W 2025 roku możemy spodziewać się, iż sztuczna inteligencja w firmach wejdzie w nowy etap wdrażania. przez cały czas będą pojawiać się programy pilotażowe i wdrożenia, jednak wcześniej rozwijane projekty osiągną poziom pozwalający na pełnoskalowe zastosowania. To z kolei pozwoli firmom lepiej ocenić zwrot z inwestycji (ROI) oraz realne korzyści w zakresie produktywności i efektywności.
Aby lepiej zrozumieć, jak firmy rozwijają swoje strategie AI oraz jakie mają priorytety na 2025 rok, IBM i Morning Consult we współpracy z Lopez Research przeprowadziły globalne badanie. Ankieta objęła ponad 2400 osób decyzyjnych w zakresie IT (ITDM) z całego świata. Wyniki pokazują, iż inwestycje w sztuczną inteligencję rosną na całym świecie, a firmy przedkładają długoterminową produktywność i innowacje nad natychmiastowe korzyści finansowe.
W 2025 roku sztuczna inteligencja udostępniana w modelu open source stanie się jednym z głównych priorytetów dla organizacji. Choć otwarte rozwiązania AI od lat są elementem branżowej dyskusji, dopiero teraz firmy zaczynają dostrzegać ich rzeczywisty wpływ na skalowalność i zwrot z inwestycji (ROI) w miarę rozwoju swoich strategii AI. Open source AI sprzyja większej transparentności, buduje zaufanie i przyspiesza innowacje, a jednocześnie ułatwia płynną integrację z istniejącymi systemami technologicznymi – co jest niezbędne dla osiągnięcia długoterminowego sukcesu.
Europa stawia na AI w perspektywie długoterminowej
Dwa lata po premierze ChatGPT i euforii wokół gen AI stało się jasne, iż nie jest to chwilowy trend. Wręcz przeciwnie – tempo jej rozwoju nie wykazuje oznak spowolnienia. Analizując dane dla regionu EMEA, ponad połowa (53%) decydentów IT (ITDM) deklaruje, iż ich firmy planują zwiększyć inwestycje w sztuczną inteligencję w tym roku. Dodatkowo 74% zamierza uruchomić ponad dziesięć nowych projektów pilotażowych AI w 2025 roku – co oznacza wzrost o 4% w porównaniu z 2024 rokiem.
Zwiększenie inwestycji świadczy o długoterminowym zaangażowaniu firm w wykorzystanie sztucznej inteligencji. Choć dotychczas jedynie 38% decydentów IT (ITDM) w regionie EMEA odnotowało pozytywny zwrot z inwestycji w AI, nie zniechęca to przedsiębiorstw do dalszego wdrażania tych technologii. Co więcej, 40% respondentów działających na rynku europejskim stwierdziło, iż inwestycje w AI były w równym stopniu oparte na innowacjach i ROI, podczas gdy jedynie 5% stwierdziło, iż ich strategia była oparta wyłącznie na zwrocie z inwestycji.
To pokazuje, iż wskaźniki efektywności AI nie ograniczają się do tradycyjnych oszczędności finansowych; respondenci wskazali oszczędność czasu pracy (22%) i szybszy rozwój systemu (26%) jako dwa najważniejsze wyznaczniki. Czerpiąc z wczesnych korzyści wynikających z wdrożenia AI, firmy są przekonane, iż finansowy zwrot z inwestycji pojawi się wkrótce. Aż 70% respondentów spodziewa się zwrotu z inwestycji w ciągu najbliższych dwóch lat.
Efekt open source
Poza nowymi sposobami mierzenia wartości sztucznej inteligencji, wyniki badania wskazują, iż open source odgrywa kluczową rolę w przyspieszaniu jej rozwoju. W regionie EMEA 32% decydentów IT (ITDM) deklaruje, iż ponad połowa w tej chwili stosowanych przez ich firmy rozwiązań i platform AI opiera się na technologiach open source. Trend ten będzie się nasilał, ponieważ aż 45% ankietowanych planuje zwiększyć wykorzystanie open source AI w 2025 roku.
Modele AI open source przynoszą wiele korzyści. Na poziomie branżowym otwarta infrastruktura ma najważniejsze znaczenie dla odpowiedzialnego wykorzystania jej potencjału. Skupienie się na współpracy pozwala programistom na wzajemne wykorzystywanie swojego wkładu, równy podział wiedzy oraz wspólne korygowanie nieścisłości. Osiąga się to nie tylko poprzez udostępnianie kodu, ale także poprzez wprowadzanie różnorodnych zestawów danych, które optymalizują dokładność, niezawodność i mają wpływ na finalne wyniki. Jest to najważniejszy element różnorodności i sprawiedliwości w sektorze, oddający wiedzę i postęp w ręce wielu specjalistów, a nie tylko nielicznej grupie.
Na poziomie organizacyjnym open source AI przyspiesza wdrażanie i skalowalność, zwiększając zwrot z inwestycji. Podczas gdy zamknięte systemy AI znajdują swoje zastosowanie w określonych okolicznościach – na przykład w zarządzaniu wrażliwymi danymi lub w firmach komercjalizujących swoje rozwiązania AI – mogą one również stwarzać bariery. Brak transparentności i możliwości wyjaśnienia działania modeli może osłabiać zaufanie oraz zmniejszać zaangażowanie interesariuszy i klientów. Dodatkowo zamknięte systemy często utrudniają integrację z istniejącymi technologiami, co 42% respondentów w regionie EMEA wskazało jako jedną z głównych przeszkód we wdrażaniu nowych projektów pilotażowych AI.
Coraz częstsze korzystanie z open source oznacza również, iż platformy aplikacji powinny integrować się z szeregiem modeli w całym ekosystemie technologicznym, umożliwiając większą interoperacyjność i szybkie dostosowywanie się do nowych osiągnięć w zakresie AI. To właśnie te integracje ekosystemów przyczynią się do wzrostu znaczenia modeli open source w 2025 roku.
Przyjęcie otwartego systemu AI jest zgodne z wartościami wyjaśnialności i przejrzystości leżącymi u podstaw prawodawstwa. Aby wspierać ten otwarty ekosystem, IBM pomógł stworzyć AI Alliance – inicjatywę zrzeszającą niemal 100 instytucji. Jej celem jest integracja programistów i naukowców działających w społeczności open source oraz promowanie współpracy i bezpieczeństwa AI w całej branży.
IBM jest także jednym z założycieli Partnership on AI, organizacji non-profit, której celem jest wspieranie współpracy między sektorami, w celu zapewnienia, iż sztuczna inteligencja przyniesie korzyści społeczeństwu w sposób odpowiedzialny. Dzięki inicjatywom takim jak Inclusive Research and Design Program, organizacja Partnership on AI dostarcza praktyczne narzędzia do tworzenia systemów AI we współpracy ze społecznościami. Takie podejście zapewnia uwzględnienie różnorodnych perspektyw, wzmacnia zaufanie i promuje sprawiedliwość w całej branży.
Jaka czeka nas przyszłość?
Przechodząc do kolejnego etapu wdrażania AI, firmy poszukują skalowalności w całym przedsiębiorstwie, aby zwiększyć długoterminowy zwrot z inwestycji i poprawić produktywności. Aby sztuczna inteligencja osiągnęła tę prędkość i stała się wszechobecna, musi zrównoważyć konkurencję, innowacje i bezpieczeństwo. Open source to doskonały sposób na osiągnięcie wszystkich trzech celów.
Nasze badania wykazują, iż inwestycje w AI w Europie stale rosną. Firmy muszą więc dążyć do maksymalizacji zysków poprzez szybszy rozwój, oszczędność czasu i długoterminowy zwrot z inwestycji. Open source AI odegra w tym kluczową rolę, umożliwiając organizacjom wykorzystanie wiedzy, doświadczenia i współpracy całego ekosystemu AI, przyspieszając tym samym postęp w branży.