Halo, policja, przyjedźcie na Messengera! Jaki komunikator internetowy jest najbezpieczniejszy?

homodigital.pl 8 miesięcy temu

Wybór idealnego komunikatora internetowego nie jest łatwy… A mimo to wielu z nas poświęca tej decyzji… ochłapy uwagi. Najczęściej decydujemy się na ten komunikator, którego używa większość z naszych znajomych. Gdy chcemy kontaktować się z rodziną i znajomymi w sprawach błahych, nie jest to wielki problem. Gorzej, gdy zaczynamy traktować komunikator jak zaufane miejsce cyfrowych spotkań. Chcesz rozmawiać na prywatne tematy? Wybierz bezpieczny komunikator!

Czytasz czwartą część cyklu poświęconego komunikatorom internetowym. W poprzednich częściach cyklu przyglądaliśmy się najpopularniejszym komunikatorom internetowym, porównywaliśmy możliwości najpopularniejszych komunikatorów i zastanawialiśmy, który z nich Polacy preferują w pracy.

Bezpieczeństwo komunikatora internetowego, a co za tym idzie całej prowadzonej przez Ciebie komunikacji w sieci, zależy zarówno od aspektu technicznego i budowy komunikatora, jak i od wyrobienia sobie odpowiednich nawyków. Na nic najlepsze szyfrowania, gdy Twój sposób korzystania z aplikacji pozostawia wiele do życzenia…

Według badań Sophos z 2023 roku prawie połowa Polaków spotkała się z różnymi próbami wyłudzenia danych. 47% użytkowników mediów społecznościowych w Polsce spotkało się z próbą wyłudzenia danych osobowych przez e-mail w ostatnim roku. Natomiast 42% z próbą wyłudzenia danych za pośrednictwem SMS-ów. kilka mniej, bo 32%, mogło zostać ofiarą wyłudzenia za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Nie bez powodu mówi się o tym, iż człowiek jest najsłabszym ogniwem. Choć dane Sophos są też optymistyczne – 62% Polaków unika przesyłania prywatnych danych za pośrednictwem komunikatorów… Nie do końca dowierzamy tym wynikom. Definicja „prywatnych danych” jest tu mało precyzyjna (jeśli nie wiesz, jak zebranie z pozoru nieznaczonych informacji na Twój temat może uczynić z Ciebie ofiarę hakerów, przeczytaj nasz cykl o cyfrowym odcisku palca), a 38% respondentów, którzy nie unikają przesyłania prywatnych danych, niepokoi.

Jakie są cechy najbezpieczniejszych komunikatorów internetowych?

Jakie reguły powinna spełniać aplikacja, by trafić na listę najbezpieczniejszych komunikatorów? Szyfrowanie end-to-end to absolutna podstawa, którą dopiero od niedawna wprowadza Messenger od Mety. Jest to rodzaj szyfrowania, w którym wiadomość jest zaszyfrowywana już na poziomie nadawcy. Odszyfrowanie następuje u odbiorcy, dzięki lokalnie przechowywanego klucza. Oznacza to, iż ani Meta, ani haker, który przechwyci wiadomość, nie mają wglądu w jej treść.

Szyfrowanie to nie jedyna cecha bezpiecznych komunikatorów. Równie istotny jest dostęp do naszego konta. Na nic się zda najlepsza technologia, gdy zablokujemy dostęp do aplikacji łatwym do złamania hasłem. Równie istotne jest włączenie dwuetapowej weryfikacji. To ona ochroni nas przed niechcianym dostępem choćby wtedy, gdy przestępcy uda się złamać hasło.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bezpieczny komunikator internetowy?

Wśród najbezpieczniejszych komunikatorów internetowych wymienia się takie aplikacje jak Signal, Wire, Threema, Telegram, Pryvate, Viber. Na ich popularność i pozytywną opinię składa się wiele cech. Przykładowo Signal jest komunikatorem nienależącym do żadnej z dużych korporacji – tworzy go fundacja utrzymująca się z dobrowolnych dotacji użytkowników.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, wybierając bezpieczny komunikator internetowy? Do ważnych cech należą:

  • informacja o tym, czy komunikator przechowuje rozmowy, a jeżeli tak, to jak długo; w bezpiecznych komunikatorach możesz samodzielnie wybrać czas przechowywania rozmów, a także używać opcji „tajnych rozmów”, które znikają po zakończeniu konwersacji;
  • przejrzysta polityka prywatności i regulamin – to właśnie tam znajdziesz wszystkie informacje dotyczące własności Twoich danych oraz przechowywania Twoich prywatnych rozmów; im bardziej zagmatwana polityka prywatności, tym większe powinna wzbudzić w Tobie wątpliwości;
  • informacje o audytach bezpieczeństwa – najlepsze pod względem bezpieczeństwa komunikatory internetowe regularnie przeprowadzają profesjonalne audyty bezpieczeństwa i chwalą się uzyskanymi wynikami; szukaj tych informacji na stronach www komunikatorów;
  • minimalne wymagane dane do rozpoczęcia korzystania z komunikatora – zastanawiałeś się kiedyś, po co komunikatorowi typu Messenger dostęp do Twojego telefonu, listy kontaktów, plików itd.? Bezpieczny komunikator nie będzie wymagał od Ciebie zbyt wielu uprawnień i na pewno w trakcie rejestracji nie zmusi Cię do podania zbędnych informacji na Twój temat; czy naprawdę komunikator, z którego dzwonisz do babci, musi wiedzieć, jakiej jesteś płci i ile masz lat?

Jak bezpiecznie korzystać z komunikatora – tego nigdy nie wysyłaj online!

Choć może się wydawać, iż paranoją jest twierdzenie, iż Meta chciałaby podglądać prywatne wiadomości, to znany jest przypadek, gdy właśnie Meta przekazała policji prywatne wiadomości nastolatki dotyczące aborcji. A to tylko jedna z wielu historii, które obiegły media na całym świecie. Niezależnie od tego, jak bezpieczny wydaje Ci się Twój komunikator internetowy, zadbaj o to, by nie wysyłać za jego pośrednictwem prywatnych danych.

Nie podawaj nikomu przez komunikator informacji na swój temat, które umożliwiłyby zaciągnięcie kredytu. Nie przesyłaj za pośrednictwem komunikatora internetowego swoich loginów i haseł. Pamiętaj też, by w sieci nie chwalić się tym, co przestępcy mogliby wykorzystać w celu szantażu. dla wszystkich to będzie coś innego. Jedna osoba nie będzie chciała podzielić się ze światem stanem konta, a druga namiętną opowieścią o gorącej randce. A bywa i tak, iż dokładnie tymi informacjami z chęcią obdarowujemy znajomych…

Bezpieczny komunikator internetowy – czy taki w ogóle istnieje?

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, iż przesyłasz w sieci informacje w bezpieczny sposób dzięki komunikatora, istnieje tylko jedna opcja: nie wysyłaj ich. Zadzwoń, a najlepiej spotkaj się twarzą w twarz. jeżeli jednak będziesz korzystać z komunikatora internetowego w rozsądny sposób i wybierzesz jedną z bezpiecznych aplikacji – prawdopodobnie nic Ci nie grozi.

Najczęściej polecaną aplikacją jest Signal, ale jego skomplikowany interfejs bywa zniechęcający. Wybierz coś, co odpowiada Twoim potrzebom, spełnia wymienione w tekście zasady… Wybierz aplikację, której właściciel budzi zaufanie, a zmniejszysz ryzyko rozczarowania związanego z wyciekiem danych.

PS: Ale pod żadnym pozorem nie dzwoń na X. Wyjaśniamy: Dzwonienie na X już dostępne… ale czy bezpieczne? (homodigital.pl)

Źródło zdjęcia: Monster Ztudio

Idź do oryginalnego materiału