10 najpopularniejszych tematów na naszym blogu w 2021 – podsumowanie

websensa.com 2 lat temu

Istnieją tematy, które niezależnie od czasu wciąż cieszą się na naszym blogu niesłabnącym zainteresowaniem. Na popularności zyskało kilka nowych artykułów, ale te najbardziej popularne w 2020 utrzymały swoje mocne pozycje. Ten artykuł to podsumowanie treści, które cieszyły się największą popularnością na naszym blogu w 2021. Zapraszamy do lektury!

Naszych czytelników nurtują zagadnienia związane z wyborem pracy, a więc dostępne stanowiska programistyczne i nowe ścieżki kariery. Zauważamy też potrzebę ciągłego rozwoju kreatywności w pracy i wykorzystywania potencjału zawodowego. Wśród bardziej specjalistycznych tematów wciąż popularne są te dotyczące języków programowania wykorzystywanych do rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym.

5 artykułów z 2020 roku, które zachowały popularność w 2021:

1. 10 najbardziej kreatywnych zawodów w XXI wieku

2. 5 najlepszych języków do programowania sztucznej inteligencji

3. Go czy Python – który język wybrać do uczenia maszynowego?

4. Praca w IT – na jakich stanowiskach pracują programiści?

5. 10 zawodów, które AI może zastąpić. Czy robot podejmie Twoją pracę?

Ponieważ pisaliśmy o nich już w zeszłorocznym podsumowaniu, odsyłamy Was do tego artykułu, gdzie przeczytacie o nich więcej: Top tematy IT w 2020 – które artykuły na blogu WEBSENSY czytano najchętniej?.

Co przyniósł rok 2021

W wyniku rosnącego zainteresowania naszym blogiem, my także nie zwolniliśmy tempa. W 2021 roku opublikowaliśmy 34 nowe artykuły (w sumie znajdziecie ich na naszym blogu 76). Na naszej stronie odnotowaliśmy aż 53 000 odsłon, co stanowi ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2020 (21 000 odsłon).

Co więcej, średni czas czytania naszych treści wyniósł ponad 11 minut, a w przypadku niektórych artykułów – nawet 1 godzinę. Uważamy to za duży sukces i cieszymy się, iż pisane przez nas artykuły są dla Was przydatne!

5 nowych tekstów, które zyskały na popularności w 2021 roku:

1. 8 sposobów na zwiększenie kreatywności w pracy

Umiejętność kreatywnego myślenia to cecha potrzebna dziś nie tylko w zawodach stricte artystycznych. Obecnie w wielu branżach i zawodach cenione są umiejętności wymagające ponadprzeciętnej kreatywności. A na polu IT szczególnie, ponieważ nie mogą być zastąpione przez postępującą automatyzację i komputeryzację. Kreatywnych ludzi poszukuje się w tej chwili w wielu miejscach pracy i cecha ta staje się niemal kluczową w procesach rekrutacji.

Kreatywność to cecha umożliwiająca poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań. Dzięki niej człowiek może uruchomić nowe wzorce myślenia i znajdować powiązania między rzeczami, których nikt wcześniej nie zauważył. Albert Einstein uważał, iż „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”.

Kreatywność to zarazem cecha, którą można rozwijać. jeżeli zaprezentowane przez nas sposoby doskonalenia będziesz stosować regularnie, po jakimś czasie każda czynność może stać się nawykiem i być wykonywana bez większego wysiłku. Wynika to ze sposobu, w jaki działa nasz mózg. jeżeli chcesz zwiększyć swoją kreatywność, zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy 8 sposobów, na zwiększenie jej w miejscu pracy.

2. Software Development Life Cycle – fazy i modele SDLC

Cykl życia oprogramowania, czyli Software Development Life Cycle, to proces stosowany w branży IT do projektowania systemu wysokiej jakości. Zapewnia przejrzystość każdej fazy cyklu i projektu jako całości.

Zwykle dzieli się na 5–8 etapów. Zdarza się je łączyć, dzielić lub pomijać, w zależności od zakresu projektu. Etapy dzielą proces rozwoju na zadania, które można przypisać, ukończyć i zmierzyć, zaś ramy czasowe szczegółowego planu umożliwiają płynność, analizę, kontrolę i ulepszanie procesu rozwoju.

W naszym artykule opisaliśmy cykl siedmioetapowy, a w nim:

  1. Planowanie i analiza wymagań
  2. Studium wykonalności
  3. Projektowanie (ew. prototypowanie)
  4. Kodowanie
  5. Testowanie
  6. Wdrażanie (instalacja)
  7. Utrzymanie (eksploatacja)

Cykl SDLC uzupełniliśmy o zastosowanie go w popularnych metodach i metodologiach procesu tworzenia oprogramowania. Przeczytaj więcej w podlinkowanym artykule!

3. Product owner – kim jest i jakie ma zadania w projekcie?

W każdym zespole deweloperskim powinien znaleźć się product owner, którego rolą jest zdefiniowanie całego procesu rozwoju produktu – od strategii biznesowej po projektowanie produktu.

Ustala on priorytety, wskaźniki efektywności i zbiera wymagania. Decyduje, co jest optymalne dla produktu i kiedy będzie możliwy do wydania. Jego rola nie jest zatem łatwa, a kompetencje, które są niezbędne do jej spełnienia, dość rozległe. Do kluczowych należą:

  • wiedza na temat produktu (merytoryczna i techniczna);
  • znajomość biznesu, klientów i rynku (trendów i konkurencji);
  • ponadprzeciętne zdolności komunikacyjne;
  • umiejętność podejmowania samodzielnych decyzji i ponoszenia za nie odpowiedzialności.

Nasz artykuł opisuje jego szczegółowe zadania i sposoby jego działania. jeżeli chcesz skonfrontować, czy spełniasz wymagania na to stanowisko i nadajesz się na product ownera, znajdziesz odpowiedzi właśnie w tym wpisie.

4. Reklama displayowa – rodzaje, cechy i wyzwania – WEBSENSA

Cyfrowe reklamy displayowe to format reklamy graficznej, w której obrazy lub banery kierowane są do predefiniowanych odbiorców. To popularne rozwiązanie jest chętnie wykorzystywane w działaniach marketingowych w Internecie.

Zaletą reklamy displayowej jest możliwość dotarcia do grupy docelowej i zwiększenie świadomości marki, produktu lub usługi. Jednak aby wykorzystać reklamę displayową w optymalny sposób, warto poznać zarówno jej zalety, jak i wady. Opisujemy je w naszym artykule. Prezentujemy ponadto popularne jej formaty oraz gdzie i jak można je zobaczyć.

Podpowiadamy też, iż dzięki zaawansowanym rozwiązaniom – opartym na analizie danych i modelach uczenia maszynowego – można zwiększyć skuteczność reklam displayowych.

5. 9 typów pracowników, których warto mieć w firmie – którym jesteś?

Czy istnieją typy osobowości, które najlepiej pasują do danej firmy i mają największy wpływ na jej kulturę i sukces? Okazuje się, iż nie ma jednego. Aby stworzyć spójny i efektywny zespół, warto zatrudniać osoby o różnych osobowościach, przy czym na znaczeniu zyskują kompetencje miękkie, jak predyspozycje społeczne i cechy charakteru. Można też dostosować określone typy osobowości do potrzeb firmy.

Istnieją specjalistyczne narzędzia do odkrywania i zrozumienia siebie i innych, np. kwestionariusz samooceny, zwany Myers-Briggs Type Indicator (MBTI), a szczególnie teoria 9 ról zespołowych wg Belbina, na których skupiliśmy się w naszym artykule. Są nimi:

<p>1. Kreator (The Plant)</p> <p>2. Ewaluator (The Monitor Evaluator)</p> <p>3. Specjalista (The Specialist)</p> <p>4. Koordynator (The Coordinator)</p> <p>5. Dusza zespołu (The Teamworker)</p> <p>6. Poszukiwacz źródeł (The Resource Investigator)</p> <p>7. Animator (The Shaper)</p> <p>8. Realizator (The Implementer)</p> <p>7. Finalizator (The Completer Finisher)</p> ">

Znajomość typów ludzi i ról w grupie można wykorzystać przy budowaniu swojego zespołu, włączaniu do niego kolejnych osób, zwiększaniu efektywności działań i kierowaniu karierą zgodnie z indywidualnymi cechami. Szczegółowy opis 9 typów pracowników znajdziesz w naszym tekście.

Co planujemy w 2022 roku

Do tej pory treści na blogu Websensy skupiały się wokół kwestii mogących zainteresować osoby zaczynające karierę w branży IT.

Od tego roku mamy w planach więcej specjalistycznych artykułów, których autorami lub współautorami będą nasi pracownicy! Mamy w Websensie rzeszę zdolnych specjalistów od data science, uczenia maszynowego i innych technologii powiązanych ze sztuczną inteligencją, których wiedzą chcemy się z Wami podzielić.

Nadal jednak znajdziecie u nas “lżejsze” tematy, ponieważ poza wiedzą techniczną, na rynku pracy wciąż zyskują na znaczeniu kompetencje miękkie.

Tak więc – jeżeli chcecie być na bieżąco z tymi treściami, koniecznie zapiszcie się do naszego newslettera. Mniej więcej raz na miesiąc otrzymacie zestaw najnowszych artykułów od Websensy. Formularz zapisu znajdziecie tuż pod tym artykułem. Do zobaczenia na naszym blogu w 2022!

Idź do oryginalnego materiału