ChatGPT może pomóc Ci w wynegocjowaniu podwyżki! Kilka gotowych skryptów, które umocnią Twoją pozycję na rynku pracy

homodigital.pl 2 miesięcy temu

Zastanawiasz się, czy przysługuje Ci podwyżka? A może wiesz, iż tak, tylko nie wiesz, jak do tego podejść? ChatGPT może pomóc w przygotowaniu się do tej ważnej rozmowy. Dzisiejsze możliwości sztucznej inteligencji to już nie tylko proste komendy i polecenia. Wirtualny asystent pomoże Ci w napisaniu wyróżniającego się CV czy listu motywacyjnego. Oprócz tego może przygotować Cię do rozmowy o pracę lub… o podwyżkę.

Kilkukrotnie na łamach HomoDigital opisywaliśmy funkcjonalności i możliwości chatbota od OpenAI — zarówno dla przedsiębiorców, jak i przeciętnych użytkowników technologii. Nowa wersja ChatGPT 4o oferuje użytkownikom masę nowych rzeczy, które jakiś czas temu opisał Marcin Bokszczanin. Niestety niektóre z bardziej zaawansowanych zastosowań sztucznej inteligencji mogą być przydatne tylko dla specjalistów działających w konkretnych branżach — tak jednak nie jest tym razem. ChatGPT może pomóc każdemu z nas w kluczowym aspekcie naszego życia, jakim jest praca i oczywiście jej warunki.

Jak ChatGPT może pomóc Ci w napisaniu listu motywacyjnego lub CV?

Warto zacząć od podstaw. Zamysłem używania sztucznej inteligencji w tym przypadku jest przede wszystkim pomoc — nie chodzi o to, by ChatGPT napisał CV lub list motywacyjny za nas. Tego zdecydowanie nie zalecamy. Dlaczego? Otóż przyszły pracodawca bez problemu powinien wyczuć nienaturalny i „robotyczny” język w naszym podaniu. Nie musimy chyba tłumaczyć, dlaczego minimalizuje to szanse na dostanie wymarzonej pracy.

Co więc zrobić? Należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze ChatGPT potrafi analizować pliki PDF. Możemy więc podesłać wirtualnemu asystentowi nasze CV i zapytać wprost, czy jest coś jeszcze, co warto uwzględnić. Czy czegoś brakuje? A może jest coś, co wymaga rozwinięcia? Takie komendy mogą pomóc nam w uzupełnieniu i urozmaiceniu CV.

To jednak wciąż bardzo podstawowa rzecz. Kolejną, jaką możemy zrobić, jest manualne wypisanie naszych mocnych stron, doświadczenia i umiejętności. Gdy już to zrobimy, spytajmy wirtualnego asystenta, jak te wszystkie zdolności i atuty mogą wyróżnić nas w branży, do której aplikujemy. Poprośmy chatbota o opisanie naszych osiągnięć i uargumentowanie, dlaczego są one wartościowe dla Twojego przyszłego pracodawcy.

Najlepsze fragmenty wyciągnij i wykorzystaj w swoim CV — pamiętaj, by dodać temu naturalności! Nie kopiuj gotowego tekstu. Wykorzystaj celność argumentów, a nie bezpośrednią treść przygotowaną przez AI. Te same porady możesz zastosować w przypadku listu motywacyjnego.

Marzysz o podwyżce? Nie ma problemu. ChatGPT chętnie Ci pomoże!

Jednym z największych atutów chatbota od OpenAI jest dysponowanie ogromną ilością informacji oraz umiejętność ich szybkiej analizy. jeżeli wydaje Ci się, iż firma płaci za mało w perspektywie stanowiska lub obowiązków, które wykonujesz, nie musisz tracić czasu w przeczesywanie setek stron internetowych, by się upewnić. Możesz po prostu zapytać chatbota — on zrobi to za Ciebie.

Zbadaj dane dotyczące wynagrodzeń. Użyj komendy: „Jakie są średnie wynagrodzenia dla [Twoje stanowisko] w [Twoja lokalizacja] z [liczba lat doświadczenia]?” To pomoże ustalić, czy firma, w której jesteś zatrudniony, przypadkiem nie płaci mniej, niż powinna. jeżeli okaże się, iż tak, masz już położony na tacy gotowy i wartościowy argument, którym możesz się posłużyć, prosząc o podwyżkę.

Czasami jest jednak tak, iż firma opłaca nas zgodnie ze średnią lub choćby powyżej niej, a wciąż czujemy, iż nasza praca przynosi dla spółki wyjątkowo dużą wartość dodaną (co powinno zostać odpowiednio nagrodzone). Jak wykorzystać AI w takiej sytuacji? Poproś chatbota o opisanie, jak Twoje osiągnięcia w firmie przyczyniają się do jej sukcesu. Co w kontekście tej konkretniej wartości dodanej czyni Cię wyjątkowym pracownikiem?

Analizuj wyniki firmy i wykorzystaj je na swoją korzyść. Warto pokazać na twardych liczbach, danych i statystykach, jak Twoja praca bezpośrednio wpływa na sukces firmy. jeżeli masz dostęp wyników przedsiębiorstwa, w którym pracujesz, poproś ChatGPT o pomoc w ich interpretacji w kontekście Twoich umiejętności i osiągnięć.

Jeśli nie wiesz do końca, jak się za to zabrać, nic nie szkodzi! Wówczas przydatnym zapytaniem może się okazać: „Jak mogę powiązać moje osobiste osiągnięcia z przesłanymi wskaźnikami wyników firmy?”. jeżeli mamy już za co się chwycić, trzeba stworzyć konkretne argumenty — to trzon naszej prośby. Pomoże w tym komenda: „Na podstawie moich osiągnięć i danych o wynagrodzeniach pomóż mi stworzyć trzy silne powody, dlaczego zasługuję na podwyżkę”.

Kluczowa faza planu podwyżkowego, czyli przygotowanie się do rozmowy i jej przeprowadzenie

Jeśli mamy już argumenty, dane i wszystko to, co może przydać się w walce o podwyżkę, nadszedł czas, by przygotować się do rozmowy. W tym również pomoże nam sztuczna inteligencja. Dla wielu szczególnie trudnym momentem jest sam początek rozmowy — po prostu nie wiemy, jak zacząć, by nie wypaść źle. To na szczęście żaden problem, ponieważ ChatGPT jest absolutnym mistrzem dyplomacji. Wykorzystaj komendę: „Stwórz naturalnie brzmiące wprowadzenie do mojej prośby o podwyżkę, które nie będzie odbierane jako konfrontacyjne„.

Wielu może stwierdzić, iż teraz to już będzie z górki. Niestety nie zawsze tak jest. Podstawowym aspektem próśb o podwyżkę jest element negocjacji i zastrzeżeń od strony pracodawcy — na to również warto się przygotować! Poproś ChatGPT, by bazując na Twojej sytuacji, powiedział, jakie zastrzeżenia może mieć pracodawca i jak się do nich odnieść.

Możemy również skorzystać z ogólnej wiedzy chatbota i zapytać: „Jakie są typowe zastrzeżenia wobec próśb o podwyżkę i jak mogę się do nich odnieść, by zwiększyć swoje szanse?”. Tak jak wcześniej, pamiętaj, iż faktyczna rozmowa powinna być naturalna i odzwierciedlać Twoje autentyczne myśli/odczucia. Korzystaj z sugestii AI jako punktu wyjścia, ale dostosowuj je do swojej konkretnej sytuacji i relacji z pracodawcą. Używaj swoich własnych słów — nie czytaj skryptu lub jego elementów przygotowanych przez chatbota.

Ostatni element walki o podwyżkę, czyli strategia wyjściowa. Czy ChatGPT może pomóc?

Niestety czasami, choćbyśmy zasługiwali na podwyżkę i mieli ku temu cały „magazynek” argumentów, koniec końców nie zawsze nasz pracodawca się zgodzi. Warto zadbać więc o tzw. strategię wyjściową (ang. exit strategy). W tym również może pomóc nam sztuczna inteligencja.

Nasza postawa (nawet podczas odrzucania prośby) może okazać się dla szefa argumentem, by tę podwyżkę ponownie rozważyć. o ile tak się nie stanie, to wciąż możemy „zaplusować” i poprawić swoją pozycję w firmie. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania podwyżki w przyszłości — bądź gotowy na każdy scenariusz. Komendy, które mogą pomóc w przygotowaniu strategii wyjściowej, to np.: „Jakie są profesjonalne sposoby odpowiedzi na odrzucenie prośby o podwyżkę i jak mogę zaplanować przyszły sukces?” lub „Co powiedzieć, jeżeli szef odrzuci moją prośbę o podwyżkę? Jak profesjonalnie zareagować na taką sytuację”.

Warto być również przygotowanym na element negocjacyjny — szef może zgodzić się na podwyżkę, ale nie na tak wysoką, jakiej moglibyśmy się spodziewać lub oczekiwać. Zapytaj: „Jak przygotować się na negocjacje z pracodawcą?”, „Co jeżeli szef będzie chciał przyznać mi podwyżkę, ale niższą od tej, której oczekuję?”, „Jak zareagować na sytuację i jakich argumentów mogę użyć w trakcie negocjacji, by nie zabrzmieć konfrontacyjnie”.

ChatGPT pomaga wynegocjować podwyżkę!

Negocjowanie podwyżki może wydawać się trudnym zadaniem, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz podejść do tego z większą rozwagą i pewnością siebie. Kluczową rolę odgrywa gruntowne badanie wynagrodzeń w branży, zrozumienie własnych osiągnięć i ich wpływu na firmę, a także umiejętność zbudowania przekonującej argumentacji. ChatGPT może na różne sposoby pomóc Ci na każdym etapie tego procesu — od analizy danych po tworzenie odpowiedzi na potencjalne zastrzeżenia.

Pamiętaj jednak, iż najważniejsze to naturalność i bycie sobą. Twoje słowa i intencje muszą być autentyczne — odpowiednio dostosowane do relacji z pracodawcą. Połączenie dobrze przemyślanej strategii i przygotowania ze szczerością i Twoimi własnymi wartościami może zapieczętować podwyżkę. To istotny moment — otwiera drzwi do lepszych warunków pracy i lepszego, szybszego rozwoju kariery. Dlatego warto dobrze się przygotować.

Źródło zdjęcia tytułowego: Freepik

Idź do oryginalnego materiału