Adobe wprowadza nowe funkcje AI. Zaskakują?

instalki.pl 17 godzin temu

Adobe wprowadza nowe funkcje do Premiere Pro i After Effects, które przypadną do gustu przede wszystkim montażystom i twórcom animacji. Pierwsze narzędzie zyskało możliwość wydłużania klipów, łatwiejsze wyszukiwanie czy automatyczne tłumaczenia. W przypadku After Effects wprowadzono m.in. nowe narzędzia 3D.

Co nowego w Premiere Pro?

Wprowadzony Generative Extend przyda się, kiedy nagranie zaczyna się zbyt późno albo kończy się zbyt wcześnie. Zastosowanie technologii Adobe Firefly pozwoli wygenerować dodatkowe klatki w jakości 4K, a co za tym idzie dopasować brakujące elementy, przejścia czy choćby dźwięki otoczenia. Adobe wprowadziło oznaczenie Content Credentials, które wskaże oglądającym wygenerowane fragmenty.

Na razie z Generative Extend można korzystać bezpłatnie, ale po okresie promocyjnym trzeba będzie wykorzystać kredyty Firefly. Koszt uzależniono od formatu, liczby klatek na sekundę oraz rozdzielczości wideo.

Druga nowość w Premiere Pro to ułatwienie wyszukiwania nagrań. Adobe zastosowało inteligentną analizę mediów opartą na AI oraz wprowadziło nowy panel wyszukiwania, co znacząco usprawnia przeszukiwanie zasobów. Wystarczy zaledwie kilka sekund, żeby przeszukać godziny nagrań. Funkcja obejmuje możliwość wyszukiwania obrazów, wypowiedzianych słów w dialogu czy osadzonych metadanych, np. daty albo typu kamery. Analiza nie wymaga podłączenia do Internetu.

Źródło: Adobe (funkcja tłumaczenia)

Funkcja Premiere Color Management uprościła normalizację klipów w formatach log i raw. Teraz możliwy jest szybki import i natychmiastowa edycja wysokiej jakości materiału. Premiere Color Management pozwala również na wykorzystanie pełnych danych log i raw z plików źródłowych, zapewniając większy zakres dynamiczny oraz większą kontrolę nad korekcją kolorów.

Zastosowanie AI pozwala również na automatyczne tłumaczenie napisów na 27 języków. Można wyświetlać jednocześnie kilka ścieżek napisów, co umożliwia prezentację treści w różnych językach, ale również ułatwia edycję w języku innym niż ojczysty.

Adobe zadbało również o wydajność. Nowa wersja to m.in. całkowicie przeprojektowana obsługa H.264 w formatach MP4 i MOV, zapewniająca choćby 4-krotny wzrost wydajności na komputerach z układem Apple Silicon i 2-krotny wzrost wydajności na Windowsie.

Źródło: Adobe (funkcja Animated Environment Lights)

Nowa wersja After Effects

W ramach After Effects postawiono przede wszystkim na poprawę wydajności. High Performance Preview Playback to nowy system buforowania, który wykorzystuje zarówno pamięć RAM komputera, jak i lokalne dyski, a narzędzie może buforować i odtwarzać całą kompozycję.

Druga nowość to Animated Environment Lights, czyli usprawnienie dla fanów efektów 3D. Opcja pozwala otoczyć kompozycję 3D ruchomym światłem pochodzącym z dowolnego wideo lub animacji. Poza tym After Effects obsługuje natywnie modele 3D w formacie FBX. Uproszczono również część wieloetapowych procesów 3D.

Natomiast HDR monitoring gwarantuje nowe poziomy wibracji, nasycenia i jasności zarówno na laptopie obsługującym HDR, jak i na monitorze referencyjnym HDR.

Wszystkie funkcje są już dostępne w wersjach 25.2.

Źródło: Adobe / Zdjęcie otwierające: Adobe (funkcja Generative Extend)

AdobeAIaplikacjasztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału