Czym jest prompt engineering i co pomoże Ci w pisaniu dobrych promptów

geek.justjoin.it 1 rok temu

Wraz z rozwojem narzędzi opartych o sztuczną inteligencję, z którymi komunikujesz się poprzez polecenia tekstowe w języku naturalnym, głośno zrobiło się o terminie prompt engineering. Wiele osób uważa, iż prompt engineering i prompt engineer to umiejętność i zawód przyszłości. Są ludzie, którzy opisują tę czynność jako programowanie w języku angielskim. Prawdopodobnie jest w tym ziarnko prawdy, jednak istnieją także mniej optymistyczne głosy. Rozbierzmy zatem temat na czynniki pierwsze, sprawdźmy, czym jest prompt engineering i czy faktycznie prompt engineer ma potencjał na zostanie jednym z bardziej pożądanych zawodów w niedalekiej przyszłości.

Czym jest prompt engineering?

Prompt engineering to umiejętność polegająca na posiadaniu dużej biegłości w komunikacji z modelem AI, takim jak GPT-3.5, który działa pod spodem ChatGPT. Dzięki znajomości działania modelu, jego niuansów, ograniczeń oraz swojemu doświadczeniu, prompt engineer jest w stanie projektować i optymalizować prompty. To pozwala poprawić ich ogólną skuteczność, generować bardziej precyzyjne rozwiązania oraz zmniejszyć koszty związane z komunikacją z modelem.

Próg wejścia do pracy z narzędziami takimi jak ChatGPT jest bardzo niski. Wystarczy uruchomić aplikację i zacząć wydawać polecenia, takie jak „zrób to”, „zrób tamto”, „napisz tekst” czy „przetłumacz te dwa zdania”. Niestety, narzędzie jest na tyle zaawansowane, iż choćby tak proste polecenia w wielu przypadkach generują satysfakcjonujące odpowiedzi. To z kolei może wprowadzać w błąd, sugerując, iż prompt engineering to coś stosunkowo łatwego i każdy może przypiąć sobie taką plakietkę.

Moim zdaniem takie postrzeganie sytuacji można porównać do stwierdzenia, iż do bycia dobrym liderem lub menadżerem zespołu, wystarczy umiejętność rozmowy w tym samym języku, w którym komunikuje się reszta zespołu. Każdy, kto jest bliżej związany z tematem, wie, jak ważne są umiejętności miękkie w roli liderskiej i jak złożona jest to sprawa. Wyobraź sobie, iż AI to członek Twojego zespołu. Aby skutecznie się z nim porozumieć, musisz go trochę poznać, znać pewne techniki komunikacji z danym typem osobowości i mieć spore doświadczenie w tym, co robisz. Właśnie w ten sposób myślałbym o roli prompt engineera i prompt engineeringu.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, iż firmy odpowiedzialne za modele AI nie udostępniają żadnych szczegółowych instrukcji dotyczących korzystania ze swoich produktów. Większość przykładów i wskazówek, które możemy znaleźć w Internecie, wynika z doświadczenia osób pracujących z tymi aplikacjami od strony użytkownika. O skomplikowaniu zagadnienia może świadczyć wypowiedź CEO OpenAI na Twitterze, gdzie czytamy, iż pisanie naprawdę dobrych promptów to niesamowicie wysokopoziomowa umiejętność i wczesny przykład programowania w języku naturalnym.

Idź do oryginalnego materiału