Korzystasz z AI w pracy? Oto co myślą o Tobie inni

instalki.pl 4 dni temu

Chociaż generatywna sztuczna inteligencja upowszechniła się stosunkowo niedawno, wiele osób nie jest już w stanie wyobrazić sobie pracy bez niektórych narzędzi. Okazuje się jednak, iż wykorzystywanie AI nie jest postrzegane jako przejaw otwartości na innowacje, skuteczności i elastyczności. Ostatnie badania pokazują wręcz przeciwne wyniki. Korzystasz z AI w pracy? Sprawdź, co prawdopodobnie myślą o Tobie inni.

AI vs. wizerunek w zespole

Najnowsze wyniki badań opublikowanych przez Duke University w Proceedings of the National Academy of Sciences nie napawają optymizmem, o ile chodzi o społeczny aspekt wykorzystywania AI w pracy.

Okazuje się, iż osoby sięgające po generatywną sztuczną inteligencję nie są postrzegane pozytywnie przez managerów i współpracowników. Mimo korzyści płynących z zastosowania AI, pracownicy są widziani jako mniej kompetentni w porównaniu do kolegów, którzy nie sięgają po nowe narzędzia. Co więcej, kwestionowana może być również motywacja do pracy.

Badanie objęło 4 eksperymenty, w których udziało wzięło łącznie ponad 4400 uczestników.

Mniej kompetentni i łatwi do zastąpienia?

W trakcie pierwszego eksperymentu uczestników podzielono na dwie grupy i poproszono o wyobrażenie sobie, iż do pracy wykorzystują AI albo standardowe narzędzie.

Okazuje się, iż osoby z pierwszej grupy wskazały, iż będą postrzegane przez innych jako bardziej leniwe, mniej sumienne oraz łatwiejsze do zastąpienia. Uczestnicy dodali, iż nie są chętni do dzielenia się wiedzą na temat zastosowanej metody ze współpracownikami i managerami. Mieli również świadomość, iż w związku z korzystaniem z AI ich kompetencje mogą zostać podważone na tle osób, które nie korzystają z rozwiązań sztucznej inteligencji.

Drugi eksperyment potwierdził przypuszczenia. Podczas oceny opisów pracowników osoby, które korzystały z AI, zostały wskazane jako bardziej leniwe, mniej kompetentne i pracowite, a choćby mniej pewne siebie.

Naukowcy zdecydowali się również sprawdzić, czy zdanie uczestników zmieni się, o ile uznano wykorzystywanie AI za powszechne albo niezwykłe w danym środowisku. Oceny jednak nie zmieniły się choćby w takich okolicznościach.

Źródło: pixabay

Co więcej, negatywne oceny mogą wpływać na podejmowane decyzje biznesowe. Badacze wykazali, iż managerowie niekorzystający na co dzień z AI nie są skłonni do zatrudniania osób, które przyznają, iż często korzystają z nowych narzędzi. Nie jest jednak zaskoczeniem, iż przełożeni doceniający korzyści płynące ze sztucznej inteligencji, zatrudniają pracowników o podobnych przekonaniach.

Wniosek? o ile jako pracownik cenisz narzędzia AI, musisz znaleźć managera, który myśli podobnie. W tym przypadku nie będziesz postrzegany jako leniwy, mniej pracowity czy kompetentny.

Lenistwo na szczycie listy

Jak się okazuje, to lenistwo gra pierwsze skrzypce w negatywnej ocenie osób korzystających z AI. Z wyników ostatniego eksperymentu dowiadujemy się, iż opinia mogłaby ulec zmianie, gdyby narzędzia zostały ściśle dopasowane do konkretnego zadania. W sytuacji, gdy wykorzystanie sztucznej inteligencji było w dużym stopniu zasadne, uczestnicy mniej negatywnie oceniali osobę, która zdecydowała się na AI. Naukowcy wykazali również, iż osoby są bardziej skłonne do zrozumienia wykorzystania narzędzi w zadaniach o charakterze cyfrowym.

Jak sobie poradzić z negatywnymi ocenami w praktyce? Największe znaczenie ma przede wszystkim zdrowy rozsądek i prosta rozmowa. Dobrym pomysłem może okazać się zaproszenie managerów i współpracowników do wspólnego eksperymentowania z narzędziami i wyjaśnienie, jak działają w praktyce. Regularne pokazywanie, iż praca z AI przynosi konkretne korzyści, może zmniejszyć opór i zwiększyć akceptację.

Źródło: Neowin / Zdjęcie otwierające: pixabay

AIsztuczna inteligencja
Idź do oryginalnego materiału