Według najnowszego raportu firmy Progress „Data Bias: The Hidden Risk of AI”, aż 66% przedsiębiorstw planuje zwiększenie udziału sztucznej inteligencji w swoich procesach decyzyjnych. Ta rosnąca tendencja wymaga jednak skrupulatnej dbałości o jakość danych, z których korzysta AI. Nie wystarczy już tylko zapewnienie ich zgodności z faktami i poprawności językowej; najważniejszy staje się również aspekt etyczny. Jego pominięcie może prowadzić do sytuacji, w których proponowane przez algorytmy rozwiązania bazują na błędnych przekonaniach, narażając firmę na poważne straty finansowe i wizerunkowe.
Odpowiedzialne zarządzanie sztuczną inteligencją obejmuje ustanowienie standardów gromadzenia danych oraz aktywne zapobieganie dyskryminacji. Firmy planujące większe wykorzystanie AI w procesach decyzyjnych powinny zwrócić szczególną uwagę na te kwestie. W przeciwnym razie ryzykują nie tylko efektywność swoich działań, ale także zaufanie klientów i partnerów biznesowych.
Etyczne korzystanie ze sztucznej inteligencji opiera się na trzech filarach: sprawiedliwości, odpowiedzialności oraz przejrzystości. Sprawiedliwość odnosi się do ryzyka tendencyjności danych. o ile sztuczna inteligencja jest trenowana na niewystarczająco różnorodnych danych lub w hermetycznym środowisku, może przejawiać uprzedzenia wobec grup, które nie są reprezentowane w zespole tworzącym model.
Zdarza się, iż sztuczna inteligencja, o ile trenowano ją w hermetycznym środowisku, na niewystarczająco różnorodnych danych, zaczyna przejawiać uprzedzenia do grup, do których nie należą pracujący nad nią specjaliści – wyjaśnia Jakub Andrzejewski, Business Development Manager na Polskę w firmie Progress, dostawcy rozwiązań do tworzenia, wdrażania i zarządzania aplikacjami biznesowymi.
W praktyce oznacza to, iż o ile personel projektujący model AI składa się np. głównie z mężczyzn, możliwym jest, iż powstałe rozwiązanie będzie wykazywać stronniczość względem kobiet. To istotny problem. Zaburza on skuteczność sztucznej inteligencji, m.in. jako narzędzia wykorzystywanego przez działy kadr.
Drugi filar, odpowiedzialność, skupia się na aktywnym udziale specjalistów w procesach podejmowania decyzji przez AI. Przedsiębiorstwa powinny wyznaczyć odpowiednie osoby lub zespoły monitorujące działania sztucznej inteligencji, np. poprzez prowadzenie dzienników odpowiedzi. Dzięki temu, w przypadku niewłaściwych decyzji, możliwe jest prześledzenie procesu i wprowadzenie niezbędnych korekt.
Trzeci filar, przejrzystość, dotyczy zapewnienia, iż sposób działania systemów AI jest czytelny i zrozumiały dla wszystkich użytkowników. Użytkownicy muszą wiedzieć, w jaki sposób podejmowane są decyzje, aby móc je ocenić lub zakwestionować. Tylko wtedy AI może być narzędziem dostępnym i funkcjonalnym dla wszystkich zainteresowanych stron.
Nie można też zapomnieć o prywatności i bezpieczeństwie w czasie pracy z AI
W praktyce odpowiedzialne korzystanie z AI wiąże się również z kwestiami prywatności i bezpieczeństwa. Systemy sztucznej inteligencji gromadzą i analizują ogromne ilości danych użytkowników, takich jak lokalizacja czy wzorce zachowań. Etycznym i prawnym obowiązkiem firm jest upewnienie się, iż nie dochodzi przy tym do nadużyć. Istotne jest przestrzeganie regulacji prawnych, takich jak RODO.
Znajomość regulacji związanych z AI jest kluczowa dla firm chcących korzystać z tego rozwiązania aktywnie i odpowiedzialnie. Przedsiębiorstwa muszą trzymać rękę na pulsie i zachować duży poziom elastyczności w swoich planach oraz praktykach użytkowania sztucznej inteligencji, aby być przygotowanymi na ewentualne zmiany w przepisach – podkreśla Jakub Andrzejewski.
Aspekt bezpieczeństwa jest równie ważny. Sztuczna inteligencja może monitorować aktywność sieciową w czasie rzeczywistym, identyfikując potencjalne zagrożenia. Jednak tendencyjność danych może prowadzić do generowania fałszywych alarmów, bazujących na uprzedzeniach wobec konkretnych grup. Taka sytuacja nie tylko narusza zasady etyki, ale także może powodować marnowanie zasobów firmy na walkę z nieistniejącymi zagrożeniami.
Etyczne zarządzanie sztuczną inteligencją jest więc najważniejsze dla maksymalizacji korzyści i minimalizacji ryzyka związanego z jej zastosowaniem. Przestrzeganie zasad sprawiedliwości, odpowiedzialności i przejrzystości pozwala firmom w pełni wykorzystać potencjał AI, jednocześnie budując zaufanie wśród klientów i partnerów biznesowych.
Źródło: informacja prasowa