Integracja Falownika Lenze i550 protec z IO-Link

controlbyte.pl 1 miesiąc temu

Falownik Lenze i550 protec

Nagradzany przemiennik częstotliwości i550 protec opiera się na sprawdzonej technologii przemienników do zabudowy w szafach sterowniczych i różni się tylko dopasowanym designem oraz wyższym stopniem ochrony. jeżeli w szafie sterowniczej brak jest wystarczającej ilości miejsca albo jeżeli konieczny jest montaż przemiennika częstotliwości blisko silnika w różnych modułach maszynowych, wówczas to wszechstronne i niezawodne urządzenie będzie adekwatnym rozwiązaniem. Dzięki modułowi rozszerzenia możliwe jest zastosowanie wyłącznika serwisowego i elementów obsługi.

Cechy charakterystyczne

 • Zdecentralizowane napęd ze złączem IO-Link V1.1
 • Stopień ochrony IP66 (odporny na pył, wodę)
 • Zintegrowany interfejs diagnostyki (micro USB) do czynności serwisowych
 • Wersje z wyłącznikiem naprawczym albo bez wyłącznika, z klawiaturą albo modułem wi-fi z myślą o łatwym uruchomieniu
 • Opcjonalnie z funkcją „Bezpieczne wyłączenie momentu (STO)” z SIL 3 (EN IEC 62061/EN IEC 61508) oraz Performance Level e (EN ISO 13849-1)

Zastosowanie i550 protec

 • napędy przenośnika
 • napędy jezdne
 • napędy nawijające
 • napędy podnośne
 • ekstrudery
 • maszyny pakujące
 • pompy
 • wentylatory

Dane techniczne i możliwości komunikacyjne

Co to jest IO-Link?

IO-Link to standard komunikacji w automatyce, który umożliwia inteligentne urządzenia (czujniki i elementy wykonawcze) komunikować się z systemem sterowania.

Zastosowanie IO-Link

 • Inteligentna komunikacja: IO-Link pozwala na zdalną parametryzację, diagnostykę i konfigurację urządzeń.
 • Ustandaryzowana instalacja: Bez względu na złożoność urządzeń, można je podłączyć dzięki standardowego przewodu trójżyłowego.
 • Wysoka jakość sygnału: IO-Link zapewnia doskonałą jakość sygnału między urządzeniami a sterowaniem.
 • Redukcja kosztów: Dzięki IO-Link można uniknąć zbędnych kosztów związanych z różnymi interfejsami.

Komunikacja falownika i550 protec ze sterownikiem PLC Siemens S7-1200

Konfiguracja połączenia S7-1200 z Masterem IO-Link w TIA Portal

1. W pierwszym kroku, aby w TIA Portal móc obsługiwać komunikację z Masterem IO-Link musimy załadować plik GSDML, który pobrać można ze strony producenta danego Mastera. Plik wczytujemy w zakładce Options -> Manage general station description files.

2. Po załadowaniu pliku, możemy dodać Mastera IO-Link do naszego projektu i połączyć go z pozostałymi urządzeniami.

  3. Klikając dwukrotnie na dodane urządzenie, przechodzimy do okna konfiguracji. W zakładce Ethernet addresses przypisujemy adres IP dla Mastera IO-Link.

  4. Skonfigurujemy teraz wymianę telegramu z Masterem IO-Link, z racji tego, iż falownik podpięty jest do pierwszego portu Mastera, przypisujemy do niego 4 bajty wejściowe i 4 bajty wyjściowe. Domyślnie na adresach I0-3 i Q0-1 przypisany jest status Mastera IO-Link.

  5. Aby zapisać wprowadzone przez nas zmiany, wgrywamy program do sterownika i nadajemy nazwę Profinetową dla Mastera IO-Link.

  Dostęp do panelu webowego Mastera IO-Link

  1. Korzystając z adresu IP, który wcześniej przypisaliśmy możemy zalogować się do panelu zarządzania Mastera IO-Link. PAMIĘTAJ! Przy pierwszym logowaniu musisz ustawić hasło. W zakładce IODD możemy zauważyć, iż na porcie pierwszym pojawił się falownik Lezne i550 protec. Aby poprawnie odczytać jego parametry, musimy załadować plik IODD, który również pobieramy ze strony producenta.

  2. Po załadowaniu pliku IODD ukazuje nam się pełna konfiguracja falownika Lenze i550 protec.

  3. W zakładce Process data możemy odczytywać słowa statusowe i zadawać poszczególne wartości dla słów sterujących.

  OPCJONALNIE Możesz również do falownika i550 protec podpiąć się dzięki przewodu microUSB i konfigurować falownik dzięki systemu EASY Starter.

  Sterowanie falownikiem i550 protec w TIA Portal

  1. Po całym procesie konfigurowania komunikacji, możesz już w TIA Portal stworzyć struktury danych (według dokumentacji urządzenia) i przypisać ją do słów statusowych i sterujących. Wykorzystanie struktury danych znacznie poprawi czytelność kodu i ułatwi dalsze pisanie programu.

  2. W słowie statusowym możemy odczytać parametry tj. czy prędkość falownika jest zsynchronizowana z zadaną wartością, czy falownik jest gotowy do pracy itd.

  3. Przyszedł czas na zadanie prędkości do falownika i przeprowadzenie testów czy komunikacja działa poprawnie. W pierwszym słowie sterującym zadajemy wartość TRUE do zmiennej xRunFwd oraz w słowie sterującym drugim, wartość 3000 dla zmiennej Speed.

  Dowiedz się więcej o komunikacji Lenze i550 protec po IO-Link

  Podsumowanie

  Falownik Lenze i550 protec zapewnia niezawodne i wszechstronne rozwiązania napędowe z możliwością łatwej konfiguracji i diagnostyki, co czyni go odpowiednim wyborem dla różnorodnych aplikacji przemysłowych, szczególnie w przypadkach, gdy falownik musi zostać zamontowany poza szafą sterowniczą i będzie narażony na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

  Szymon Adamek

  Idź do oryginalnego materiału