Odwieczne pytanie — który język programowania wybrać. Można kierować się różnymi kryteriami. Od popularności, ilości projektów komercyjnych, a na zarobkach kończąc.
I właśnie zarobki były brane pod uwagę raportu, który opublikowała firma Dev Jobs Scanners.
Raport jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, dane zbierane były przez cały rok, od 1 października 2021 do 1 października 2022. Drugą niezwykłą rzeczą jest ilość przebadanych ofert. Liczba ta wynosi aż 10 milionów!
Poniżej przedstawię Ci najważniejsze rzeczy z tego raportu.
Zatrzymaj się!
Książki to obowiązkowa pozycja dla wszystkich zainteresowanego programowaniem!
Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych źródeł do nauki programowania! Zyskasz przewagę w branży IT i osiągniesz dużo jako deweloper.
Raport obejmuje ponad 200 języków programowania. W pierwszej dziesiątce znajdziesz kilka popularnych języków, ale również te mniej oczywiste. Zaskoczeniem dla niektórych może być brak wysoko języka C# (18 miejsce) czy PHP (31 miejsce), które jednak dość wysoko się cenią w ogłoszeniach.
Najwięcej ofert przeanalizowane zostało z USA, Kanady, Francji i UK. Załapały się również oferty z tak egzotycznych kierunków, jak RPA, Egipt, Arabia Saudyjska czy Sri Lanka. Z Polski zostało przeanalizowanych jedynie 351 ofert pracy. Oznacza to jedno — ranking jest globalny i nie do końca musi być odpowiednikiem naszego rodzimego rynku. Zdecydowanie jednak warto patrzeć globalnie, bo technologia nie zna granic, zwłaszcza przy pracy zdalnej.
Najlepiej opłacane języki programowania
10. JS
Najpopularniejszy język programowania otwiera pierwszą dziesiątkę. Duże zapotrzebowanie na specjalistów tego języka powoduje windowanie zarobków. Z drugiej jednak strony, ciężko na start mają juniorzy. 8 na 10 początkujących programistów na pierwszy język wybiera właśnie JavaScript.
- Średnia pensja to 105 000 dolarów rocznie
9. Java
Stara dobra Java nie ustępuje młodszym konkurentom. Język korporacyjny, używany w dużych bankach, firmach produktowych czy systemach klasy ERP i CRM. Większość ofert branych pod uwagę w tym rankingu z Javą wymagała również znajomości framework Spring. Można powiedzieć, iż jest to branżowy standard.
- Średnia pensja to 107 000 dolarów rocznie
8. C/C++
Najstarszy w tym zestawieniu. Prawdziwy klasyk, zwłaszcza wśród starszych programistów. Osobiście był to język pierwszego wyboru w trakcie moich początków z programowaniem kilkanaście lat temu. Język popularny wśród systemów operacyjnych, silników baz danych, serwerów czy w grach video. Wiele mówi się o skomplikowaniu języka i tego, iż można spokojnie się z niego doktoryzować. Uważam, iż w tym zdaniu nie ma zbyt wielkiej przesady.
- Średnia pensja to 109 000 dolarów rocznie
7. Swift
Język tajemniczy. Wszystko za sprawą Apple, czyli firmy, z której się wywodzi. Nie tylko produkty giganta z Apple mają swoich zwolenników. Nie inaczej jest z językiem Swift. Oprogramowanie, które dzięki niemu możemy wytwarzać, pasuje jedynie do ekosystemu Apple. Chodzi tu przede wszystkim o Mac i iOS.
- Średnia pensja to 114 000 dolarów rocznie
6. Python
Trzeci obok C/C++ i Java język z tych „starszych”. Kluczem do popularności i wysokości zarobków w branży IT jest tu niewątpliwie sztuczna inteligencja. Większość softu wokół AI jest tworzona w Python. Drugim bardzo dużym rynkiem skupionym wokół tego języka jest ciągle rosnąca Big Data.
- Średnia pensja to 114 000 dolarów rocznie
5. GO
Pierwszą piątkę otwiera język stworzony i spopularyzowany przez Google. Od 2007 roku nieprzerwanie rośnie w siłę, co pokazuje ten ranking. Go uważany jest za następcę języka C, na którym był silnie wzorowany. Poprawiono w stosunku do C takie rzeczy jak typowanie, bezpieczeństwo czy dbanie o pamięć.
- Średnia pensja to 116 000 dolarów rocznie
4. Ruby
Tuż za podiom spore zaskoczenie. Ruby, który dzieli programistów na dwie grupy. Miłośników i programistów uważających, iż to ostatni rok Ruby w poważnym biznesie IT. I co roku Ruby pokazuje środkowy palec do tej drugiej grupy. Trzymanie się na powierzchni Ruby zawdzięcza frameworkowi Ruby on Rails. Zaletą jest niewątpliwie szybkie pisanie kodu, tak, jak w Python.
- Średnia pensja to 124 000 dolarów rocznie
3. Scala
Na podium znajduje się Scala. Łączy programowanie funkcyjne z obiektowym. Można go skompilować do kodu bajtowego Java i uruchomić na wirtualnej maszynie Java (JVM). Jest to niewątpliwa zaleta i często ludzie ze środowiska Javy przechodzą na Scalę.
- Średnia pensja to 130 000 dolarów rocznie (niektóre oferty sięgają choćby 400 000 dolarów rocznie!)
2. Rust
Na drugim miejscu znalazł się język, który ma być następcą C++. Wiele firm, w tym sam Microsoft zapowiedział inwestycję właśnie w Rust. Ba, choćby system Windows został częściowo przepisany z Rust ze względów bezpieczeństwa.
Do tego Rust powoli zyskuje zwolenników w web3 oraz blockchain co jeszcze bardziej nakręca spiralę popularności.
- Średnia pensja to 144 000 dolarów rocznie (niektóre oferty sięgają choćby pół miliona dolarów rocznie!)
1. Solidity
Niekwestionowany lider, jeżeli chodzi o poziom zarobków. Solidity to język wymyślony podczas prac nad Ethereum. Ze względu na popularność technologii blockchain, specjaliści tego języka zarabiają najwięcej. Jest ich też jeszcze stosunkowo mało. Solidity to język obiektowy i służy głównie do pisania smart contracts.
- Średnia pensja to 151 000 dolarów rocznie
Najlepiej opłacane języki programowania — podsumowanie
Na wszelakie rankingi można patrzeć z przymrużeniem oka. Również w tym przypadku. O jednej rzeczy nie wolno jednak zapominać. choćby nieco naginający rzeczywistość ranking pokazuje trend w technologii.
W przypadku tego rankingu widzimy dwie zależności. Stare języki takie jak C/C++, Java czy Python nie ustępują znacznie nowym językom. Druga zależność to mocny trend w stronę web3 oraz blockchain. Tam są aktualnie największe pieniądze, jeżeli chodzi o programowanie. Czy tak pozostanie na długo? Czas pokaże!