Beyond Europe to konferencja zorganizowana przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest finansowana m. in przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego a także przez Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej. Konferencja odbyła się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Tematem tegorocznej edycji Beyond Europe była Sztuczna Inteligencja w stosunkach międzynarodowych oraz związane z nią możliwości i wyzwania. Jak wyglądał drugi dzień konferencji i jakie tematy zostały poruszone?
Temat pierwszego panelu drugiego dnia konferencji brzmiał w następujący sposób: Emerging Technologies (AI) and Transformative Innovation in the Global South – Opportunities and Challenges for Science, Technology, and Society (Wschodzące technologie oraz innowacje transformacyjne na Globalnym Południu- możliwości i wyzwania dla nauki, technologii i społeczeństwa).
Pierwszą osobą, która zabrała głos w ramach rzeczonego panelu był prof. Marek Rewizorski z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego prezentacja skupiała się głównie na AI i jej wpływie na infrastrukturę transportu w Azji. Przedstawione zostały podstawowe teorie, takie jak neoliberalny instytucjonalizm czy ekonomia polityczna. Pojawiło się także pojęcie HSR oznaczające kolej wysokich prędkości (High Speed Rail). W ramach ciekawostki a jednocześnie przykładu takiej kolei, profesor przytoczył połączenie Paryż-Lyon. Dystans na tej linii wynosi około 428 kilometrów, lecz, co zaskakujące, pociąg HSR przebywa go w zaledwie dwie godziny.
Drugi wykład został przeprowadzony przez prof. Wojciecha Grabowskiego. Jego tematem była Sztuczna Inteligencja w krajach arabskich – narzędzia kontroli i opór mieszkańców. Mowa była o zjawisku nazwanym „digital authoritarianism” – cyfrowym autorytaryzmie. Pojęcie to określa sposób działania władz w zakresie kontroli nad obywatelami. Sprawujący władzę w epoce współczesnej mogą posługiwać się programami inwigilującymi, takimi jak Pegasus. Jako przykłady takiego zjawiska zostały wymienione: inwigilacja masowych danych (mass data surveillance), kampanie dezinformacyjne (disinformation campaigns), oraz mechanizmy kontroli (control mechanisms). W krajach arabskich dochodzi do szerzenia pro-reżimowych narracji. Bezpośrednio odpowiedzialne są za to boty, pośrednio- rząd.
Panel zamknął Iurii Ganushchak, doktor nauk humanistycznych z AGH w Krakowie. Opowiedział on o procesie podejmowania decyzji na bazie sztucznej inteligencji w kontekście inteligentnych rozwiązań dla przedsiębiorstw o obiegu zamkniętym na rzecz zrównoważonej przyszłości. Jego prezentacja skupiała się między innymi na opisie używanej przez przedsiębiorstwa metodologii. Należą do niej: bibliometric analysis (analiza bibliometryczna), surveys of SMEs and local government units of Poland (badania dot. małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednostek samorządu terytorialnego w Polsce), oraz evaluation of succesful practices (oszacowanie skutecznych praktyk).
Drugi panel dotyczył Chin. Zostały one przedstawione jako „the technological leader of the Global South”- lider technologiczny Globalnego Południa.
Panel rozpoczął prof. Wang Wen z Renmin University of China. Tematem jego wykładu była chińska polityka zaawansowanych technologii i konkurencja między USA a Chinami. Można było dowiedzieć się z niej na przykład, iż Chiny były pierwszym krajem, który był zdolny do uniezależnienia się od Stanów Zjednoczonych. Posiadają one aż dziewięć firm wysokiej technologii. Chiny, będąc w posiadaniu własnej siły technologicznej, mogą wzbogacać się jako państwo. Tym samym utrzymują wysokie tempo wzrostu PKB.
„The integration of AI and life in China” – tak brzmiał temat kolejnej prezentacji, tym razem autorstwa studenta Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Guo Yanga. Yang w swoich rozważaniach skupił się na inteligentnych domach i miastach. Wyświetlił krótki film, obrazujący inteligentne gospodarstwo domowe w Chinach. Przedstawione zostały różne funkcje AI w takich właśnie domach. Należą do nich między innymi sterowanie głosem, funkcje rozrywkowe (np. włączanie muzyki), serwis informacyjny (np. przedstawienie prognozowanej pogody). jeżeli chodzi natomiast o tak zwane smart cities („inteligentne miasta”), Guo Yang opowiedział o skuteczności sztucznej inteligencji w redukowaniu korków i zmniejszaniu liczby wypadków drogowych w chińskich miastach.
Następnym panelem zorganizowanym podczas tegorocznej konferencji Beyond Europe był panel studencki. Szansę na wykazanie się dostali kilkoro studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Pierwszą z nich, była Julia Grebenstein. Przygotowała prezentację dotyczącą sekurytyzacji terroryzmu w Niemczech po 11 września 2001 roku, w którym to doszło do zamachów na Word Trade Center. W swoich rozważaniach skupiła się na niemieckiej polityce bezpieczeństwa oraz demokratycznym sposobie zarządzania państwem. Przedstawiona została hipoteza – obywatele niemieccy po wspomnianym wydarzeniu znacznie wzmocnili bezpieczeństwo na swoim terytorium. Hipoteza ta została potwierdzona po wymienieniu czterech etapów walki z terroryzmem, które to niemiecki rząd wprowadził w życie. Należą do nich na przykład odpowiedź na obawy dotyczące wolności obywatelskiej i akty antyterroryzmu. Na wydarzenia z roku 2001 odpowiedział między innymi ówczesny kanclerz Niemiec – Gerhard Schröder. Dzięki zaangażowaniu rządu niemieckiego, kraj ten był w stanie zachować równowagę i walczyć z terroryzmem.
Następną osobą prezentującą był Théodore Proulx. Jego prezentacja skupiała się na wytłumaczeniu teorii złożoności w stosunkach międzynarodowych. Wyjaśnione zostało pojęcie złożoności, które wywodzi się z nauk ścisłych. Złożoność wynika z interakcji, jakie zachodzą w systemie. Zawarte jest to w teorii zwanej „complex adaptive system”, czyli. „złożonego systemu adaptacyjnego”. Złożoność w tym systemie stanowi dynamiczna sieć interakcji, natomiast zespół owych interakcji pozostaje nieprzewidywalny. „States interacting together create structures.” – państwa oddziałujące ze sobą tworzą struktury. Takie zjawisko rosnącego ustrukturyzowanie międzynarodowych zależności zostało przywołane przez studenta w kontekście współczesnych stosunków międzypaństwowych.
Kolejnym studentem biorącym udział w panelu był Artyom Papyan. Tematem jego prezentacji był wpływ kodeksu geopolitycznego na decyzje w zakresie polityki zagranicznej. Pojęcie geopolityki samo w sobie dotyczy narodu i przestrzeni. Jednakże, do dwóch wspomnianych aspektów dochodzą takie kwestie jak na przykład bogactwa naturalne, układ sił oraz relacje międzyludzkie. Ten ostatni aspekt jest zdaniem panelisty najważniejszy w polityce zagranicznej. Pozostałe sprowadzają się do korzyści, jakie państwa mogą osiągnąć dzięki współpracy z innymi narodami.
Ostatnią osobą prezentującą, tym samym zamykającą panel studencki, był Mikhailo Chudakivskyi. Temat jego wykładu brzmiał: The Agent-Structure Problem in International Relations: A Theoretical Exploration. Jest to więc problematyka związana z naturą podmiotów bądź aktorów sceny międzynarodowej, struktur międzynarodowych i ich wzajemnych powiązań. Ten wykład miał przynieść odpowiedź na fundamentalne pytanie: co prowokuje zmiany? W ramach tego tematu, student skupił się na wytłumaczeniu niektórych nurtów filozoficznych. Można było usłyszeć o filozofii Georga Wilhelma Friedricha Hegla. Był on idealistą, który wierzył, iż drogą do prawdy jest filozofia a drogą ducha do wolności są dzieje. Zdaniem Hegla historia jest świadectwem tego, jak Absolut (to, co pod żadnym względem nie jest uwarunkowane ani ograniczone) dochodzi do pełnego poznania własnej wolności – w dziejach, które mają charakter racjonalny, poznaje swoją wolność, czyli pełnię istoty. Później Mikhailo przeszedł do omówienia poglądów Karla Marksa, które sprowadzały się głównie do gospodarki i ekonomii. „The structures impulse districtions, not edges”- tak opisał to prezentujący. Była mowa także o neorealizmie, którego to reprezentantem był Alexander Wendt. Uczony ten próbował wyjaśnić działanie systemów politycznych. Przyczynił się on także do uznania konstruktywizmu (przekonanie, iż że ludzie postrzegają rzeczywistość poprzez pryzmat swojej kultury i doświadczeń, przypisując temu, co odnotowują, określone znaczenia, i w związku z tym nikt nie może zaobserwować obiektywnej rzeczywistości, oderwanej od nadawanych znaczeń i kontekstów) jako jeden z wzorców w stosunkach międzynarodowych.
Drugi dzień konferencji Beyond Europe przyniósł ze sobą całą gamę nowych informacji z różnych dziedzin naukowych. Z całą pewnością mogę stwierdzić, iż dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia. jeżeli chodzi o organizację całego eventu, nie mam żadnych zarzutów. Tego dnia na WNPiD dało się odczuć przyjazną atmosferę. Studenci Uniwersytetu pomagający w organizacji wydarzenia doskonale zadbali o komfort swoich gości.
Nicole KRAKOWSKA