ChatGPT z darmową funkcją. Dotychczas była piekielnie droga

instalki.pl 4 dni temu

ChatGPT stał się jeszcze lepszą usługą dla darmowych użytkowników. Przedstawiciele amerykańskiej firmy OpenAI poinformowali o udostępnieniu bezpłatnej wersji trybu Deep Research pomagającego w nieco bardziej złożonych kwestiach. To bardzo dobra wiadomość, ale oczywiście nie zabrakło nałożenia szeregu ograniczeń oraz obniżenia wydajności względem wariantu używanego przez subskrybentów.

ChatGPT w wersji premium przestaje się opłacać?

Częstotliwość ogłaszania aktualizacji przez OpenAI jest godna podziwu. Nieco ponad tydzień temu doczekaliśmy się ogłoszenia modelu językowego GPT-4.1, który zaskoczył nie tylko swoją wydajnością, ale i mądrością. Sporo osób czeka w tej chwili na publiczną dystrybucję nowości, choć moment ten wciąż wydaje się być dosyć odległy. Nie oznacza to jednak, iż osoby niewspierające producenta środkami finansowymi są pozbawieni jakichkolwiek usprawnień.

  • Sprawdź także: GPT-4.1 oficjalnie. Nowy model jest szybszy i znacznie mądrzejszy

Deep Research to funkcja dostępna od lutego bieżącego roku. Napędzana jest przez model rozumowania o3 i pomaga w opracowywaniu szczegółowych raportów, a także w przeprowadzaniu głębokich analiz. Cały proces zajmuje maksymalnie kilkanaście minut – po wszystkim konsument otrzymuje zestaw uporządkowanych informacji gotowych do dalszej pracy. Rozwiązanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród płatnych klientów.

ChatGPT (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych

Dotychczas funkcji użyć mogli wyłącznie członkowie najdroższego planu Pro, teraz zasięg rozszerzono na warianty Plus i Team – zadowolone będą też darmowe osoby. Mogą one liczyć na lżejszą wersję Deep Research cechującą się nieco mniejszą wydajnością, co zresztą widzicie poniżej. Do tego dochodzi dosyć istotne ograniczenie zakładające zlecenie maksymalnie 5 zadań każdego miesiąca. Bardziej wymagający użytkownicy nie będą więc przesadnie zadowoleni.

Porównanie wydajności modeli rozumowania + trybu Deep Research / Źródło zdjęcia: OpenAI

Nowość, która przyda się we wielu sytuacjach

Okej, ale co w praktyce oznacza „niższa wydajność”? Bez przeprowadzenia dokładnych testów porównawczych trudno wskazać różnice, ale OpenAI wskazuje na kilka elementów. Lżejsza wersja trybu Deep Research napędzana jest przez model o4-mini, cechuje się przy okazji niższą ceną, a przy okazji krótszymi odpowiedziami. Konsumenci przez cały czas jednak mogą liczyć na wysoką jakość oraz głębokość dokonywanych analiz.

Trudno na ten moment wskazać, kiedy ogłoszone zmiany trafią do wszystkich osób. Osobiście nie widzę jeszcze trybu Deep Research, więc istnieje spore prawdopodobieństwo, iż nowość dystrybuowana jest seriami. Warto zatem uzbroić się w odpowiednią dawkę cierpliwości – kiedyś na pewno doczekacie się widoku nowej ikonki bez konieczności opłacania drogiego abonamentu.

  • Przeczytaj również: GPT-4.1 mini czy nano? Który model będzie lepszym kierowcą, a który matematykiem?

Teraz należy czekać na ujawnienie dalszych planów dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji. ChatGPT bez wątpienia stoi przed długo oczekiwanym przełomem – czy nadejdzie on jeszcze w tym roku?

Źródło: Twitter (X) (@OpenAI) / Zdjęcie otwierające: OpenAI

AIChatGPTOpenAIsztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału