOS trudniej jest Meta konkurować na sprzęcie I zmarnował miliardy dolarów na reklamę. Zuckerberg powiedział, iż gdyby nie obowiązywały „losowe zasady” Apple, Meta zarobiłaby „dwa razy większy zysk czy coś takiego”, biorąc pod uwagę jego „obliczenia z tyłu koperty”.
Apple jest pod coraz większą presją, aby się otworzyć. Jego dokonał zmian w Unii Europejskiej w odpowiedzi na nowe przepisy wymierzone w jej politykę i grozi mu pozew z Departamentu Sprawiedliwości USA za posiadanie monopolu na telefony. Wydaje się jednak, iż firmie zależy na utrzymaniu zamkniętego ekosystemu do czasu, aż zostanie zmuszona do zmian.
Zuckerberg uważa, iż poleganie Apple na „tylko wykorzystywaniu swoich produktów” ostatecznie zaszkodzi firmie. Apple „do tego stopnia odpuściło sobie grę, iż tak naprawdę nie wypuszczało wielu innowacyjnych rzeczy” – stwierdził. Powiedział, iż branża technologiczna jest „super dynamiczna” i „jeśli nie będziesz wykonywać dobrej pracy przez jakieś 10 lat, w końcu ktoś cię pokona”. (Łatwo zgadnąć, kto według Zuckerberga to może być!)
Apple nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie uwag Zuckerberga.
„Nie ma już świata fizycznego i świata cyfrowego”.
W trakcie rozmowy z Roganem Zuckerberg poruszył wiele innych tematów technicznych, w tym sztuczną inteligencję i to, jak myśli o czasie ekranowym, gdy gra jego córka Minecrafta. Jednym z obszarów, nad którym spędził trochę czasu, były interfejsy neuronowe oraz sposób, w jaki świat fizyczny i cyfrowy będą się ze sobą łączyć.
Uważa na przykład, iż „minie trochę czasu, zanim naprawdę szeroko zastosujemy wszystko, co trafia do mózgu” i (naturalnie) mówił o zaletach interfejsu neuronowego opartego na nadgarstku, nad którym pracuje Meta jako część Okulary rzeczywistości rozszerzonej Orion.
W przyszłości Zuckerberg wyobraża sobie świat, w którym dzięki opaski z interfejsem neuronowym i okularów będziesz mógł wysyłać SMS-y do znajomych lub sztucznej inteligencji, a okulary dadzą Ci odpowiedź. Uważa również, iż w miarę rozwoju inteligentnych okularów, a choćby soczewek kontaktowych jako platformy obliczeniowej, Internet będzie „nałożony” na świat fizyczny.
„Myślę, iż w zasadzie będziemy w tym dzikim świecie, w którym większość świata będzie fizyczna, ale będzie coraz większa liczba wirtualnych obiektów lub ludzi, którzy będą się przesyłać lub hologramować do różnych rzeczy, aby wchodzić w interakcje na różne sposoby” – mówi. powiedział.
„Nie ma już świata fizycznego i świata cyfrowego” – dodał. „Mamy rok 2025. To jeden świat”.