Debata o AI na UW

uw.edu.pl 1 tydzień temu
Potencjał Polski w zakresie technologii opartych na sztucznej inteligencji był tematem debaty, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim. Jednym z uczestników rozmowy był Christopher Lehane, odpowiadający za globalne relacje firmy OpenAI z otoczeniem.

8 kwietnia w Sali Senatu UW spotkali się przedstawiciele władz UW, naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją, a także reprezentanci władz państwowych oraz firm technologicznych działających w branży AI (Artificial Intelligence), aby rozmawiać o rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

Rozmowa obejmowała tematy takie jak: otoczenie prawne dla rozwoju sztucznej inteligencji w Europie i na świecie, stosunek społeczeństw do AI, kształcenie kadr rozwijających technologie oparte na sztucznej inteligencji, a także sposoby finansowania i inwestowania w rozwój AI.

– Sztuczna inteligencja jest podstawą wielu działań biznesowych, oddziałuje też na społeczeństwo, dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać o tym, co dobrego niesie i jakie wyzwania stawia przed światem – powiedział rektor UW prof. Alojzy Z. Nowak, który rozpoczął dyskusję panelową „Wkraczając w wiek inteligencji – odblokowywanie potencjału Polski z użyciem AI” (Entering the Age of Intelligence: Ulocking the Poland’s Potential with AI).

– Uniwersytet Warszawski coraz częściej postrzegany jest jako europejski hub innowacji. Spotkanie z przedstawicielem OpenAI Chrisem Lehanem potwierdza, iż światowi liderzy dostrzegają potencjał naszej kadry, studentów oraz zaplecza badawczo-rozwojowego. Jesteśmy gotowi współtworzyć przyszłość opartą na sztucznej inteligencji, takiej, której zastosowania mogą niedługo redefiniować polską gospodarkę. Naszą misją jest budowanie mostów między badaniami podstawowymi a praktycznymi innowacjami. OpenAI to dla nas naturalny partner na tej drodze, z którym chcemy tworzyć technologie służące ludziom i społeczeństwu – powiedział kanclerz UW Robert Grey podczas spotkania z przedstawicielami OpenAI.

Badania i wiedza o AI

– Trudno dokładnie przewidzieć, jak sztuczna inteligencja wpłynie na odkrycia naukowe i działalność firm. Lubię porównywać wiek sztucznej inteligencji do zupełnych początków powstania przemysłu samochodowego. Wówczas również nie można było przewidzieć, jak i gdzie zakończy się rozwój, jak będą wyglądały najnowocześniejsze samochody. Jesteśmy teraz w bardzo podobnym miejscu, jeżeli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji – powiedział prof. Piotr Sankowski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. – Powinniśmy inwestować w badania podstawowe i przyglądać się bardzo dokładnie nowym ideom, które proponują naukowcy – mówił naukowiec.

– Mogę zapewnić, iż Uniwersytet Warszawski jest dumny z badań w zakresie sztucznej inteligencji, jakie są tutaj prowadzone, i ze studentów, którzy angażują się w tę tematykę. Będziemy robić wszystko, żeby wspierać sztuczną inteligencję i rozwój nauk informatycznych, ponieważ to one będą kształtować rozwój świata w najbliższych kilkudziesięciu latach – powiedział rektor UW.

– W zakresie badań nad sztuczną inteligencją Uniwersytet Warszawski jest bardzo konkurencyjną instytucją, a w Europie jedną z czołowych. Absolwenci UW współpracują z OpenAI i mam nadzieję, iż ta kooperacja będzie się dalej rozwijać – dodał rektor.

Sztuczna inteligencja a talent

Gościem panelu dyskusyjnego oraz spotkań z władzami UW był Christopher Lehane, odpowiedzialny za politykę globalną firmy OpenAI.

– Głos Polski w dyskusji o sztucznej inteligencji jest bardzo ważny. Ponad 20% Polaków używa czata GPT. Polska jest krajem, który zwraca szczególną uwagę na gospodarkę cyfrową. Ponadto Polska sprawuje w tej chwili prezydencję w Radzie UE, a sama Unia znajduje się w momencie, który zdecyduje o tym, jak będą wyglądać ramy polityk publicznych w najbliższych latach – mówił Christopher Lehane. – Na infrastrukturę sztucznej inteligencji składają się: energia, chipy, dane i talent. To właśnie utalentowani ludzie są tym, co łączy Polskę i OpenAI – dodał Chris Lehane.

W dyskusji panelowej uczestniczyli: prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, prof. Piotr Sankowski z UW, Christopher Lehane, Chief Global Affairs Officer w Open AI, Ignacy Niemczycki, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Aleksandra Pędraszewska z ElevenLabs i Bartek Pucek z Pucek.capital.

Idź do oryginalnego materiału