KE zaskarżyła Polskę do TSUE! Chodzi m.in. o „mowę nienawiści”

shareinfo.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Skarga do TSUE


fot. Shareinfo.pl, DALL-E, Jennifer Jacquemart, Creative Commons Attribution 4.0

Polska została po raz kolejny pozwana do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)! Tym razem Komisja Europejska zarzuca naszemu krajowi i czterem innym niewdrożenie Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Oprócz Polski w tej samej sprawie skargę złożono przeciwko Czechom, Cyprowi, Hiszpanii i Portugalii. DSA określa m.in. zasady moderowania treści – w tym oznaczania materiałów o charakterze politycznym.

Komisja Europejska złożyła skargę do TSUE przeciwko Polsce, Czechom, Cyprowi, Hiszpanii i Portugalii w związku z niewdrożeniem w tych krajach unijnego Aktu o usługach cyfrowych (DSA). Do 17 lutego 2024 roku państwa wspólnoty miały powołać koordynatorów ds. usług cyfrowych oraz oddelegować ich do określonych zadań, czego Polska nie zrobiła w ogóle, a pozostałe kraje w niedostatecznym stopniu.

„Koordynatorzy ds. usług cyfrowych, współpracujący z Komisją, mają zasadnicze znaczenie dla nadzorowania i egzekwowania przepisów Aktu o usługach cyfrowych oraz dla zapewnienia jednolitego stosowania tego rozporządzenia w całej Unii” – przekazała w komunikacie dot. skarg Komisja Europejska.

DSA, czyli Digital Services Act (Akt o usługach cyfrowych), to unijne rozporządzenie mające na celu uregulowanie funkcjonowania platform internetowych, takich jak media społecznościowe, wyszukiwarki czy sklepy online, w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników, ochrony ich praw oraz przeciwdziałania nielegalnym treściom. Akt obejmuje m.in. zwalczanie tzw. mowy nienawiści oraz dezinformacji, podróbek w mediach społecznościowych.

Nie pozostało jasne, jakie konsekwencje czekają Polskę w związku z niedotrzymaniem terminu wdrożenia unijnych przepisów.

Źródło: businessinsider.com.pl

Idź do oryginalnego materiału