Kim jest inżynier DevOps/System Engineers: obowiązki, zarobki, możliwości awansu

geek.justjoin.it 1 rok temu

Czym zajmuje się inżynier DevOps? Co powinien wiedzieć i umieć? Jak zostać DevOpsem i jakie są możliwości awansu na tym stanowisku?

Jeszcze 20 lat temu nikt nie wiedział, kim są inżynierowie DevOps (od angielskiego development & operations). w tej chwili pełnią oni kluczową rolę w pomyślnym tworzeniu produktów cyfrowych. DevOpsi łączą zespoły programistów z inżynierami wsparcia. Niczym klej, spajają oddziały IT, przyspieszają proces dostarczania produktu na rynek i poprawiają jego jakość. Innymi słowy, DevOpsi stanowią pomost, który gwarantuje prawidłowe działanie usług i rozwiązań.

Popyt na takich specjalistów rośnie z każdym rokiem. W 2022 roku rynek DevOps był wyceniany na 9 mld dolarów, a do 2026 roku będzie to 17 mld.

Kim jest DevOps?

Początkowo DevOps była jedynie metodologią programowania, która zakładała bliską współpracę pomiędzy zespołami programistów (Dev), testerów (QA) i obsługi (Ops). Potem QA wypadło z tego zestawu i zostało jedynie DevOps. Sama metodologia początkowo nie zakładała istnienia oddzielnego specjalisty, ale stopniowo tak zaczęto nazywać te osoby, które się tym zajmują.

Obecnie DevOps jest uznawany za oddzielne stanowisko. Koncepcja obejmuje automatyzację procesów, ciągłą integrację i dostarczanie. A także stałe przesyłanie informacji zwrotnych i współpracę między zespołami.

A więc DevOps stanowi kombinację dwóch słów: „Development” i „Operations”. Integruje i automatyzuje pracę programistów oraz Operations Managers, aby zoptymalizować i skrócić cykl tworzenia systemu.

Przykładowo, programiści napisali i stworzyli grę. Gra działa samodzielnie, ale warunki zewnętrzne ciągle się zmieniają: serwery się psują, z zespołu odchodzą ludzie, trzeba poprawić szatę graficzną itp. DevOpsi podtrzymują funkcjonowanie systemu, żeby gra działała stabilnie i się nie zawieszała.

Jak i każdy specjalista, DevOps ma określone cele. Są to:

  • przyspieszenie wejścia rozwiązań IT na rynek,
  • poprawa jakości produktu,
  • obniżenie ryzyka i kosztów.

Aby to osiągnąć, DevOps wykorzystuje systemy kontroli wersji i automatyzacji, testowania, technologie kontenerowe. A także własne umiejętności miękkie, aby prowadzić efektywną komunikację z ludźmi.

Idź do oryginalnego materiału