Gemini zyskało kolejną aktualizację. Użytkownicy mogą od dzisiaj korzystać z dwóch nowych funkcji napędzanych przez sztuczną inteligencję. Jedna z nich stanowi dodatkową interaktywną przestrzeń do udoskonalania dokumentów i kodu. Druga natomiast przekształca udostępnione pliki w angażujące dyskusje na wzór podcastów. Jak twierdzi producent, update wprowadza kolejne „formy współpracy i twórczego działania”.
Gemini żegna zimę kilkoma powiewami świeżości
Zacznijmy może od rozwiązania noszącego nazwę Canvas, które koncern opisuje jako „interaktywną przestrzeń zaprojektowaną do tworzenia, udoskonalania i udostępniania efektów pracy”. Opcja docelowo pojawi się tuż obok przycisku Deep Research na łamach okna kontekstowego. Po wybraniu nowości wystarczy rozpocząć proces pisania/edytowania dokumentów lub kodu. Wtedy też uzyskamy dostęp do sugestii oferowanych bezpośrednio przez sztuczną inteligencję.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w czasie rzeczywistym zmieniać ton, długość, a także formatowanie tworzonego pliku czy jego fragmentu. Google twierdzi, iż Canvas nie służy do wyręczania konsumenta ze wszystkich obowiązków, a jedynie do rozbudzania kreatywności i zwiększania produktywności. Na uwagę zasługuje też oferowanie pomocy w realizacji m.in. prototypów aplikacji internetowych, skryptów w Pythonie, gier oraz symulacji. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wygenerować kod HTML/React. Gemini jest w stanie stworzyć wstępne działające wersje projektów, co bez wątpienia oszczędzi czas i usprawni pracę deweloperów/programistów.

AI ułatwi przyswajanie pokaźnej dawki wiedzy
Jeśli aktywnie korzystacie z usługi NotebookLM, to kolejna nowość wprowadzona w ramach aktualizacji Gemini raczej nie będzie dla Was jakkolwiek zaskakująca. Mowa oczywiście o podsumowaniach audio, które „przekształcają dokumenty, slajdy, a choćby szczegółowe raporty badawcze w angażujące dyskusje w stylu podcastów”. Jedno kliknięcie wystarczy, by doszło do wygenerowania rozmowy pomiędzy dwoma hostami AI.
Google twierdzi, iż tego typu funkcja pozwala uzyskać szczegółowe podsumowanie konkretnego materiału, a także ułatwia dostrzec powiązania pomiędzy poszczególnymi tematami i uzyskać różne punkty widzenia. Celem podsumowań audio jest także uczynienie nauki bardziej przyjemnym i wydajnym procesem.

Pozyskiwać wiedzę można bowiem nie tylko przy biurku, ale też podczas jazdy samochodem czy spaceru. Jedyny minus to brak obsługi języka polskiego, przynajmniej na razie. Gemini wspiera w tej chwili wyłącznie angielski, ale niedługo ten stan rzeczy powinien ulec zmianie. Dwie zaimplementowane właśnie nowości są natomiast całkowicie bezpłatne.
Trzeba przyznać, iż ostatnio jesteśmy wręcz zasypywani informacjami o aktualizacjach Gemini. Technologiczny gigant robi wszystko, by do korzystania ze swojej usługi zachęcić możliwie jak najpokaźniejszą grupę konsumentów. Należycie do tego grona czy może nie przekonaliście się jeszcze do tego, co oferują modele generatywnej sztucznej inteligencji?
Źródło: Google / Zdjęcie otwierające: Google