Google zaprezentowało światu kolejny model rozumujący. Gemini 2.5 miał zostać zaprojektowany do rozwiązywania najbardziej złożonych problemów i zagadnień. Technologiczny gigant chwali się, iż opracowana wersja Pro Experimental prowadzi we większości najbardziej znanych testach porównawczych. Podzielono się przy okazji garścią statystyk, a także kilkoma intrygującymi wykresami. Czy faktycznie jest aż tak dobrze?
Gemini 2.5 to model, według Google, znacznie mądrzejszy od innych
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji skorzystać z najnowszych funkcji Gemini, to pragnę przypomnieć, iż tydzień temu zadebiutowała ogromna aktualizacja. Byliśmy wtedy świadkami premiery rozwiązania Canvas, czyli interaktywnej przestrzeni zaprojektowanej do tworzenia, udoskonalania i udostępniania efektów pracy. Rozpoczęto też proces udostępniania podsumowań audio, funkcji dobrze znanej klientom narzędzia NotebookLM.
Gemini 2.5 to kolejny krok milowy w wykonaniu Google, czego zresztą firma nie zamierza kryć. Wdrażanie modelu zaczyna się od wersji Pro Experimental, która świetnie ma sobie radzić z podłapywaniem kontekstu przeprowadzonej rozmowy oraz wyciąganiem z niej możliwie najlogiczniejszych wniosków. Do tego wszystkiego dochodzi zdolność do analizowania własnych wypowiedzi, co minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów czy innych halucynacji.

Technologiczny gigant chwali się, iż opracowana nowość jest „najbardziej zaawansowanym modelem przeznaczonym do wykonywania skomplikowanych zadań”. Cechować ma się on wysokimi możliwościami nie tylko rozumowania, ale też kodowania. Dowiedziono tego podczas testów porównawczych, gdzie w dziedzinie matematyki i nauk ścisłych Gemini 2.5 osiągnął wyniki lepsze od konkurencji. Możecie to zresztą zobaczyć na powyższym zestawieniu.
Gemini (Android) – pobierz aplikację z naszej bazy danych
Programiści powinni być zadowoleni
Google informuje, iż zapowiedziany właśnie model to prawdziwa gratka dla programistów. Gemini 2.5 ma bowiem nieporównywalnie lepiej od swoich poprzedników radzić sobie z generowaniem i edytowaniem kodu. Tutaj jako przykład podawany jest wynik benchmarku SWE-Bench Verified, gdzie nowość osiągnęła wynik na poziomie 63,8%. Udostępniono choćby krótki materiał wideo prezentujący generowanie gry na podstawie niezbyt obszernego promptu.
Warto też wspomnieć o pojemnym oknie kontekstowym, które w tej chwili w przypadku Gemini 2.5 wynosi 1 milion tokenów (wkrótce dojdzie do podwojenia tej wartości). Google daje przy okazji znać o opcji analizowania rozległych zbiorów danych, repozytoriów kodu czy radzenia sobie ze złożonymi problemami wymagającymi zaczerpnięcia informacji z różnych źródeł – zarówno tekstowych, graficznych, dźwiękowych czy filmowych.
- Przeczytaj również: Nowa aktualizacja Gemini. Trzy darmowe funkcje, które pokochasz
Brzmi to wszystko naprawdę ambitnie, ale czas pokaże czy przechwałki mają swoje przełożenie na rzeczywistość. w tej chwili Gemini 2.5 dostępny jest wyłącznie za pośrednictwem Google AI Studio oraz w pakiecie Gemini Advanced – zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.
Źródło: Google / Zdjęcie otwierające: Google