#15 Jak Zostać programistą: Jak napisać dobre CV programisty?

uprogramisty.pl 2 lat temu

Dlaczego tak ważne jest napisać dobre CV programisty?

Jak chcesz znaleźć pracę to pierwsze co robisz to piszesz CV. Bez tego jest bardzo ciężko w ogóle starać się i jakkolwiek aplikować do firmy. Dlatego CV jest swego rodzaju wizytówką i sposobem zaprezentowania się firmie. W końcu jest to pierwsza rzecz jaką zobaczy firma i na podstawie tego dokumentu będzie decydować czy w ogóle będzie chciała zacząć rozmawiać. Dlatego ważne, żeby napisać swoje CV jak najlepiej.

W Tym wpisie postaram się odpowiedzieć Tobie na najważniejsze pytania jakie mogą Cię nurtować podczas pisania CV m.in. w jakim języku napisać oraz co wpisać nie mając komercyjnego doświadczenia. Dodatkowo pokaże Ci przykład CV jakie ja bym teraz stworzył, gdybym chciał rekrutować do nowej firmy. Na koniec przedstawię Ci najczęściej popełniane błędy jakie się zdarzają podczas pisania i wysyłania CV. Często zdarzają się nieświadomie, ale warto je mieć na uwadze i sprawdzić wszystko jeszcze raz zanim się wyślę CV.

Kiedy zacząć pisać CV?

Możliwe, iż zacząłeś już uczyć się programowania i zastanawiasz się kiedy jest dobry moment na napisanie CV. Z własnego doświadczenia uważam, iż im szybciej tym lepiej. Kiedyś odezwała się do mnie firma z bardzo fajną ofertą pracy. Porozmawiałem z nimi i na koniec rozmowy poprosili mnie, żebym wysłał im CV (koniecznie chcieli na już). Na szczęście ugadałem z nimi, iż wyślę im w przeciągu 30 minut. Przez ten czas na gwałtownie musiałem zaktualizować CV o nowe informacje i bez jakiegoś konkretnego sprawdzenia i dopracowania wysłać do firmy. Tym przykładem chciałem Ci pokazać, iż warto mieć zawsze przygotowane CV w razie właśnie takich nagłych sytuacji, gdy będzie potrzebne.

Jak napiszesz raz już porządne CV to potem wystarczy aktualizować je na bieżąco. Dlatego choćby jeżeli jesteś na początkowej drodze do zostania programistą to mimo tego warto już myśleć o CV i jakąś wstępną wersje przygotować. Następnie jak będziesz uczył się coraz to nowych rzeczy to na bieżąco możesz je aktualizować. A jak już stwierdzisz, iż masz wystarczająco dużo wiedzy i umiejętności to praktycznie od razu możesz zacząć rozsyłać swoje CV do firm.

W jakim języku pisać CV?

To w jakim języku napiszesz CV nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia. Tylko w sytuacji, gdy piszesz do zagranicznej firmy wymagane jest CV w języku angielskim (ale to raczej wiadome). Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, w której firma z Polski miała problem o to, iż CV jest w języku polskim. Czasem się zdarzało, iż jednak był taki wymóg, ale to firma sama potrafiła odpisać na emaila, iż potrzebują w języku angielskim, bo np. muszą wysłać CV dla klienta, który jest obcokrajowcem.

Można tutaj przytoczyć argument za CV w języku angielskim, iż pokaże się rekruterą znajomość języka. Moim zdaniem CV nie jest od takich rzeczy i żaden rekruter raczej nie stwierdzi na tej podstawie, iż jakkolwiek go znasz. jeżeli chcesz jednak koniecznie pokazać, iż umiesz angielski to lepiej zaprezentować to w swoim portfolio np. jeżeli dasz linka do GitHuba w swoim CV to w pliku README możesz opisać informację o projekcie właśnie w języku angielskim (Tutaj więcej o portfolio, repozytoriach zdalnych i pliku README). Wtedy pokażesz, iż radzisz sobie z opisywaniem projektu w obcym języku.

Co wpisać do CV nie mając komercyjnego doświadczenia?

Zbudowane portfolio

Wiadomym jest, iż jak będziesz starał się o swoją pierwszą pracę jako programista to nie będziesz miał komercyjnego doświadczenia. Dlatego dobrze byłoby wzbogacić swoje CV o jakieś dodatkowe elementy poza listą umiejętności i technologii jakie posiadasz. Dlatego w poprzednim artykule opisałem jak stworzyć dobre portfolio programisty.

Portfolio jest czymś, czym możesz się pochwalić nie mając jeszcze komercyjnego doświadczenia. Pokażesz, iż umiejętności, które wypisałeś w CV nie są tylko wiedzą teoretyczna, ale również poparte wiedzą praktyczną, a dodatkowo pokazanie, iż dane narzędzie potrafi się odpowiednio wykorzystać w praktyce. Dlatego pamiętaj, żeby przygotować jak najlepiej swoje portfolio przed wysłaniem CV!

Strona Stackoverflow

Kiedyś słyszałem, iż dobrym pomysłem jest też udzielanie się na Stack Overflow. Osobiście nigdy nie próbowałem w ten sposób chwalić się w CV, ale mam znajomego, który właśnie w ten sposób dostał pracę. Po dłuższym przeanalizowaniu stwierdziłem, iż to całkiem dobry pomysł, bo nie dość, iż zdobędziesz doświadczenie w rozwiązywaniu problemów i pochwaleniu się tym w CV to dodatkowo pomożesz innym ludziom.

Sam proces wygląda tak, iż zakładasz konto na stronie Stack Overflow i starasz się pomagać jak największej ilości osobom w technologiach, w których jesteś dobry. Tylko to musi być naprawdę przydatna pomoc, a nie taka byleby napisać (dobrze jakbyś zdobył po kilka plusów na odpowiedziach, bo to pokaże, iż faktycznie udzieliłeś konkretnej odpowiedzi i choćby przydała się większej ilości osób, niż tylko tej co zadawała pytanie). Najlepiej wyszukuj problemów do rozwiązanie na filtrze pytań, które nie dostały żadnej odpowiedzi. W ten sposób możesz być pierwszą osobą, która udzieli pomocy danej osobie.

A jak mam już pierwsze doświadczenie to jak je opisywać w CV?

Na początku swojej kariery opisywałem w CV w zakładce doświadczenie tak, iż wpisywałem nazwę firmy, stanowisko i okres w jakim tam pracowałem. Jak się później okazało było to zbyt mało informacji.

Dobrą praktyką jest wpisywać, obok informacji, które napisałem powyżej (nazwa firmy, stanowisko i okres pracy), listę najważniejszych projektów jakie realizowało się w danej firmie wraz z rolą jaką się pełniło w danym projekcie oraz główne wykorzystywane technologię. Osobie, która będzie patrzeć na Twoje CV, będziesz wydawać się dużo atrakcyjniejszy, bo w końcu od razu w szczegółach będzie wiedziała z czym miałeś do czynienia, z jakimi konkretnie projektami i technologiami. To sprawi, iż spośród kilkudziesięciu CV, będziesz wydać się dużo ciekawszą osobą i zwiększysz swoje szansę na to, iż to właśnie Ciebie zaproszą na rozmowę rekrutacyjną.

Przykład jak napisać dobre CV programisty

Jednym z ciekawych sposobów napisania swojego CV jest wykorzystanie do tego strony canva. Zupełnie za darmo mamy dostęp to kilkuset szablonów CV z przeróżnymi wzorami. Wystarczy wybrać jeden szablon, który nas interesuje (oczywiście po zalogowaniu) i już można na nim pracować. Poniżej przygotowałem przykładowe CV właśnie na podstawie jednego z szablonów z tej strony.

Przykładowe CV

Zdjęcie

Obecnie zdjęcie w CV nie jest wymagane natomiast uważam, iż mimo tego warto je wstawić. Pozwoli Ci się lepiej zaprezentować oraz też drugiej stronie będzie milej jak będzie wiedziała z kim rozmawia, a nie tylko samo imię i nazwisko.

Dane osobowe

Tutaj najlepiej zawrzeć takie informacje jak:

  • Rok urodzenia – można również dać dokładną datę, ale dobrze jakby był w CV przynajmniej rok urodzenia, żeby pracodawca mógł określić w jakim wieku jesteś.
  • Miasto (bez z konkretnego adresu) – pracodawca będzie chociaż się orientował z jakich okolic jesteś.
  • Telefon i e-mail – co najmniej jedno. Potrzebne będzie do dalszego kontaktu.
  • GitHub i Stackoverflow – zawsze w tej sekcji umieszczałem dodatkowe linki, które uzupełniały moje CV. U mnie zawsze znajdował się link do GitHuba, tak żeby osoby techniczne mogły zobaczyć kod źródłowy projektów.

Edukacja

Jeśli masz studia to wpisałbym tylko to w tej sekcji. Natomiast w przeciwnym wypadku wpisałabym tylko Liceum/Technikum. Niższych etapów edukacji nie ma najmniejszego sensu wpisywać, bo raczej nikomu ta wiedza nie jest potrzebna

Języki

Warto wpisać jakimi językami potrafisz się posługiwać i w jakim stopniu. W szczególności wpisuj te języki jakie oczekuje pracodawca, które powinieneś umieć na tym stanowisku.

Umiejętności

W moim CV dzieliłem to z reguły na 3 sekcje:

  • Języki programowania – Java, Kotlin, JavaScript
  • Technologię i narzędzia – Intellij IDEA, Maven, Angular 2+, Spring, Docker.
  • Bazy danych np. MySql, Oracle DB.

Oczywiście nie jest to jakiś wymóg, żeby akurat tak to robić. Głównie zależało mi tutaj, żeby nie wpisywać wszystkie w jednym ciągu, tylko podzielić to w jakiś ładny sposób na kategorię, żeby dużo lepiej się czytało.

Doświadczenie/Projekty

W tej sekcji wpisujemy firmy w jakich pracowaliśmy oraz najważniejsze projekty w jakich brało się udział dla konkretnego pracodawcy lub jeżeli nie mamy doświadczenia to opisujemy z grubsza projekty, które pisało się do portfolio i które są na GitHubie.

Dla każdego projektu warto opisywać 3 elementy: ogólny opis projektu, pełniona rola i wykorzystywane technologie.

Informacja o przetwarzaniu danych

Pamiętaj, żeby w CV umieścić taką klauzule. Inaczej firma nie będzie mogła przetwarzać Twoich danych osobowych i nie będzie mogła Ciebie uwzględnić w procesie rekrutacyjnym.

Najczęściej popełniane błędy

Poniżej spisałem najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV. Często zdarzają się nieświadomie, ale warto je mieć na uwadze i sprawdzić wszystko jeszcze raz zanim się wyślę dokument.

  • Format pliku – zawsze wysyłaj w formacie pdf!
  • Nazwa pliku – pamiętaj, żeby dobrze nazwać plik przed wysłaniem np. CV_imie_nazwiko_stanowisko.
  • Pusty email – jak wysyłasz CV do jakieś firmy to nie wysyłaj pustego emaila. Osoby rekrutujące bardzo tego nie lubią (potrafią z góry skreślać takie CV choćby nie zaglądając do środka). Napisz chociaż jedno/dwa zdania dlaczego wysyłasz do nich emaila.
  • Błędy ortograficzne – sprawdź jeszcze raz cały dokument czy aby na pewno nie ma żadnego błędu.
  • Nieaktualne informacja o przetwarzaniu danych – ta stopka się nie zmienia zbyt często, ale warto sprawdzić czy ma się aktualną. Niektórzy potrafią mieć choćby taką, która dobre kilkanaście lat jest już nie ważna.
  • Zbyt dużo na jednej stronie – jak chcesz uwzględnić bardzo dużo informacji to nie wrzucaj wszystkiego na jedną stronę. Nic złego się nie stanie jak twoje CV będzie miało więcej niż jedną stronę. Oczywiście też nie przesadzaj. Najlepiej jakby maksymalnie udało Ci się je zmieścić na 2-3 stronach.
  • Zbyt kreatywne – zdarza się, iż przesadzimy z naszym CV pod względem wyglądu i trochę z tego wszystkiego powstaje lekki przerost formy nad treścią. CV powinno być jak najprostsze, żeby dało się z niego wyciągnąć najważniejsze informacje.

Podsumowanie

Napisanie dobrego CV programisty nie jest trudne. W artykule przytoczyłem Ci najważniejsze informację co powinno się znaleźć w tym dokumencie oraz jak je dobrze przygotować. Liczę, iż w jakimś stopniu pomoże Ci to w napisaniu Twojego własnego CV!

« Poprzedni wpis
#14 Jak stworzyć dobre portfolio programisty?
Następny wpis »
#16 Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Idź do oryginalnego materiału