Uczysz się języka obcego, poznajesz gramatykę i słówka, ale masz kłopot z mówieniem? Nie martw się, bariera językowa to problem, z którym mierzy się wielu uczniów i kursantów. Choć przyczyny takiego stanu rzeczy mogą odmienne, jest kilka sposobów na to, żeby pożegnać się z blokadą w mówieniu raz na zawsze. Jak gwałtownie przełamać barierę językową i zacząć swobodnie rozmawiać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kurs Angielski dla początkujących - poziom A1
Opanuj podstawy języka angielskiego dzięki praktycznym ćwiczeniom online. Poznaj najczęściej używane zwroty, słownictwo oraz gramatykę i zacznij swobodnie komunikować się po angielsku na poziomie A1. Dowiedz się więcej
Skąd się bierze bariera językowa?
W pierwszej chwili może się wydawać, iż blokada w mówieniu w języku obcym dotyczy tylko tych, którzy tego języka dobrze nie znają. Nie jest to słuszne przekonanie. W rzeczywistości, bariera językowa doskwiera uczniom niezależnie od ich wieku, rodzaju języka, czy też poziomu wiedzy i umiejętności. Kłopot ten dotyka również tych, którzy wiedzę teoretyczną posiedli w dobrym lub bardzo dobrym stopniu, jednak mają trudności z wykorzystaniem jej w praktyce. Skąd to się może brać?
Perfekcjonizm
Jedną z głównych przyczyn bariery językowej jest strach przed popełnieniem błędu i indywidualne, wygórowane oczekiwania wobec siebie samego. Jest to obawa, iż zrobię coś źle, a powinienem radzić sobie doskonale - uczę się przecież języka już kilka miesięcy. Z takim nastawieniem trudno jest się otworzyć i dojść do pułapu, w którym zacznie się mówić płynnie i swobodnie.
Strach przed kompromitacją
Kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do blokady językowej, jest obawa przed kompromitacją. Popełnię błąd, a inni mnie ocenią i wyśmieją. Taki tok myślenia przybierają często osoby dorosłe, które z języka obcego chcą korzystać w kontaktach biznesowych. Obawiają się, iż niewłaściwie skonstruowane zdanie, błędnie użyte słówko lub niezrozumienie wypowiedzi podważą w oczach rozmówcy ich kompetencje zawodowe.
Złe doświadczenia edukacyjne
Lekcje obowiązkowe w szkole to zwykle nasz pierwszy kontakt z językiem obcym. Wobec uczniów stawiane są identyczne wymagania, wyznaczane są sztywne terminy na opanowanie partii materiału i brak tu indywidualnego podejścia. Co więcej, wypowiedzi oceniane są w obecności co najmniej kilkunastu osób, a z wyrozumiałością spotkać się można rzadko. Takie doświadczenia mogą prowadzić do lęku przed wypowiedzią w grupie i poczucia, iż są lepsi i gorsi. Tymczasem, żaden z Twoich rozmówców przecież nie jest Twoim rywalem!
Strach przed byciem ocenionym
W czasie konwersacji w języku obcym można ulec wrażeniu, iż jesteśmy ciągle oceniani. Mój rozmówca nie tylko słucha, co mówię, ale też jak mówię i jest w tym bardzo krytyczny. Uczniowie często się porównują i oceniają swoje umiejętności językowe niżej niż umiejętności innych kursantów. Z tego powodu unikają wypowiedzi na forum i krępują się nawiązywać rozmowy.
Jak przełamać barierę językową?
Czy i jak można z tym walczyć? Na szczęście, można i jest tu całkiem sporo narzędzi do wykorzystania.
Zweryfikuj oczekiwania wobec siebie samego
W tym miejscu warto skorzystać ze starej metody kartki papieru i długopisu. Wynotuj oczekiwania, jakie Ty sam masz wobec siebie i swoich postępów w nauce. Co uznajesz za swoje wady? Jakie rezultaty chciałbyś mieć w tym momencie? Na jakiej podstawie uważasz, iż Twoje umiejętności są niewystarczające? Przeanalizuj to, co napisałeś i zastanów się - czy Twoje otoczenie oczekuje od Ciebie tego samego? Może się okazać, iż wyśrubowane wymagania blokują Cię przed przejściem całego procesu nauki - czyli dojścia do płynności w mówieniu poprzez praktykę i korygowanie własnych błędów.
Kurs Hiszpański dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursKurs Włoski dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursKurs Niemiecki dla początkujących - poziom A1
Zobacz kursNie porównuj się z innymi
Pamiętaj, iż każdy z nas ma inne predyspozycje do nauki języków. Mamy za sobą inne doświadczenia, inne metody nauki, inne nastawienie. Nie uczysz się przecież po to, żeby wypaść lepiej na tle pozostałych uczniów, tylko po to, by osiągać postawione sobie cele.
Czytaj na głos
Czytanie na głos to doskonałe ćwiczenie na wielotorowy rozwój. Po pierwsze, oswajasz się z brzmieniem swojego głosu wypowiadającego słówka i zdania w języku obcym. Po drugie, uczysz się intonacji, akcentu, rytmu języka. Przyzwyczajasz swój aparat mowy do artykułowania dźwięków, których być może w języku rodzimym nie ma.
Zrozum swoje cele
Dążysz do swobodnej komunikacji w obcym Ci języku. Dlaczego to robisz? Co uda Ci się osiągnąć, gdy Twoje umiejętności językowe wzrosną? Chcesz rozwijać kontakty biznesowe za granicą? Może lubisz podróżować i chciałbyś porozmawiać z lokalnymi mieszkańcami w ich języku? A może marzysz o przeczytaniu dzieła literackiego ulubionego autora w oryginale? To są Twoje cele, a droga do ich osiągnięcia nie jest prosta i gładka. Bez potknięć i wysiłku nie dotrzesz do końca.
Mów… do siebie!
Nie masz pewności, czy w czasie rozmowy uda Ci się znaleźć odpowiednie słówko? Ćwicz w rozmowie z sobą samym! Opowiadaj sobie na głos historie, opisuj swój dzień, zadawaj pytania i udzielaj na nie odpowiedzi. Możesz też wyznaczać sobie tematy do rozmowy i samodzielnie je przećwiczyć, aby przebadać swój zasób słownictwa. Próbuj powiedzieć w języku obcym to, co byś powiedział w rozmowie w języku ojczystym.
Podążając za tą radą nie tylko poznasz swoje faktyczne umiejętności rozmowy, ale też zmotywujesz się do nauki nowych słówek i ośmielisz do mówienia.