KISTI-6, najpotężniejszy superkomputer Korei Południowej, powstanie we współpracy z HPE, AMD i NVIDIA

itreseller.com.pl 9 godzin temu

Koreański Instytut Informacji Naukowo-Technicznych (KISTI) ogłosił budowę nowego superkomputera KISTI-6 – najwydajniejszej jednostki obliczeniowej w historii kraju. W projekt zaangażowane są firmy Hewlett Packard Enterprise, AMD i NVIDIA. Maszyna będzie w pełni chłodzona cieczą i osiągnie wydajność teoretyczną do 600 petaflopsów.

Nowa era superkomputerów w Korei Południowej

Korea Institute of Science and Technology Information (KISTI), instytucja badawcza finansowana ze środków publicznych, wybrała firmę Hewlett Packard Enterprise (HPE) do realizacji projektu KISTI-6 – szóstej generacji narodowego superkomputera. Urządzenie ma być w pełni chłodzone cieczą bez udziału wentylatorów, co pozwoli nie tylko znacząco zwiększyć gęstość mocy obliczeniowej, ale też podnieść efektywność energetyczną i zapewni zrównoważony rozwój infrastruktury.

Nowy superkomputer ma stanowić podstawę dla badań z zakresu sztucznej inteligencji i symulacji komputerowych, realizowanych zarówno w środowiskach akademickich, jak i przemysłowych. Oczekiwana moc obliczeniowa na poziomie 600 petaflopsów (0,6 eksaflopsa) pozwoli Korei na znaczny skok w dziedzinie zaawansowanych obliczeń naukowych i rozwoju suwerennej AI.

Architektura i partnerzy technologiczni

KISTI-6 powstanie na bazie systemu HPE Cray Supercomputing EX4000 z dwoma odrębnymi partycjami: jedna będzie wyposażona w układy NVIDIA GH200 Grace Hopper Superchip, a druga w procesory AMD EPYC piątej generacji. Za szybki transfer danych pomiędzy jednostkami obliczeniowymi i pamięcią masową odpowiadać będzie rozwiązanie HPE Slingshot o przepustowości 400 Gb/s.

W projekcie znajdą się również systemy pamięci masowej HPE Cray E2000 oparte na nośnikach NVMe oraz dyskach NL-SAS, a zarządzanie danymi zapewni oprogramowanie HPE Data Management Framework (DMF). Cała infrastruktura zostanie zainstalowana w rządowym centrum danych, specjalnie dostosowanym do obsługi chłodzenia cieczą.

AI, HPC i suwerenność technologiczna

„Naszym celem jest umocnienie pozycji Korei jako lidera w dziedzinie superkomputerów i suwerennej sztucznej inteligencji” – podkreślił Sik Lee, prezes KISTI. – „Chcemy kształcić specjalistów w zakresie wykorzystania danych, HPC i AI, by zwiększyć konkurencyjność naukową i technologiczną kraju”.

„KISTI-6 to projekt najważniejszy dla rozwoju AI i badań w Korei” – powiedział Joseph Yang z HPE. – „Jako lider w zakresie superkomputerów i energooszczędnych systemów HPC, wspieramy narodowe cele R&D i naukowe innowacje”.

Peter Chambers z AMD zaznaczył, iż użyte procesory EPYC to „najlepsze CPU do zastosowań AI, oferujące przełomową wydajność i efektywność energetyczną”. Z kolei John Josephakis z NVIDIA podkreślił, iż projekt „rozszerza dostęp do zaawansowanych możliwości obliczeniowych, pozwalając zespołom badawczym na szybszą i bardziej wydajną innowację”.

KISTI-6 nie tylko zapewni Korei Południowej przewagę w wyścigu technologicznym w Azji, ale też będzie pełnił funkcję infrastruktury krytycznej dla rozwoju badań nad sztuczną inteligencją, medycyną, zmianami klimatycznymi i bezpieczeństwem narodowym. W pełni chłodzona cieczą, skalowalna i hybrydowa architektura systemu może stać się nowym standardem w budowie przyszłych systemów HPC, również poza Koreą.

Idź do oryginalnego materiału