Będzie można zarobić na odpadach, brzmi to nieco absurdalnie, ale to prawda. Mieszkańcy stolicy będą mogli odpłatnie oddawać zużyte opakowania ze szkła, plastiku i aluminium w 36 lokalizacjach. Za próbnym rozruchem systemu kaucyjnego stoi Carrefour Polska, InPost, PolKa – Polska Kaucja oraz Muszynianka.
Celem pilotażu jest przetestowanie gotowości do startu systemu kaucyjnego w dniu 1 stycznia 2025 roku.
Butelkomaty dostępne w Carrefourze
8 sierpnia w hipermarkecie Carrefour w warszawskim centrum handlowym Atrium Reduta, wystartował pilotaż system kaucyjnego. Za projekt odpowiada jeden z pierwszych zarejestrowanych na polskim rynku operatorów system kaucyjnego PolKa – Polska Kaucja, sieć sklepów Carrefour Polska, operator logistyczny InPost oraz producent wody Muszynianka.
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, system, który rozpoczął działanie w stolicy, będzie realizowany w wymiarze, w jakim zacznie on obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2025 roku.
Korzystając ze specjalnych automatów, klienci mogą odpłatnie przekazać 3 frakcje opakowań: szklane butelki zwrotne, butelki PET do pojemności 3 litrów oraz puszki aluminiowe do pojemności 1 litra.
Gdzie można oddać odpady? Zbiórka w sklepach Carrefour odbywać się będzie automatycznie, czyli do wyspecjalizowanych maszyn sortujących, tzw. butelkomatów i początkowo realizowana będzie w 4 warszawskich hipermarketach (Carrefour Atrium Reduta, Carrefour Westfield Arkadia, Carrefour Galeria Wileńska, Carrefour Plac Unii) oraz 2 podwarszawskich supermarketach (Carrefour Otwock, ul. Matejki oraz Carrefour Żyrardów, ul. 1 Maja). Następnie, w kolejnych tygodniach, obejmie ona kolejne sklepy własne Carrefour na terenie Warszawy i okolic.
Oddajesz opakowania, dostajesz e-bony
Jak podaje Carrefour, klienci, w zamian za oddane opakowania, otrzymają zapłatę w postaci e-bonów drukowanych bezpośrednio przez butelkomaty, którymi od razu będą mogli zapłacić za zakupy w sklepach sieci.
Co istotne, e-bony należy zrealizować tego samego dnia i w sklepie, w którym zostały oddane odpady. Ile można zarobić? Finalna kwota e-bonu będzie opiewała na 50 groszy za każdą oddaną szklaną butelką zwrotną oraz po 5 groszy za każdą oddaną butelkę PET (do pojemności 3 litrów) oraz puszkę aluminiową (do pojemności 1 litra). Początkowo pilotaż będzie obejmował wyłącznie butelki i puszki z oferty całej sieci Carrefour, a następnie także inne dostępne na rynku, w tym także w sklepach konkurencji.
„Uruchomienie pilotażu system kaucyjnego w sklepach Carrefour w Warszawie, przyniesie wiele korzyści miastu i jego mieszkańcom. Nasza sieć, wspólnie z partnerami jako pierwsza w Polsce, będzie odpłatnie odbierała od klientów 3 frakcje opakowań – szklane butelki zwrotne, butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe. Płatny odbiór tych odpadów sprawi, iż wielu naszych klientów zwróci je do sklepów, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość tych odpadów w przestrzeni miejskiej oraz na wysypiskach śmieci” – mówi Justyna Orzeł, Wiceprezeska i Sekretarz Generalna Carrefour Polska.
Pilotaż systemu kaucyjnego w Warszawie potrwa 4 miesiące. Zgodnie z założeniami ustawy kaucyjnej, od 1 stycznia 2025 roku, klienci którzy będą oddawać butelki i puszki w miejscach zakupu napojów, otrzymają za nie zwrot wpłaconej kaucji w gotówce.
Źródło: Carrefour