W programowaniu obiektowym występują takie relacje jak asocjacja i agregacja, których pochodną jest kompozycja. Okazuje się, iż może być ona lepsza od dziedziczenia. W ósmej lekcji kursu programowania w JavaScript opowiada o tym Mateusz Bogolubow, który stworzył go wraz z firmą No Fluff Jobs, jako jeden z serii kursów Junior IT Masterclazz. jeżeli chcecie poszerzyć swoją wiedzę o programowaniu, to koniecznie sprawdźcie te kursy, bo warto!
Relacje między klasami w programowaniu obiektowym
Klasy, a konkretnie obiekty tworzone na podstawie klas współpracują ze sobą w różnej formie. Kooperację taką również można nazwać relacją. Można to oczywiście przedstawić w formie graficznej.
Diagram klas według Wikipedii to statyczny diagram strukturalny w UML, przedstawiający strukturę systemu w modelach obiektowych przez ilustrację struktury klas i zależności między nimi.
Asocjacja i agregacja mają pochodną, którą jest kompozycja, czyli szczególny przypadek relacji. Można ją porównywać z dziedziczeniem, ale w tym przypadku mamy oczywiście na myśli formę relacji, niż konkretny przypadek kompozycji.
Kurs Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript” – lekcja 8
Aby lepiej zrozumieć programowanie obiektowe, w tym porównanie kompozycji i dziedziczenie i inne relacje, warto poznać ofertę kursu Junior IT Masterclazz „OOP w praktyce – czyli szachowe potyczki w JavaScript”. Prowadzi go doświadczony programista, a mianowicie Mateusz Bogolubow z Devmentor.pl.
Ósma lekcja tymczasem zatytułowana jest „Dlaczego kompozycja może być lepsza od dziedziczenia”. Można w niej bowiem poznać zastosowanie wspomnianych wcześniej kolejnych dwóch z czterech najważniejszych zasad programowania obiektowego w zastosowaniach praktycznych.
Przedstawione informacje stanowią oczywiście tylko niewielki fragment cennych wskazówek, dlatego też warto sprawdzić wszystkie lekcje dotyczące OOP, a także inne kursy z serii Junior Masterclazz, przygotowanej przez No Fluff Jobs.
Kursy bez wątpienia umożliwią Ci zdobycie solidnych podstaw do stawiania pierwszych kroków w branży IT. Wiedzę przekazują praktycy w swoich dziedzinach, a niektórych z nich mogł(a/e)ś już spotkać w innych kanałach komunikacji.