Po ponownym objęciu stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Donalda Trumpa, wyszukiwarkowy gigant chyłkiem wycofuje się z niedawno składanych obietnic.
Wydaje się, iż sztuczna inteligencja jest tematem, który na dobre już zagościł w mediach. Zwłaszcza w ostatnich dniach, kiedy okazało się iż chiński DeepSeek potrafi osiągnąć zbliżoną wydajność co popularny ChatGPT produkcji OpenAI, ale znacznie taniej. Coś w tym musi być, gdyż rozwiązaniu z Azji zaufał choćby były prezes Intela, Pat Gelsinger. I chociaż AI ma sporo zastosowań, które ułatwiają nasze codzienne życie, to równie dobrze może być dla nas zagrożeniem. Okazuje się nawet, iż śmiertelnym.
Łączenie AI z bronią jest już według Google akceptowalne
![](https://geekpedia.pl/wp-content/uploads/2025/02/google_polaczy_ai_ze_zbrojeniowka_2-1024x576.webp)
Wraz z coroczną aktualizacją ram bezpieczeństwa, Google ponownie stwierdziło, iż to kraje demokratyczne powinny przodować w rozwoju sztucznej inteligencji. Dlaczego? Ponieważ kierują się one takimi wartościami jak wolność, równość i poszanowanie praw człowieka. Ponadto pewne zmiany dotknęły również zasad dotyczących sztucznej inteligencji, które pierwszy raz ukazały się w 2018 roku. Zniknął z nich bowiem fragment mówiący o tym, iż Google nie będzie się zajmować łączeniem AI z bronią lub innymi technologiami, których głównym celem lub zastosowaniem jest spowodowanie obrażeń u ludzi.
Pojawiło się za to kilka nowych linijek. Zaktualizowane zasady skupią się na następujących trzech podstawowych założeniach:
- Odważne innowacje – Rozwijamy sztuczną inteligencję, aby pomagać, wzmacniać i inspirować ludzi w niemal każdej dziedzinie działalności, napędzać postęp gospodarczy, poprawiać jakość życia, umożliwiać przełomy naukowe i pomagać w rozwiązywaniu największych wyzwań ludzkości;
- Odpowiedzialny rozwój i wdrażanie – Ponieważ rozumiemy iż sztuczna inteligencja, jako technologia wciąż rozwijana, stwarza nowe wyzwania i zagrożenia, uważamy za konieczne zachowanie szczególnej uwagi w całym cyklu rozwoju i wdrażania;
- Wspólny postęp, razem – Uczymy się od innych i tworzymy technologię, która umożliwia wszystkim pozytywne wykorzystanie sztucznej inteligencji;
Google oficjalnie nie odniosło się jeszcze do tych zmian. Sceptycy podkreślają, iż takie odchodzenie od własnych – obiektywnie słusznych – wartości budzi obawy o przyszłość. Pojawiają się jednak również głosy, iż AI w wojskowości jest konieczne, aby zachować przez USA pozycję światowego lidera i nie dać się wyprzedzić Rosji i/lub Chinom.